ust_reklam
Ülkeler Rehberi

Yeryüzündeki En İlginç Yer: Zanzibar Prison Adası

Zanzibar sahilindeki küçücük, güzel bir tropik ada, esasında bir zamanlar hiç de hoş bir yer değildi. İlk önce, Changuu Adası olarak da bilinen Prison (Hapishane) Adası, tutuklanan kölelerin ve Ortadoğu veya Avrupa’daki yerlere transfer edilene kadar tutulduğu yer bir yer olmuş. Daha sonra ada ölümcül hastalıkları olan insanların kaldıkları bir karantina merkezine dönüştürüldü, böylece bulaşıcı ve ölümcül hastalıkların yayılması bir şekilde önlenmiş oldu. Böylesine iç karartan bir kimliği olan Prison Adası’nın bugün doğal koruma alanı olarak Zanzibar’daki en çok ziyaret edilen yerlerden biri olması oldukça ilginç. Köleler için eski bir hapishane ve Zanzibar için karantina merkezi olan ada, günümüzde huzur ve sessizlik arayışında olan tüm tatilcileri cezbediyor.

• Prison Adası’na nasıl gidilir?
Changuu Adası veya Prison Adası, Zanzibar Adası’ndan tekneyle yaklaşık 30 dakika uzaklıkta yer alıyor. Zanzibar’dayken Hapishane Adası Turu’na katılmak, bu adaya en kolay ulaşım şekli. Ada’ya ulaşım, motorlu tekne ile yaklaşık 30 dakika sürüyor ve her birinin maksimum 10 kişi kapasitesi var. Yaklaşık 30-40 dolar gibi bir ücret vererek hem ulaşımınızı sağlayabilir hem de rehberli tura katılabilirsiniz.

• Prison Adası’nda gezilecek yerler
Prison Adası’ndaki antik kalıntıların en yoğun olduğu bölge ada merkezine 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor.

Prison Adası‘nın bir diğer önemli sembolü, kuru topraklardan suya yaklaşık 50 metre boyunca uzanan gösterişli ahşap köprü. Okyanusun dalgalı sularından biraz sallansa da her zaman için balıkçılarla dolup taşar. Zanzibar’ın etrafında daha güzel plajlar var, ancak tarihi (ve kaplumbağa kolonisi) ile birlikte adanın güzelliği, kesinlikle Stone Town’dan günübirlik geziyle gelmeye değer.

• Prison Adası’nda ne yapılır?

Göz kamaştıran Lloyd Mathewmimarisini yakından görün.
1893 yılında Lloyd Mathews buraya bir cezaevi yaptırdı. Tanganyika anakarasından saldıran şiddet eğilimli suçluları buraya göndermek istedikleri için hapishane fikri ortaya çıktı. Hapishane Adası, bir zamanlar bölgenin öfkesine kapılmış sarıhumma salgınları nedeniyle, hapishane yerine karantina merkezi olarak da kullanılıyordu. Bölgedeki diğer Lloyd Mathew mimarilerini kesinlikle yakından görmelisiniz.

Dev kaplumbağaları besleyin
Ada, tarihi Stone Town’ın hemen yanında yer alıyor ve 19. yüzyılın sonlarında Seyşeller’den ithal edilen dev kaplumbağalara ev sahipliği yapıyor. Zanzibar turunuzun unutulmazlarından olacak dev Aldabran Kaplumbağası kolonisi mutlaka görülmeye değer. Bu kolonideki bazı kaplumbağaların 100’den daha yaşlı olduğu biliniyor. Ne yazık ki tehlike altındaki bu tür, Seyşeller hükümetinin bir hediyesi olarak Zanzibar’a geldi.

Prison Adası’nın maskotu olan bu ilginç kaplumbağalar ile birlikte fotoğraf çekilebilir, onları besleyebilirsiniz. Kuşlar, renkli tavus kuşları, yarasalar ve güzel kelebekleri göreceğiniz ormanın iç kısımlarında gezintiye çıkmak isteyebilirsiniz. Göz kamaştırıcı ve çekingen Duikers, namı değer nadir görülen bu küçük antilop türünü fotoğraflamadan adadan ayrılmamalısınız.

Şnorkelle dalış yapın
Şnorkelle dalış aktivitesi için dört dörtlük bir yer olan Prison Adası, göz alıcı mercan resifleriyle kendine hayran bırakıyor. Bembeyaz bir kumsalı olan plajında bol bol güneşlenebilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz. Zanzibar’daki vahşi yaşamı keşfetmenin yanı sıra ülkenin tarihi kimliğini de yakından tanımak isterseniz, rehberli turlara katılabilirsiniz.

Yüzmek
Hint Okyanusu suları oldukça dalgalı olabilir, bu yüzden dakikalarca yüzmek biraz zor olabilir. Adanın daha sığ sularına vardığınızda, su sakinleşir ve denizin rengi turkuaz mavinin inanılmaz bir halini alır. Yüzmek ve dalış yapmak adanın en popüler iki aktivitesi.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı