ust_reklam
Keşfet

Barselona’nın Kalbi: L’Eixample Turu

Katalancada kelime olarak ‘genişleme’ anlamına gelen L’Eixample, Ildefons Cerdà’nın merkeziydi ve Eski Kent merkezinin çok ötesinde bir gelişim gösterdi. L’Eixample, Barselona‘daki en büyük ve en iyi şekilde planlanan mahallelerden biri olarak her yıl binlerce turisti cezbediyor. Modern mimariden pazarlara ve müzelere kadar bu gezecek, görecek çok yer var:

• Fundació Tàpies
Ünlü Katalan mimar Lluís Domènech Montaner tarafından tasarlanan modern bir binada yer alan Tàpies Vakfı, ağırlıklı olarak ressam Antoni Tàpies’in çalışmalarına adanmış bir kültür merkezi ve müzesi. Aynı zamanda çağdaş sanatın ilerlemesine yönelik olarak çalışmalara da ev sahipliği yapıyor. 1984 yılında kurulmuş olan 1990 yılında bugünkü yerine taşınan bu müze, Barselona turunuzda es geçmemeniz gereken bir yer.

• Passeig de Gràcia
Mimarlık ve tasarım ilgi alanızdaysa eğerve modern harikalarından çokça bahsedilen örnekleri görmek için Barselona’ya geldiyseniz, o zaman Passeig de Gracia caddesi, kesinlikle Barselona’da gezilecek yerler listenizde olmalı. Antoni Gaudí’nin Casa Batlló ve Casa Milà’sının yanında, Casa Ametller, Casa Lleó-Morera ya da en üstte Casa Fuster bulunuyor. Binaların yanı sıra caddeye döşenen karolar da Gaudí tarafından tasarlandı.

• Rambla de Catalunya
Mahallenin ana caddelerinden biri olan Rambla de Catalunya (Les Rambles ile karıştırılmamalı), l’Eixample civarındaki en mükemmel yer. Passeig de Gràcia’ya göre biraz daha az bilinen bu cadde, Casa Juncosa ya da Casa Serra ile eşit derecede güzel modern binalarla hayranlık uyandırıyor. Caddenin merkezi ayrıca bir hafta sonu gezintisi için ideal bir yaya geçidi haline geliyor. Çoğu terasta bulunan restoran ve barların bulunduğu bir mahallede keşfe çıkabilirsiniz. Biraz soluklanmak içinse Ciudad Condal barında leziz tapas atıştırmalıklarından tadabilirsiniz.

• Arc de Triomf
Passeig’in sonundaki Lluís Companys, aynı yıl Parc de la Ciutadella’da gerçekleşen 1888 Barselona Dünya Fuarı’nın girişi olarak inşa edilen ve Josep Vilaseca i Casanovas tarafından tasarlanan zafer kemeri. İspanya’da zamanla popüler olan bu anıt, fuarda yer alan ülkelere ve şehirlere ithafen Barselona’yı temsil etmek için tasarlandı.

• Mercatdels EncantsVells – Fira de Bellcaire
Encants Vells – Fira de Bellcairebit pazarı yaklaşık 750 yıllık köklü bir geçmişe sahip. Bit pazarının adı, orada satılan ürünlerin çoğunun satıldığı anlamına gelen “en cant” kelimesinden geliyor. Bu, bir anlamda satıcıların ürünlerinin fiyatı ve kalitesi hakkında şarkı söyleyerek satılması demek.

• Palau Robert
Avinguda Diagonal ve Passeig de Gràcia’nın kavşağında yer aşan ve bir zamanlar işadamı ve aristokratınNeoklasik tarzı evlerinden biri olan Palau Robert, hem sergi merkezi hem de tüm Katalonya’yı temsil eden“Turizm Ofisi” olarak hizmet veriyor. Binada iki sergi salonu var: Bunlardan ilki genelde sanatçıların eserlerini sergilemek ve diğeri de sosyal ve kültürel etkinlikler için kullanıyor. Ayrıca şehrin ortasında sakin bir ortam sunan binanın arkasındaki halka açık bahçe de oldukça güzel.

• Museu del Modernisme Català
L’Eixample, Barselona’nın tamamında en modern binaların bulunduğu yer. Bu modern binaların en çok dikkat çekeni Museo del Modernisme Català da bu mahallede yer alıyor. Mart 2010’dan bu yana faal olan bu nispeten yeni müzede, modern mobilyalar, heykeller ve tabloların mükemmel bir koleksiyonu mevcut. Bu, kesinlikle Kanton Modernizmi hakkında kolayca erişilebilir bilgiler veriyor ve kesinlikle sanatseverler için gezilmesi gereken bir müze. Önceden devam eden bir atölye veya konser olup olmadığını görmek için web sitelerini kontrol edebilirsiniz.

• Biblioteca Pública Arús
Biblioteca Arús, özel bir erişim kartına ihtiyaç duyulması açısından Barselona’nın diğer halk kütüphanelerine benzemiyor, ancak görünüşte bitmek bilmeyen raflarında gizlenen harikaları görmek isteyenler, önceden planladıkları ziyaretlerini gerçekleştirebiliyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı