ust_reklam
Kültür Sanat Gezileri

Kuzey Kıbrıs’ta Üç Rota: Girne, Lefkoşa ve Gazimağusa

Kuzey Kıbrıs turlarının en çok rağbet gören yerlerinin başında Girne, Lefkoşa ve Gazimağusa geliyor. Eğer aklınızda yavru vatanı baştan başa gezmek gibi bir niyet varsa, o halde bu muhteşem üç kenti önceliğe almanızı öneririz. Dolu dolu geçecek bir Kuzey Kıbrıs gezisi için görülecek yerleri yazımızda bulabilir; rotanızı planlayabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ın tarihi ve doğal güzellikleri ile geçecek bir seyahat için önce ne zaman seyahat etmek istediğinizi belirlemenizde fayda var. Yazın yerli ve yabancı turist akınına uğrayan Kuzey Kıbrıs‘ın tüm güzelliklerini görebilirsiniz. Yaz ayları Kuzey Kıbrıs’ın yoğun sezonu oluyor ve muhteşem denizi ile vakit geçirmek için elverişli bir ortam sunuyor. Üstelik yaz döneminde düzenlenen Gazimağusa Festivali ve Rakı Festivali’ne de katılma imkanı bulunabiliyor. Bahar ayları için de Kuzey Kıbrıs’ın bir nevi yaz dönemi denilebilir çünkü kışı pek de yaşamayan Kuzey Kıbrıs’ta bahar aylarında da sıcacık bir hava ile karşılaşmak mümkün. Aralık-Mart dönemi dışında denize girebilme imkanı sunan Kuzey Kıbrıs, bu özelliği ile ideal bir destinasyon oluyor. Kuzey Kıbrıs gezinizi dilediğiniz mevsimde yapın ama yavru vatanın muhteşem üçlüsünü mutlaka seyahat planınıza dahil edin.

Girne

Kuzey Kıbrıs gezisi denilince akla ilk gelen yer elbette Girne oluyor. Gece hayatı ve alışverişi ile ünlenen ve en çok tercih edilen kentlerden olan Girne’de gezilecek birçok tarihi yer de bulunuyor. Girne gezisine ünlü Girne Limanı ile başlayın. Burada güneşin batışını izlemek bir başka olacak. Girne’nin kalbinin attığı Girne Limanı’nda güneşi batırdıktan sonra lezzetli balıklar için istikamet limanda yer alan restoranlardan biri olsun. Girne gezisine Bizanslılar döneminde yapılan Girne Kalesi ile devam edin.

Kale içinde yer alan St. George Kilisesi, Osmanlı Amirali Cezayirli Sadık Paşa’nın lahiti, Venedik kuleleri, Lüzinyan dönemi odaları, cephanelikler ve Batık Gemi Müzesi’ni keşfedin. Ardından gezinize Girne’nin ünlü Bellapais Manastırı ile devam edin. Beylerbeyi Köyü’ne Roma döneminde inşa edilmiş bu manastır günümüzün yaşayan Orta Çağ mimarisinin eşsiz bir örneği. Burada muhteşem fotoğraflar yakalayacaksınız.

Lefkoşa

Denize kıyısı olmayan ama tarihi ile Kuzey Kıbrıs turlarının vazgeçilmezi olan Kuzey Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa‘yı da mutlaka rotanıza alın. Lefkoşa geziniz için ilk durak merkezdeki Kapalı Çarşı olsun. Burada ister alışveriş yapın ister yöresel lezzetleri doyasıya tadın. Ardından Kuzey Kıbrıs tarihini anlamak için Barbarlık Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin. Lefkoşa’nın eski şehir merkezinde yer alan Selimiye Camii’yle gezinize devam edin. Bu cami Kuzey Kıbrıs’ın en eski yapılarından biri olma özelliğini taşıyor. Eski adıyla St. Sophia Katedrali olan ve Lüziyanlar Dönemi’ne ait cami, Paris’teki Notre Dame Katedrali’nin bir benzeri olduğu için Kuzey Kıbrıs’ta turist akınına uğrayan yerlerin başında geliyor.

Gazimağusa

Kuzey Kıbrıs seyahatinin en otantik gezisini Gazimağusa‘da yapacaksınız. Oldukça etkileyici bir mimariye ve tarihe sahip Gazimağusa kentini keşfetmeye Mağusa Limanı ile başlayın. Akdeniz’in en önemli limanları arasında yer alan Mağusa Limanı’nın ardından 14.yy’da Luzinyanlar tarafından saldırılara karşı yapılan ve Leonardo Da Vinci tarafından tasarlanan Othello Kalesi‘ne yönünüzü çevirin. Kuzey Kıbrıs seyahatinin en farklı yapısı olan Othello Kalesi’nin ardından ihtişamlı duruşuyla turistlerin ilgisini çeken Lala Mustafa Paşa Camii’ye uğrayın. Lala Mustafa Paşa Camii ile birlikte keşfedilmesi gereken bir diğer yapı da Sinan Paşa Camii olsun.

Kuzey Kıbrıs’ın bir diğer görülmesi gereken yeri ise Türk edebiyatının ünlü isimlerinden Namık Kemal’in yattığı zindandır. Namık Kemal’in 38 ay boyunca kaldığı bu zindanı ziyaret edin ve zindanın yukarısında yer alan müzeye girmeyi unutmayın. Gazimağusa seyahatinizi gerçekleştirdiğinizde fark edeceksiniz ki bu kentte birçok sur var. Toplam 14 kule ve sur kapısı bulunan ve Venedikliler tarafından yapılan bu surlar, kentin tarihi görünümünü ayakta tutan yapılar. Gazimağusa gezisinin önemli bir yeri de St. Barnabas’ın manastırı ve hemen yanındaki St. Barnabas İkon ve Arkeoloji Müzesi. Kuzey Kıbrıs gezisinin en ilgi çeken yeri ise kuşkusuz antik kent Salamis Harabeleri olacak. Truva kahramanı Tefkros tarafından kurulan Salamis Antik Kenti’nde tiyatro, hamam, sarnıç ve bazilika, agora ve Zeus Tapınağı görülebiliyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı