ust_reklam
Kültür Sanat Gezileri

En İlginç Tel Aviv Mimarileri

Tel Aviv, tüm dünyada muhteşem mimarileri ile ünlü bir şehir. Kentin kuruluşundan günümüze kadar, mimarlar benzersiz ve büyüleyici şaheserler yaratmış. Gez Beğen ekibi olarak Tel Aviv turunuz boyunca mutlaka görülmesi gereken en ilginç binaları derledik.

• The Crazy House – Çılgın Ev

Mimar Leon Gaignebet 7 yılı aşkın bir süre boyunca bir inşaat izni almayı denedi. Çılgın Ev iki tamamen farklı yüzle, iki fikir, yani iki sanat eseri temsil edecek şekilde tasarlandı. Binadaki dalga biçimli balkonlar denize bakıyor ve ağaçlar duvardan dışarı doğru büyüyor. Boyalı bir fresk binanın uzunluğu ile doğru orantılı olarak boylu boyunca uzanıyor. İçerde her biri farklı bir uygarlığı temsil eden dev direkler var.

• Azrieli Merkezi

Azrieli Merkezi, farklı şekillerde üç kuleden meydana geliyor ve Tel Aviv’in simgesi ve İsrail içinse bir yenilenme simgesi haline gelmiş önemli bir yapı. İnşaat 1996’da başladı ve iki kule 1999’da açıldı. Kare kule inşası ise 2007 yılına kadar sürdü. Merkezin çoğunu ofis ve iş yerleri oluşturuyor. Merkezin altında ise büyük bir alışveriş merkezi var. 49. kattaki gözlem katı, pazartesi günü hariç her gün halka açık. Eli Attia orijinal projeyi geliştirdi, ancak inşaat Moore Yaski Sivan ve David Azrieli’nin gözetiminde tamamlandı.

• Moshe Aviv Kulesi

Moshe Aviv Kulesi, İsrail’in en uzun binası olma özelliğini taşıyor. Elmas Değiştirme Bölgesi’nde bulunan 68 katlı görkemli yapı, genelde City Gate (Şehir Kapısı) olarak biliniyor. Mimarlar Amnon Aviv ve Amnon Shwartz, Frankfurt’taki ünlü Westend Kulesi’nden esinlenerek bu kuleyi tasarlamış. Bina, 2003 yılında bitmesinden iki yıl önce ölen inşaat firmasının sahibi olan Moshe Aviv’in adını aldı. 40 işçi vardiyası ayda beş katlı inşa etmeyi başardı, bu nedenle inşaat sadece beş yıl sürdü. Günümüzde ise binada çok sayıda ofis ve özel apartmanlar bulunuyor. Moshe Aviv Kulesi, 2004 yılında göğüs kanseri kampanyasının parçası olarak parlak pembe ışıkla destek verdi.

• Dan Tel Aviv Hotel

1953’te Yaacov Agam tarafından yaptırılmış olan Dan Tel Aviv Hotel, Akdeniz’e bakan muhteşem Tel Aviv’in en güzel otellerinden biri. Başlangıçta, Tel Aviv sahilinde ilk konukevi olan ‘Kaete Dan‘ adlı küçük bir lojman vardı. İki kardeş, Yekutiel ve Shmuel Federmann, Tel Aviv popüler bir turistik yer haline gelmeden çok önce lojmanı 1947’de satın aldılar. 21 odalı bir lojmanı lüks oteller zincirine dönüştürdüler. Parlak renkler ise cepheye 1986 yılında eklendi.

• Jaffa Saat Kulesi

Jafer Saat Kulesi, 1903’te Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid’in 25. yıldönümü için inşa edilmiş. Yapı süreci hem Yahudiler hem de Araplar tarafından organize edildi. Ancak aynı amaçla Osmanlı İmparatorluğu çevresinde yüz kuleden fazla saat kulesi yapıldığı gerçeği de var. Jaffa’nın öyküsünü anlatan renkli mozaik pencereler, ArieKoren’in restorasyon süreci sırasında 1965’te eklendi. 1948’de Arap-İsrail Savaşı sırasında Jaffa savaşında öldürülen İsraillileri anımsatan bir plak da var.

• Marganit Kulesi

Tel Aviv’in Hakirya semtinde bulunan Marganit Kulesi, 1987’de inşa edildi. Sadece 138 metre yüksekliğindeki alan, on yıldan uzun bir süre boyunca bölgedeki en yüksek bina unvanına sahip oldu. Günümüzde ise kule İsrail’in en yüksek yapıları listesinde 19. sırada yer alıyor. Zeminden sonra sadece 17 katı olan kule “ASSA Mimarlar” tarafından tasarlandı.

• Cymbalista Sinagogu

Tel Aviv Üniversitesi kampüsünde bulunan Cymbalista Sinagogu, 1998’de İsviçreli Mimar Mario Bota tarafından inşa edilmiş. İki dikdörtgen kule, kare bir bodrumdan yükseliyor ve zirve noktada bir daireye birleşiyor. Dolayısıyla, dairenin geometrik kareleri taş içinde gösteriliyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı