ust_reklam
Keşfet

Kahvenin Anavatanı Trieste’de Gidilecek En Tarihi 4 Kafe

İtalya’daki diğer şehirlerden birçok yönden daha fazla artısı olan Trieste, kahve dünyasına hızlıca giriş yapabileceğiniz bir yerdir aynı zamanda. Hatta öyle ki, şehirin içinde olduğu bölge 18. yüzyıldan beri, Akdeniz’in ana kahve limanıydı. Friuli Venezia Giulia bölgesinin başkenti aynı zamanda kahvenin kızartılması endüstrisi için küresel bir merkez olarak hizmet veriyor; pek çok küçük, kahvenin kızartılması ile dünyanın en ünlü Triestine şirketi de burada yer alıyor. Şehrin birçok tarihi kafesine ek olarak, taze kavrulmuş fasulye ve demlenmiş kahvenin hemen hemen her yerde olduğunu göreceksiniz.

Trieste’nin ilk “kahve dükkanı” (daha sonra kafeterya olarak adlandırılır) 1768 yılında Via S. Nicolo’dur (eski adıyla Contrada Bottari). Gerçekten de “sıcak ve soğuk içecekler, çay, kahve, sıcak çikolata”, limonata ve şurup suyuna bir de bilardo masaları ve fırında bisküvi de ekleyince kısa sürede Trieste’deki kafeler arasında en uğrak yerlerden biri olmayı başardı. Belki de Trieste turunuzda kahvenin burada ne kadar söz sahibi olduğuna şahit olacaksınız ancak böylesine kahve kokulu bir şehrin tarihi kafelerini ziyaret etmek isterseniz listemize göz atmanızı öneriyoruz.

1. Caffè San Marco

Caffè San Marco, Trieste’deki en gözde kafedir ve ayrıca, edebi bir kafe olarak geleneğine uygun birkaç yerden biri. Gerçekten de, 2013’ten beri kafe, kitaplarla çevrili bir ortamda okumayı ve yazmayı sevenler için ekstra bir çekici dokunuş ekleyerek, sadece kitaplara değil, kitapçığı San Marco’ya da ev sahipliği yapıyor. Konserleri, sergileri ve diğer kültürel etkinlikler düzenli olarak burada düzenleniyor. Lezzetli çikolata ve armutlu kekinden söz etmiyoruz bile. Sitesi için tıklamanız yeterli.

2. Caffè Degli Specchi

Piazza Unità d’Italia’daki merkezi konumu nedeniyle Caffè delgi Specchi, kent yaşamının ve tarihinin barometresi olmuştur. Bir zamanlar Trieste’nin ana caddesinde Caffè Garibaldi’nin (Casa Palazzo del Municipio altında), Caffè Flora’nın (Casa Pitteri’nin) ve Caffè Orientale’nin (Palazzo Loyd’un altında olduğu) ve geçmişteki ünlü kafelerin parçası olan tek tanıktır.

Caffè delgi Specchi’nin bulunduğu bina olan Palazzo Stratti, aynı zamanda “bottega da caffè” lisansının sahibi olan Yunan Nicolo ‘Stratti tarafından inşa edildi. Bir Yunan olan Nicolò Privolo, kafeyi 1839’da açtı. Her biri, on dokuzuncu yüzyıl Avrupa’sında meydana gelen tarihi bir olayı anlatan oyulmuş aynalarla surları kaplamaya karar verdi. Bu tamamen estetik olmaktan ziyade akıllı bir stratejik hareketti. Nitekim elektrikten önce (elektrikli aydınlatma 1933’te başladı), çoğu ziyaretçi güneş battığında kafeler karanlık olduğundan bu kafe aralarından kolaylıkla sıyrıldı. Aynalar, mumlar ve yağ lambaları, yüzlerce kez açıldı ve kafeyi parlayan ışıkla aydınlattı, bu da ziyaretçilerin karanlıkta bile daha uzun süre kalmasına izin verdi. Bugünse orijinal aynaların sadece üçü yerinde kaldı. Kafenin bodrumunda 1370’de Venedikliler tarafından yaptırılmış eski Castello Amarina duvarının kalıntıları var. Sitesine göz atmak için tıklayın.

3. Antico Caffè Torinese

Antico Caffè Torinese 1915 yılında CorsoItalia ve Via Roma’nın köşesinde kuruldu. Dışarıdan pek fazla görünmeyebilir, ancak içeriye adım atarsanız kesinlikle şaşıracaksınızdır. Tavanı bile ince ahşap kaplamayla kaplı olan kafe içinde küçük bir mücevherata rastlayacaksınız. Giuliano Debelli’nin eseri olan kafenin iç dizaynı diğerlerinden çok farklı. Debelli’nin, Satürnya ve Vulcania (1925-1926) gibi transatlantik gemilerin ince ahşap iç mekanlarını yapmış olduğunu öğrendikten sonra kafenin neden Belle Epoque adındaki lüks bir yolcu gemisinin atmosferini yansıttığını anlayacaksınız. Ahşap dolaplardan, çekmecelerden ve raflardan yapılmış mobilyaları ve görkemli kristal avizeleri, ihtişamlı bir görünüm kazandırıyor. Sitesini incelemek için tıklayabilirsiniz.

4. Caffè Stella Polare

1867’de Büyük Kanal’ın yakınında bulunan Sırp Ortodoks kilisesi San Spiridione’nin yanında kurulan Caffè Stella Polare, her zaman yerel tacirler, vatandaşlar ve entelektüeller tarafından uğrak noktası haline geldi.Başlangıçta kafe, San Spiridione Kilisesi’ne kadar uzandı ve aynı zamanda çok daha büyük bir alana yayılmıştı. Kafenin önünde, o zamanlar Via Dante Alighieri’ye kadar da uzanan bir kanal vardı.

II. Dünya Savaşı’nın sonunda, Anglo-Amerikan işgali sırasında, kafe Trieste’de konuşlandırılan yerel kadın ve Amerikan askerlerinin uğrak yeri olan bir yere dönüştürülmüştür. Bazıları burada gelecekteki kocalarıyla buluştu ve kentin İtalya’ya eklenmesiyle birlikte onlar da taşınmış oldu. Bununla birlikte, zamanla, bilardo ve oyun odalarının bakım masrafları çok yüksek oldu ve bugüne kadar sadece kafe bölümü hayatta kaldı. Şimdilerde ise kafe tamamen yenilenmiştir. Sadece oymalı sıva dekorasyonlu aynalar ve kemerler geçmişten kalmadır. Facebook hesabına göz atmak için tıklayın.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı