ust_reklam
Yurtdışı Geziler

Kenya’da Gezilecek 6 Yer

Doğu Afrika’nın Paris’i olan Kenya, bozulmamış kabileleri, eşi benzeri olmayan kültürü, beyaz kumlu plajları ve göz kamaştıran mercanları, karlı dağları, muhteşem yaban hayatı ile Afrika’nın en popüler destinasyonlarından biri. Kenya ekvatordan geçtiği için, 13 saate kadar gün ışığı ve sürekli sıcak hava koşullarına ile muazzam bir iklime sahip. Bu da demek oluyor ki yılın her dönemi Kenya turuna katılabilirsiniz. Zürafalar ve filleri sık sık göreceğiniz Kenya’da yapılabilecek çok sayıda sıra dışı aktivite ve gezilecek yer bulunuyor. Gün ağarırken gerçekleşen balon safarileri yapmak, trekkin grotalarını keşfetmek ve yepyeni maceralara atılmak için Kenya en doğru adres. Kalabalık metropol şehirlerinden uzakta insana huzur veren Kenya’da 45 ulusal parkı ve rezervini gezmek içinse aylarınızı vermeniz gerekebilir.

1- Nairobi Ulusal Parkı

Nairobi Milli Parkı, artık Kenya ile özdeşleşmiş bir yer ve gerçekten de dünyada bir eşi daha yok. Park, Nairobi şehir merkezinden sadece 7 km uzaklıkta yer alıyor. Parktaki savannah (ağaçlı bozkır) ekosistemi, farklı vejetasyon tiplerinden oluşuyor. Dağınık akasya çalılıkları ise bölgede daha baskın. Parkın batı kesiminde yer alan nehir ise kesinlikle görülmeye değer. Güneyde de Athi-Kapiti ovaları ve Kitengela göç koridoru bulunuyor. Nairobi Ulusal Parkı’na sonradan insan yapımı barajlar, belirli kuş türlerine ve diğer suda yaşayan canlılara uygun başka bir yaşam alanı da eklemiş. Yaban hayatında ön plana çıkan hayvanlar ise kara gergedan, aslan, leopar, çita, sırtlan, manda, zürafa, zebra, Afrika antilobu ve 400’den fazla türün kaydedildiği çeşitli kuşlar. Bölgede gezebileceğiniz turistik yerler ve aktiviteler arasında Ivory Anıtı, Nairobi Safari Yürüyüşü ve su aygırı havuzlarındaki yürüyüş parkurları yer alıyor.

2- Malindi

Malindi, Kenya sahilinde konumlanıyor ve güney komşusu olan Mombasa’dan sonraikinci en büyük kasaba olma özelliğine sahip. Ziyaretçilerini en çok büyüleyen yer ise Malindi’nin 96 mil uzunluğundaki kumlu, palmiyelerin bol bulunduğu plajları ile ünlü Malindi Milli Parkı ve burada büyük bir özenle korunan mercan kayalıkları. Kasabayı gezerken Arap tüccarlarının, Portekizli kâşiflerin, Avrupalı yerleşimcilerin, Hintli göçmenlerin ve yerel geleneklerin nasıl tek bir paydada buluştuğuna gözlerinizle şahit olacaksınız.

3- Hell’s Gate Ulusal Parkı

Hell’s Gate Ulusal Parkı, Nairobi’nin kuzeybatısındaki Kenya’daki Naivasha Gölü‘nün güneyinde yer alıyor. Temelde ağaçlı bozkırbitki örtüsüne sahip olan parkta çok çeşitli yaban hayatı yaşandığı söylenebilir. Parkta akbabalar, kartallar, şahinler ve kara sağan kuşları dadâhil olmak üzere 100’den fazla kuş türü var. Afrika turlarının vazgeçilmezi olan bu ulusal parkın genelinde manda, zebra, antilop,inek antilobu, Thomson ceylanı ve babunlar oldukça yaygın görülüyor.

4- Lamu Adası

Kuzey Kenya‘nın bozulmamış, güzel Hint Okyanusu sahillerine karşı koyan Lamu Adası, yeryüzündeki en dikkat çekici yerlerden biri. Asırlardır değişen Lamu, ziyaretçilerine o kadar samimi bir ortam sunuyor ki, hayatınızın unutulmazlarına gireceğine emin olabilirsiniz. Zengin ve renkli deniz ticareti geçmişi, Afrika, Arap, Hint ve Avrupa etkilerinin benzersiz bir karışımı olan Svahili kültürünü yakından tanımak, bambaşka bir deneyim.

5- Samburu Ulusal Rezervi

Samburu Ulusal Koruma Bölgesi, Kenya’nın kuzey kesiminde yer alıyor. Count Telekis Companion Von Holnel, 1860’lı yılların başlarında bölgeyi ziyaret etti ve bu alanı özellikle manda ve gergedanlarla dolu buldu. Samburu kulübesinin durduğu alanda kamp kuran Arthur Neumann gibi ünlü avcıların da dikkatini çeken Samburu, dünyaca bir üne sahip.

6- Kenya Dağı

Mount Kenya Ulusal Parkı, Büyük Rift Vadisi’nin doğusunda; Nairobi’nin yaklaşık 175 km kuzeydoğusunda bulunuyor. Sadece tek bir zirvesi olmasının yanı sıra Kenya Dağı aslında çok sayıda heybetli uçurum, karmaşık sırt ve zirvelerden oluşan bir masif. Bunlarsa birkaç milyon yıl önce aktif olan büyük bir yanardağın kalıntıları. Kenya Dağı ekvatordan geçiyor, ancak yüksekte yer aldığı için önemli miktarda kar yağışı alıyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı