ust_reklam
Keşfet

Amerika’nın En Ünlü 8 Kasabası

Meşhur Amerikan filmlerinde, vahşi batı ve kovboy filmlerinde gerçek Amerikan kültürünü ve kasabalardaki yaşantıyı görebiliyoruz. Gel gelelim bu eski geleneklerin halen devam ettiği kasabaların sayısı da gitgide azalıyor. İşte tam da bu yüzden Amerikan kültür ve geleneklerinin hala görülebildiği 10 kasabayı sizler için derledik.

1- Stockbridge, Massachusetts

Amerika’nın en ünlü sanatçılarının bu kasabadan çıktığı söylenir. Vincent Millay, Yazar Edith Wharton (Masumiyet Çağı) ve Herman Melville (MobyDick) ve birbirinden güzel kartpostallar Stockbridge Kasabası’ndan çıkmış. Ayrıca ressam ve illüstratör Norman Rockwell’inde evi. Rockwell’in efsanevi eserlerinden bazıları bu kasabada sergileniyor. Sanat galerileri, bahçeler, tiyatro salonlarını gezebileceğiniz Stockbridge’de düzenlenen dünyaca ünlü Tanglewood Müzik Festivali’ne mutlaka katılmanızı öneriyoruz.

2- Sag Harbor, New York

Yoga stüdyoları ve kaplıcaların bolca bulunduğu Sag Harbor’da New York’un gerçek kimliğinden biraz farklı bir atmosfere şahit olacaksınız. Nobel ödüllü John Steinbeck’in “Travels ile Charley” eserini burada yazdığı ayrıntısını da not düşebilirsiniz. Sanat gösterileri kasabanın her yerinde ve yıl boyunca devam ediyor. 2,100 kişilik bir kasaba için oldukça başarılı olan Sag Harbor, Güzel Sanatlar Merkezi’nde kaliteli müzik performansı ve dans resitalleri sunuyor.

3- Manitou Springs, Colorado

Pike tepesinin eteğinde bulunan bu büyüleyici kasaba, Ute Kızılderilileri’nin yerleşim yeri olarak biliniyordu. Kasabada 1872’de kurulan spa merkezi ile daha da turistik bir yer haline geldi.Çağlar arası zamanda yolculuğa çıkarak Manitou Springs, Amerika’nın Colorado eyaletinde yer alıyor.

4- Madrid, New Mexico

1950’li yıllarda altın ve kömür tükendiğinde yüz binlerce insan bu savaş uğruna öldü. Wall Street Journal, tüm yeri 250.000 dolara satan bir satış reklâmı gerçekleştirdi. Geleneksel el sanatları, el yapımı kovboy çizmeleri gibi birbirinden ilginç hediyelik eşyayı bu kasabada bulmanız mümkün.Son nüfus sayımına göre 210 kişinin yaşadığı kaydedilen Madrid’de birçok kaplıca ve lokanta bulunuyor.

5- Carmel-By-The-Sea, Kaliforniya

1919’da açılan ve ülkedeki en büyük, en güzel parkuru kabul edilen Pebble Beach Golf Sahası, Carmel-By-The-Sea kasabasında en çok ziyaret edilen yer. 4.000 kişilik bir nüfusu olan bu kasaba, sahne sanatları için olağanüstü güzellikte dört mekâna ev sahipliği yapıyor. Şu an zengin bir bölge olsa da 20. yüzyılın başlarında yoksul Bohem sanatçıları için bir sığınaktı. Yazarlar, ressamlar, fotoğrafçılar ve şairlere esin kaynağı olan kasaba, Pasifik kıyısında inanılmaz güzel manzaralar sunuyor.

6- Delray Beach, Florida

Amerika turlarının olmazsa olmazı Florida’daki sahil kasabalarını mutlaka gezmenizi öneriyoruz. Bunlardan biri olan Delray Beach, esasında “The Delray Art League” sanat dünyasını teşvik ettiği ve 200’ün üzerinde üyesi olması nedeniyle büyüyen bir sanat merkezi olarak biliniyor. Kasabanın dört bir yanındaki ananas ağaçları, sanat galerileri, kafeler, restoranlar, kokteyl barları ve çok daha fazlası sizi bekliyor. Kasabanın en popüler mekanlarından biri olan Arts Garage, canlı müziğin olduğu eşsiz bir yer.

7- Gatlinburg, Tennessee

Amerika’nın milli müziği denilebilecek Country müziğin doğuş yeri olarak kabul edilen Tennessee’de yer alan Gatlinburg, sanatseverlerin buluşma noktası. Avrupa yerleşiminin 1806’da başladığı kasabada müzikten el sanatlarına, tiyatrodan performans sanatlarına kadar her şeyi bir arada bulmanız mümkün.

8- Cody, Wyoming

Amerika’da vahşi batı veya kovboy dendiği zaman akla ilk gelen eyalet, şüphesiz ki Wyoming. Wyoming’in en popüler iki kasabası ise Cody ve Thermopolis. Cody kasabası adını Buffalo Bill olarak bilinen William F. Cody’den alıyor. Whitney Batı Sanat Müzesi de dâhil olmak üzere çok sayıda müze ve sanat galerisini gezebilirsiniz. Ayrıca Buffalo Bill Art Show & Sale’in tepesinde düzenlenen ve yılda bir kez düzenlenen Rendezvous Royale topluluk festivaline katılabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı