ust_reklam
Seyahat Önerileri

Benelüks’te Gezilecek 8 Yer

Üç komşu ülke siyasi ve ekonomik birliği yarattı. Hepsi de birbirinden farklı ve kendi kültürlerine sahip. Doğası, kokusu, tadı, kısacası her şeyi ile farklı. Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’un coğrafi olarak birlikteliğini ifade eden bir birlik olan Benelüks’ün toplam nüfusu 26 milyon civarında. Bu üç ülkeyi kapsayan Benelüks turları da haliyle epey popüler ve turistlere bir gezide üç ülkenin en önemli şehirlerini gezme fırsatı veriyor. Benelüks turuna çıkma gibi bir niyetiniz varsa eğer bu yazımızı kesinlikle okumanızı öneriyoruz.

1- Müllerthal, Lüksemburg


Ayrıca “Küçük İsviçre” olarak da bilinir; bölge harika yerler ve etkinlikler sunar. Vahaları, kaya oluşumlarını ve doğayı keşfetmeyi mümkün kılan çeşitli yürüyüş parkurları olan Echternach, en eski kenti burada bulabilirsiniz. Köprü ve Schiessentumpel Şelalesi, bu bölgeyi en popüler yürüyüş alanlarından biri haline getiriyor. Tenha bir ormanda bulunan yer oldukça korunaklı.Bölge, muhteşem manzaralar ve tarihi köylere ev sahipliği yapıyor.

2- Broerenkerk Kilisesi, Zwolle, Hollanda


Broerenkerk Kilisesi, Dominik Manastırı’nın bir parçası olarak 1465 yılında kurulmuştur. Daha sonra kapatıldı ve 1988’deki restorasyonundan sonra kilise artık hizmet için kullanılmadı. Kültürel etkinlikler için bir mekanolarak kullanıldı ve geçen yıl da bir kitapçı olarak hizmet vermeye başladı. Tarihin ve modern mimarinin kaynaşmasına hayran kalabilir, hatıra kalması için de birkaç kitap satın alabilirsiniz.

3- Liège-Guillemins İstasyonu, Liège, Belçika


Ülkedeki en önemli istasyonlardan biri olan Liege-Guillemins İstasyonu, Avrupa’nın en kalabalık ülkelerinden Belçika’daki popüler bir ulaşım merkezidir. 2009 yılında açılan istasyon, cam, çelik ve beyaz betondan farklı bir yapıya sahip. Belçika’ya seyahat ederken, çağdaş mimarinin güzel örneklerine hayran olmak için birkaç dakikanızı ayırın.

4- Lale Festivali, Hollanda


Dünyadaki en güzel laleleri üreten Hollanda, çiçek açan mis kokulu ve rengarenk çiçeklerden oluşan renkli şeritli alanlarla kaplıdır. Ziyaretçiler sadece parklarda değil, aynı zamanda ülkenin dört bir yanına gidip, Nisan ortasında lale alanlarını yola çıkarak hayranlıkla izleyebilirler. Lüks lale alanları Noordoostpolder, Keukenhof Bahçeleri, Benelüks gezi listenizde mutlaka olmalı.

5- Bruges, Belçika


Bruges’in Ortaçağ’dan kalma çok dikkat çekici anıtları vardır: Örneğin Our Lady Kilisesi, dünyanın en yüksek tuğla binalarından biridir. Turistler Bruges kanallarında romantik bir tekne turu yapmayı çok seviyorlar; muhtemelen bu şehri görmenin en iyi yolu da bu turlara katılmaktır.Avrupa’daki en güzel ve iyi korunmuş Orta Çağ şehirlerinden biri olan Bruges, Benelüks turlarının genelinde başrolde oynayan bir şehir.

6- Amsterdam Kanalları, Hollanda


Amsterdam’da nereye giderseniz gidin, şehrin her tarafında kanallar vardır. Birçok kişi tekneleriyle seyahat eder ve işin aslı teknelerde yaşar çünkü bu eski bir gelenek ve kalabalık bir şehir için de oldukça makul bir tercihtir. Houseboat (Yüzen Ev) otelleri aynı zamanda turistlere su üstünde konaklama imkanıve şehir çevresindeki gezileri de sağlamaktadır. En heyecan verici Avrupa şehirlerinden biri olan Amsterdam, açıkçası leziz bir fincan kahve içebileceğiniz bir liberal ruh, güzel tarihi mimari ve kafeleriyle ünlüdür.

7- The Old Quarter, Lüksemburg


Lüksemburg’un en güzel şehirlerinden biri olan Luxemburg City’i keşfetmek için tarihi The Old Quarter bölgesine kıyasla daha iyi bir yer yoktur. 1994 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kentin eski surları, Lüksemburg’u Avrupa’nın en önemli yerlerinden biri haline getirir. Günümüzde eski surlar parkların ve bahçelerin güzelce döşenmesine yol açtı. Arnavut kaldırımlı sokaklar büyüleyici eski evleri ve binaları ile kaplıydı. Birçok köprüden geçerken keşfedilecek o kadar yer var ki, şimdi bile en az 4-5 gününüzü sadece Lüksemburg’a ayırmalısınız.

8- Tarih ve Sanat Ulusal Müzesi, Lüksemburg


Tarihi Balık Pazarı alanında (eski şehir merkezi), MNHA koleksiyonları (sanat nesneleri), arkeolojik buluntular, mobilya, araçlar, madeni paralar, silahlar ve ülkenin tarihi ile ilgilenen belgeler çarpıcı yeni bir binada yer almaktadır. Gallo-Roma Dönemi ve 16. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına kadar Lüksemburgluların sanatsal, sosyal, dini ve entelektüel yaşamını gösteren görüntüler üzerinde özel bir vurgu var. Çağdaş sanat bölümü de mutlaka görülmeli ve müzedeki bazı bölümler 20. yüzyılın en önemli sanatçılarının eserleriyle döşenmiştir. Modern sanatçıların (ve ultra-modern mimarinin) hayranları, dünyaca ünlü sanatçıların koleksiyonlarıyla muhteşem Mudam Lüksemburg-Muséed’Art Moderne Grand-DucJean’i ziyaret etmelidir.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı