ust_reklam
Yemek

Kıbrıs’tan Yemeden Dönmemeniz Gereken 9 Yemek

Kıbrıs’a hoş geldiniz, altın-yeşil renklerinin karışımı denizle birleşirse nasıl bir ülke olurdu? Çok uzaklara gitmenize gerek yok, yemek köşemizde bugün yanı başımızda yavru vatan Kıbrıs’ın Akdeniz mutfağından seçmeleri, leziz mi leziz spesiyallerini konu edeceğiz bugün. Yılın 365 günü boyunca güneşin tepede olduğu Kıbrıs’ın geleneksel yemeklerini tanımak için sizi Kıbrıs mutfağıyla bir araya getireceğiz. Böylelikle Kıbrıs gezinizde bu mutfağın zengin lezzetlerini seçip tadabilirsiniz. Kıbrıs mutfağı, sağlıklı bir yaşam tarzını ilke edinmiş ve ünlü Akdeniz yemekleri üzerine kurulmuştur. Kıbrıs mutfağı yemekleri taze malzemelerle hazırlandığı için zengin ve besleyici besin maddeleriyle dolu. Genellikle saf zeytinyağı ile pişirilir ve temel maddeler, ülkenin kırsal kesiminden gelir.

• Fasolia

fasolia

Fasolia ya da haşlanmış beyaz fasulye, bir Yunan mutfak masasında bulacağınız en yaygın ve en lezzetli yemeklerden biridir. Sadece patates, havuç ve maydanoz ile kaynatılmış fasolia, yaz aylarında popüler olan garnitür, ana yemek veya soğuk bir salata olarak yenilebilir. Kış aylarında bir domates sosu ilave edilerek, sıcak bir fasulye ve domates çorbası haline geliyor.

• Mezeler

kibris-meze

Sıcak ve soğuk mezelerin geleneksel bir seçkisi olan meze, Kıbrıs’ın tapas ile eşdeğeri. Bir meze tabağı, Tzatziki gibi Akdeniz spesiyaliteleri içerebilir – sarımsak, salatalık ve zeytinyağından yapılmış bir yoğurt daldırma; Tahin, ezilmiş susam, zeytinyağı, limon ve sarımsak hamurudur; Taramosalata, safran patates, zeytinyağı, limon suyu ve soğan ile karıştırılmış balık yemi türü. Humus ve Halloumi de diğer popüler mezelerden birkaçı.

• Halloumi (Hellim)

halloumi

Muhtemelen en ünlü Kıbrıs yemeği ya da aperatifi olan Halloumi‘nin popülaritesi artık Avrupa’daki ve Ortadoğu’daki birçok ülkeye yayılıyor. Peynirin yüksek erime noktasından dolayı, ızgara peynirin beklentilerini tamamen yeniden tanımlanıyor. Hafif tuzlu lezzeti ve kauçuk dokusu ile ayırt edilemez olan incelik, vejetaryenler arasında dünyanın her yerinde favori haline geldi. Peynir keçi ve koyun karışımından sonra rennet ile karıştırılmadan önce üretiliyor. Prosesin herhangi bir yerinde asit üreten bakterilerin bulunmaması nedeniyle alışılmadık bir uygulama olduğu için de oldukça ilgi çekiyor. Halloumi, ayrıca taze dilimlenmiş karpuzun yanında soğu olarak da servis edilebilir ve bu genellikle Kıbrıs’ta bir meze veya bir tatlı olarak yenilir.

• Şeftali Kebabı

seftali-kebabi

Ev yapımı lezzetli kebap çeşitleri, Kıbrıs’ta oldukça geleneksel bir yemek. Kebaplar, çoğunlukla kuzu, domuz, tavuk ve balık gibi et parçalarıyla şişirilerek pişirilir ve zeytinyağı, kekik ve limon ile harmanlanır. Kebaplarla birlikte genellikle tzatziki ve pide ekmeği sunulur. Kıbrıs’ın en popüler kebabı hangisi diyecek olursanız, verebileceğimiz en net cevap hiç şüphesiz ki Şeftali Kebabı olur. Diğer bir adıyla Sheftalia’nın içeriği maydanoz, soğan, tuz, biber ve kıyılmış domuz veya kuzudan oluşur. Daha sonra bu lezzetli karışım küçük et parçaları haline getirilerek şişlere dizilir. Sheftalia, geleneksel olarak kömür üzerinde yaklaşık 30 dakika pişinceye kadar ızgara edilir, nihai sonuç doyurucu ve iyi süslenmiş bir kebap olur.

• Souvlaki

souvlaki

Veya Kıbrıslıların dediği gibi “souvla”, ince dilimlenmiş et parçalarıdır. Geleneksel olarak kuzu, domuz eti, tavuk veya bazen sığır eti, pide ekmeğinin üzerine turşu salatası, humus ve tzatziki ile servis edilir.

• Kleftiko

kleftiko

Kleftiko, fırında hazırlanmış, limon suyu ve tarçın karışımı içinde marine edildikten sonra kil fırında en az 24 saat pişirilmiş geleneksel bir kuzu yemeği. Kıbrıs turunuzda belki de damak zevkinize uyabilecek en leziz yemeklerden biri.

• Stifado

stifado

Bu geleneksel ve enfes bir koku yayan güveç, sarımsak ve kekik gibi şarap, sirke, soğan ve popüler Yunan baharatlarında pişen tavşan etiyle (bazen de sığır eti) yapılıyor.

• Musakka

musakka

İçeriği en zengin Akdeniz güveçlerinin başında gelen Musakka, patlıcan ve kuzu tabakaları ile pişirilmiş, beyaz şal sostan beyaz sostan beyaz sostan tereyağı ve süt unu unla pişirilir. Türk usulü musakkadan farkıysa genellikle malzemeler ve pişirme teknikleri.

• Koupepia (Doldurulmuş Asma Yaprakları – Sarma)

koupepia

Kıbrıs usulü sarmada çeşitli kıyılmış et, pirinç, soğan, domates ve bir bitki karışımı kullanıyor. Bu karışım daha sonra taze asma yaprağına özenle sarılıyor. Bir çoban favorisi olan bu yemek, Yunanistan, Türkiye ve Ortadoğu’da yaygın olarak bulunuyor. Koupepia genellikle büyük tencerelerde yapılır ve hatta daha yemek için de dondurulabilir.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı