ust_reklam
Genel

Myanmar’a Bir Kez Daha Aşık Olacağınız 5 Yer

Güneydoğu Asya ulusunun daha yaygın olarak Burma olarak bilinen resmi adı olan Myanmar, doğasever gezginler için mutlaka gezilmesi gereken bir yer. Ülkede binlerce Budist tapınak bulunmaktadır. Ayrıca, Bengal Körfezi ve Andaman Denizi boyunca bozulmamış bembeyaz kumsallar vardır. Ülke yavaş yavaş dış turizme açılıyor, bu yüzden daha geleneksel bir Burma’yı yaşamak isteyen gezginler şimdiden ziyaret etmek isteyebilir. Myanmar’daki en gözde turistik mekanları sizler için derledik ve Myanmar turunuzda bu 5 yere uğramadan gezinizi sonlandırmayın.

1- Yangon
Yangon, Victoria tarzı binalar, ağaçlarla çevrili caddeler, göller ve parklar ile güleryüzlü esnafın hareketli bir şehir merkezi olarak bilinir. Renkli tezgahları ve geleneksel olarak Longyi giyinip günlük işlerinde çalışan insanlara ev sahipliği yapan, büyük ama modernize edilmemiş bir şehirdir.

Bogyoke Aung San Pazarı (Scott’s Market olarak da bilinir) her ziyaretçinin gezmeden dönmemesi gereken bir pazar ve muhteşem Shwedagon Pagoda’sını yani Myanmar’ın göze çarpan simgesini barındırıyor. Shwedagon’un ilk temelinin 2000 yılı aşkın bir süre önce atılmış olduğuna inanılıyor ve pagoda Budistler tarafından da saygı görüyor. Yangon, Myanmar’ın geçidi ve Bangkok, Singapur, Kuala Lumpur, Tokyo, Seul, Doha, Pekin, Hanoi, Ho Chi Minh City, Chiang Mai, Hong Kong, Taipei, Guangzhou, Kunming, Nanning, Gaya ve Dakka gibi yerlere buradan gitmek oldukça kolay.

2- Mandalay
Mandalay, Myanmar’ın son hanedanının başkenti idi ve güçlü Ayeyarwaddy Nehri ile Shan Platosu arasındaYangon’un yaklaşık 700 km kuzeyindedir. Mandalay, Burma kültürünün merkezi, esnaf kenti ve her yöne mal alışverişinde bulunan ticaret merkezi olarak kabul edilir. Gece boyu ışıldayan capcanlı sokaklar, birçok bisiklet sürücüsü, eski Kraliyet Sarayı’nın etrafındaki 8 km uzunluğunda güve ve duvar, pagodalar ve manastırlar, kutsal Mandalay Tepesi bu bölgenin favori yerleri.

Mandalay çevresinde Amarapura, Mingun, Inwa (Ava) ve Sagaing’in hepsi de ziyarete değer olan eski kraliyet başkentleri ve dini merkezleri vardır. Mandalay, Myanmar’ın bir başka kapısıdır ve Bangkok, Singapur, Kunming ve Chiang Mai ile doğrudan hava bağlantıları vardır.

3- Bagan
Myanmar’ın ilk hanedanının başkenti olan Bagan, Kral Anawrahta tarafından 1044 yılında yaptırılmıştır. Mandalay’ın yaklaşık 193 km güneyindedir. Ayeyarwaddy Nehri’nin doğu kıyısında düz 42 dönümlük çölün ortasında 2000’den fazla tapınağı ile dikkat çekiyor.

Tüm o kırmızı tuğla ve sıva dini anıtlar 11-13. yüzyılda inşa edilmiştir. Muhteşem tapınak mimarisi, inanılmaz derecede değerli resimleri veya fresk tabloları, parlak sıva oymaları ve en zarif Buda resimleri, hepsi de eski Bagan hanedanlarının yüce kültürünün motiflerini anlatıyor.

4- Inle Gölü
Beş kilometre uzunluğunda bir kanal aniden gökyüzünde sayısız köy ve puslu dağ aralıklarına karşı yüzen bahçelerle geniş bir göle açılıyor. Sığ teknelerindeki balıkçılar, balıkları tutsak etmek için konik biçimli bambu gölün altına atarlar. Bahçeler, uzun bambu direkleri, çiçekleri, domatesleri, karnabaharları ve diğer sebzeleri barındıran göl yataklarında demirlemiştir. Göl, deniz seviyesinden 1000 metre yükseklikte Shan eyaletindedir ve Intha halkının ve diğer birçok etnik azınlığın da evidir.

Ziyaretçilerin Inle Gölü’nde bulabilecekleri benzersiz kültür, Inle geleneğindeki balıkçıların kullandığı tekniklerde kendini gösterir. Inle Gölü‘nde sizi şaşkına çevirecek diğer bir manzara ise göl çevresinde yüzen domates tarlaları. Yerli halkın samimi ve benzersiz günlük yaşam aktiviteleri, farklı kültürler tanımanızı sağlar ve gölde yerlilerin rehberliğinde hoş bir gezinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bu bölgeyi ziyaret etmek için en iyi zaman Eylül ve Ekim aylarıdır. Yaklaşık üç hafta süren Hpaung Daw U Festivali’ni Thadingyut Işıkları Festivali izlemektedir. Ayrıca, Inle Gölü yakınında bulunan köyleri Pazar günü ziyaret ederseniz eğer Myanmar mutfağının tüm leziz spesiyallerini bir arada bulabilirsiniz.

5- Mrauk U
15. yüzyılın antik şehri Rakhine Krallığı, ülkenin kuzeybatı köşesinde konumlanıyor. Güçlü bir krallık merkezi ve Orta Doğu, Asya ve Avrupa ile Asya ticaretinin en zengin şehirlerinden biriydi.

Günümüzde, Mrauk-U’nun yeni halinde kısmen yıkılmış birçok ilginç tapınaklar ve bir takım kalıntılar ilginizi çekebilir.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı