ust_reklam
Seyahat Önerileri

İspanyol Hippi Adası: Formentera

Formentera, İspanya’nın “Hippi Adası” lakaplı küçük ve şirin adası ve İspanya Balear Adaları‘nın bir parçası. İspanya turunun en gözde yeri olan Ibiza’nın yaklaşık 6 kilometre güneyinde bulunuyor. Sadece 19 kilometre uzunluğunda olan adayı araba ya da scooter ile kolayca keşfedebilirsiniz. Birçoğundan “Ibiza’nın küçük kız kardeşi” olarak duyabilirsiniz. Ancak aralarındaki tek benzerlik, her iki adada da olan ultra eğlenceli gece kulüpleri. Muhteşem manzaralar, egzotik plajların köy yaşantısı ile birleştiğini düşünün, sizce de ilginç değil mi? En güzel “3’ü 1 arada”olarak da adlandırabiliriz. İspanya’nın en eşsiz adasını, İspanyol Hippi Adası’nı keşfe çıkıyoruz, hazırsanız başlayalım…

• Formentera’nın ünü nereden geliyor?
Formentera, Mallorca, Menorca ve Ibiza gibi Balear komşuları olarak bilinmemekle birlikte, ada birçok ünlü roman ve filmde yer aldı. Bob Dylan ve Janis Joplin gibi sanatçıların fanları, orijinal hippi kalabalığı 60’lı yıllarda buraya gelmişken, bugün Kate Moss, Jade Jagger ve Sienna Miller’ınşehir karmaşasına es vermek için buraya tatile geliyorlar. Leonardo DiCaprio, dünyaca ünlü profesyonel futbolcular ve Hollywood ünlüleri bile Formentera’nın karşı konulamaz çekiciliğini ve rahatlığını yaşamak için buraya geliyor.

Bununla birlikte, Formentera’nın büyüsüne kapılan sadece ünlüler değil elbette. Yazar Jules Verne’in“Hector Servadac” adlı romanının bir bölümünde bahsettiğideniz manzaralı, 120 metre yüksekliğindeki uçurumun üzerinde duran meşhur La Mola deniz feneri de Formentera Adası’na bulunuyor.

Ayrıca, adanın diğer bir ünlü deniz feneri olan Es Cap de Barbaria’nın yer aldığı adada çekilen Paz Vega’nın rol aldığı İspanyol kült filmi “Sexand Lucia” ile de film turizmi sektöründe de ün kazandı.

• Formentera’nın en güzel plajları
Formentera’nın plajları genellikle turkuaz mavisi rengindeki berrak suları ve un beyazı rengindeki kumsalıyla Karayipler’deki plajlara benzetiliyor. Su Karayipler’e kıyasla biraz daha soğuk olabilir, ancak kesinlikle bu deneyimi yaşamaya değer.

Ses Illetes
Adanın kuzey kıyısında, uzun ince bir kum tepesinde yer alan Ses Illetes, adadaki en çarpıcı kumsallardan biri olmasıyla ünlü. Burada birkaç küçük, şık, ahşap plaj bar ve restoranları dışında başka hiçbir şey yok. Burayı özel ve eşsiz kılan şey bu belki de. Deniz, kum, güneş var, yeter de artar… Endemik okyanus bitkisi olan Posidonia’ya (bir deniz çimi) ev sahipliği yapması nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Las Salinas Doğal Parkı‘nı mutlaka gezmenizi öneriyoruz.

Platja Migjorn
Bu uzun hilal şeklindeki kumsal, adanın güney kıyılarında toplam 7 kilometre boyunca uzanıyor, küçük koylarla, girişlerle ve kayalık mostralarla ise sıra dışı bir hal alıyor. Burada, şezlong, şemsiye ve bir tane otel gibi imkanlar bulabilirsiniz. Bu anlamda Ses Illet‘ten biraz daha fazla gelişme olduğunu söyleyebiliriz.

Cala Saona
Kumlu, sığ kıyılar ve berrak suları nedeniyle çocuklu ailelerin en çok sevdiği Cala Saona, yüksek kayalıklarla çevrili doğal bir koy. Adanın batı kıyısında yer alıyor ve Punta Rasa‘nın en üst noktasına 30 dakikalık bir yürüyüş yaparak nefes kesen manzaralara şahit olabilirsiniz.

• Formentera’da Alışveriş
Formentera, 1960’lardan beri gerçekten hippi ruhunu hiçbir zaman kaybetmedi ve bugünlerde eskiye göre biraz dahaşık, bakımlı ve elit olmasına rağmen yine de rahat bir ortam bulacağınıza emin olabilirsiniz. Adadaki bin bir çeşit çiçeği görmek, koklamak, hatta hakkında bilgi almak için Formentera’nın ünlü hippi pazarlarına gidebilirsiniz.

Sant Francesc Hippi Pazarı
Küçük Sant Francesc kasabası adanın başkenti sayılabilir, ancak hiç de kalabalık bir yer değil. Küçük meydanları, büyüleyici kilisesini ve belediye binasını gezdikten sonrarenkli, uzun, desenli etekler, boncuklu sandaletler ve el yapımı takıların satıldığı hippi pazarlarına mutlaka uğrayın.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı