ust_reklam
Keşfet

Cenevre’de Gezilecek 7 Yer

İsviçre’nin en büyük ikinci kenti olan Cenevre, pek çok kültürel, tarihi ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra ülkenin bankacılık, teknoloji ve turizm merkezi aynı zamanda. İsviçre’nin en batı köşesinde, kelimenin tam anlamıyla Fransız sınırında, çarpıcı Alpler ile muhteşem Cenevre Gölü‘nün arasında yer alıyor. Cenevre, 53 Michelin Yıldızlı restoran, 40’tan fazla müze ve çok sayıda etkinlik ve turistik yeri ile İsviçre turlarının olmazsa olmazı. Cenevre’de gezilecek yerler listenizi oluştururken, önerilerimize göz atmayı unutmayın!

1- Jet D’eau Çeşmesi
Jet d’Eau (‘su akışı’) Cenevre Gölü’nde tüm ihtişamıyla göz dolduran 140 metre yüksekliğindeki bir çeşme. Konum olarak Cenevre turları için iyi bir başlangıç noktası olan çeşme, ayrıca şehrin en önemli simgelerinden biri olmasıyla ünlü. Jet D’eau Çeşmesi’nin tarihi 1886 yılına dayanıyor, ancak çeşme olarak değil de zorunluluktan yaptırılan bir şeydi. Su istasyonundan gelen basıncı azaltmak için yaratılmıştı. Sonradan Cenevre’ye gelen turistlerin ilgisini çekmeye başlayınca daha iyi bir yere taşındı ve güçlü bir pompa kuruldu. Günümüzde ise bu çeşmeden saatte 200 km hızda su akıyor.

2- Pierre Katedrali
4. yüzyılda inşa edilen Neoklasik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan Cathédrale St-Pierre, manevi ve kültürel görevlerin yerine getirilmesi açısından büyük önem arz ediyor. Cenevre gezinizde Pierre Katedrali’ne uğrayacaksanız eğer sonradan yaptırılan yeni katedralin altındaki arkeolojik alanı gezmeyi unutmayın. Sizi Cenevre’ye bir kez daha âşık edecek manzaralar eşliğinde güzel vakit geçirmek içinse kuzey kulesinin 157 basamağını çıkmaya kesinlikle değer.

3- Reform Duvarı
Bastions Park’ta bulunan Reform Duvarı, şüphesiz ki tarih seven herkes için bir duvardan çok daha fazlasını ifade ediyordur. Bu bölgeye geldiğinizde dört büyük hareket figürü ile karşılaşacaksınız: Guillaume Farel, Theodore de Beze, John Knox ve Jean Calvin. Bu Protestanlığın 450 yıllık tarihinde de büyük önem taşıyor.

4- Neuve
Eski surların altında yer alan bu etkileyici yapı, Cenevre’nin kültür merkez üssü olarak kabul ediliyor. Rath Müzesi, Müzik Konservatuvarı ve Büyük Tiyatro da (Opera Binası), Cenevre’deki bu tarihi meydanda yer alıyor. Köşede ise birçok modern kültürel etkinlik için popüler bir mekan olan Maisondu Grütli ve Victoria Salonu bulunuyor.

5- CERN
Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü CERN’de fizikçiler ve mühendisler evrenin temel yapısını araştırıyorlar. Maddenin temel bileşenlerini ve temel parçacıklarını incelemek için dünyanın en büyük ve en karmaşık bilimsel araçlarını kullanıyorlar. Parçacıklar ışığın hızına yakın bir şekilde çarpışırlar. Bu süreç, fizikçilere parçacıkların nasıl etkileşime girdiği konusunda ipucu veriyor ve doğanın temel kanunlarına dair bilgiler sağlıyor. Bilime olan merakınızı gidermenin tam vakti diyorsanız, bu fırsatı sakın kaçırmayın ve birkaç saatliğine de olsa mutlaka CERN’i ziyaret edin.

6- Carouge
Şehir merkezinin yaklaşık 2 km güneyinde yer alan Carouge, kendine has atmosferi olan bir bohem cenneti. 1774’den 1792’ye uzanan dönemde yüz kişiden oluşan bir yer, dört bin kişilik kalabalık bir şehre dönüştü. Sessiz sakin ara sokakları, sanatçı atölyeleri, otantik ve eskiyi halen daha yaşatan kafeleri, az sayıda da olsa eğlence mekanları ve çok daha fazlası Carouge’de harika vakit geçirmenizi sağlayacak. Şehir merkezindeki #12 veya #13 numaralı tramvaylardan birine binerseniz, Carouge’nin kalbindeki Place du Marché’ye gidebilirsiniz. Carouge’nin bir diğer önemli özelliği de neredeyse her kapının ardında gizlenmiş, hayranlık uyandıran galeri bahçeleridir ve çoğu da açıktır, bu yüzden keşfetmekten çekinmeyin.

7- Cenevre Gölü
Çarpıcı bir dağ zemini ile çevrili ve muhteşem gezilecek yerleri olan Cenevre Gölü Buz Devri boyunca buzullar tarafından oluşturulmuş doğal bir cennet. Gezinti yollarını dolaşın ve atmosferi iliklerinize kadar hissedin. 1930’lu yıllarda inşa edilen Bains de Paquis havuzunda dalış yapın, yüzün, masaj yaptırın ve rahatlayın. Gölde yüzme, dalış, saunalar, Türk hamamları ve eğlence aktiviteleri için tesisler bulunuyor. Gölün tadını çıkarmanın en iyi yolu ise yaklaşık iki saat süren tekne turu.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı