ust_reklam
Yurtdışı Geziler

İspanya’da Gidilmesi Gereken 5 Tarihi Kent

İspanya seyahati yapmak ve Akdeniz’in bu güzel ülkesini baştan aşağı gezmek hemen herkesin isteğidir. Bu yüzden İspanya turları seyahatseverlerin ilk duraklarından biri oluyor. Klasik İspanya turları ile bu ülkenin tarihi ve doğal güzelliklerini görebileceğiniz gibi sanat etkinliklerine, konserlere ve dans gösterilerine katılarak gerçek İspanya’yı da yaşayabilirsiniz. İspanyol mutfağına kendinizi adayacağınız, her ara sokakta yükselen müzik tınıları ile kulağınızda sürekli konser yaşayacağınız, birçok farklı kültürden harmanlanarak mistik bir hikayenin içinde olacağınız İspanya tatilinizde mutlaka görmeniz gereken yerleri sizin için yazdık.

Barselona

İspanya denilince akla gelen ilk yer muhtemelen Barselona oluyordur. Futbol takımıyla da dünyanın en çok bilinen şehirlerinden biri olan Barcelona, aynı zamanda İspanya turlarının vazgeçilmezi. Barselona, yılın her döneminde onlarca turiste ev sahipliği yapıyor. İspanya seyahatine iyi bir başlangıç noktası olan Barselona kültürü, müziği ve yemekleriyle en ilgi çekici destinasyonların da başında geliyor.

La Rambla,
La Sagrada Familia
ve Park Güell gibi efsanevi tarihi ve doğal yerleri ile görülmeye değer olan Barselona’da Katalan Ulusal Sanat Müzesi, Katalan Müzik Sarayı, Picasso Müzesi gibi sanat merkezlerinden birinde mutlaka konser ya da tiyatro etkinliklerine katılmalısınız. Flamenkonun cenneti İspanya’da muhteşem bir gösteri izlemek için Barselona’ya gitmeden önce mutlaka etkinlik araştırması yapmalısınız.

Madrid

Her başkent gibi Madrid’te gezilecek yerler listesinin genelde ilk sıralarında yer almasa da bu şehir sanıldığından daha fazla ilgiyi kesinlikle hak ediyor. Kendisine yapılan bu başkent muamelesinden sıyrılıp farklı biz gözle bakmaya çalışmanızı öneririz. Bu yüzden İspanya gezinize Barselona’dan sonra Madrid’le devam edin. İspanya’nın en büyük şehri ve başkenti olan Madrid, İspanyol havasını size tam anlamıyla yaşatacak destinasyonlardan biri. Madrid tarihi yerleri ile de sizi cezbedecek.

Plaza Mayor,
Prado Müzesi,
Depod Tapınağı,
Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi gibi görülecek yerleri listenize mutlaka alın.
Madrid’i en az Barselona kadar beğeneceğinizden şüpheniz olmasın.

Granada

İspanya seyahatinizin muhtemelen en unutulmaz anlarını yaşayacağınız Granada İspanya’nın güneyinde, Endülüs Eyaleti’nde bulunuyor. Endülüs Emevileri’nden kalan El Hamra Sarayı ile ünlü Granada, bu bakımdan İspanya’nın oldukça tarihi bir lokasyonunu oluşturuyor. Granada gezinizde bu ünlü saraya mutlaka uğramalı ve en az 4 saatinizi ayırmalısınız. Granada’yı ve Endülüs topraklarını doyasıya yaşamak için bahar aylarını tercih etmelisiniz. Yazın oldukça sıcak olan Endülüs, mart ile ekim ayları arasında ideal mevsimine kavuşuyor. İspanya turlarının en tarihi ve farklı noktalarından biri olan Granada’ya hayran kalacaksınız.

Sevilla

Flamenkonun ana vatanı Sevilla huzurlarınızda. Dar sokakları, mistik dokusu, tarihi yerleri, müzikleri ve dansları ile İspanya seyahatinin en farklı noktalarından biri olan Sevilla, Granada ve Cordoba şehirlerinin oldukça yakınında bulunuyor. Sevilla, bir iç liman olduğu için Endülüs’ün önemli bir kenti konumunda. Aynı zamanda İspanya’nın dördüncü büyük şehri olan Sevilla, Müslüman İspanya’nın başkenti ve Yeni Dünya’ya düzenlenen keşif seferlerinin başlangıç noktası olduğu için tarihi bir önem de taşımakta. İspanya turunuzu geniş bir Endülüs gezisi yaparak perçinlemek için Sevilla-Granada-Cordoba üçgeni sizin için biçilmez kaftan olacak. Sevilla kentine gitmişken mutlaka flamenko gösterisi izleyin deriz. Flamenkonun merkezi olarak kabul edilen Cadiz şehrine mutlaka uğramalısınız.

Cadiz’e bağlı Jerez de la Frontera da flamenkonun hasını bulabileceğiniz yerlerden biri olacak. Ayrıca bölgede Sevillanas adı verilen farklı bir dansı türü de bulunmakta. Bu muhteşem dans ve müzik gösterisine katılmak için sanat merkezleri ve gösteri alanlarının araştırmasını gitmeden önce yapmalı, gerekirse online bilet almalısınız.

Cordoba

Endülüs üçgeninin bir diğer mistik kenti de Cordoba oluyor. Arap havaları aldığınız otantik bir yer olarak karşınıza çıkacak burası. Uzun bir dönem Endülüs Emevileri’nin egemenliğinde olan Cordoba kentinde tarihi bu dönemlere dayanan muhteşem yapılar mevcut. İspanyollar tarafından “Mezquita” olarak adlandırılan Kurtuba Camisi bu yapıların başında geliyor. Katolik İspanyollar’ın şehri ele geçirmesinden sonra kiliseye çevrilen ve günümüzde de katedral olarak kullanılan Kurtuba Camii‘si, Cordoba’da mutlaka görmeniz gereken yerler listenizin ilk sırasında yer almalı. Caminin bulunduğu tarihi merkez ise 1984’de UNESCO “İnsanlık Mirasları” listesine alınan özel bir yer. Bu açıdan Cordoba, İspanya’nın göz bebeği konumunda.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı