ust_reklam
Gezi Yazıları

Benelüks Hakkında Tüm Bildiklerinizi Unutun!

Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’un birleşmesiyle oluşan Benelüks, Avrupa seyahatlerinin vazgeçilmez klasiklerinden biri. Bu birleşmenin ne anlama geldiğini merak edenler olabilir. Benelüks ülkeleri arasında kurulan bu birlik gerek coğrafi gerekse politik ve resmi bir iş birliği anlamına geliyor. Öyle ki Benelüks, Avrupa Birliği’nin kurulmasında önemli bir rol oynamakta ve Avrupa gelişimine büyük katkı sağlamakta.

Benelüks’ün adı nereden geliyor diye sorarsanız da cevabımız bu üç ülkenin (Belgie, Nederland, Luxemburg) isimlerinin birleşmesinden geliyor olur.

Birleşmeye dair temel bilgileri de öğrendikten sonra tek bir rota ile birden fazla Avrupa şehrini görme imkanı sağlayan Benelüks’ü keşfetmeye hazır mısınız?

Avrupa’yı gezmek istiyorsunuz ve kısa süre içerisinde birden fazla yer görmeyi planlıyorsunuz. Ulaşım olarak birbirine yakın ülkeleri bir araya getirmeye çalışırken imdada Benelüks turu yetişiyor. Avrupa’nın en güzel ülkelerinden olan Hollanda, Belçika ve Lüksemburg’u aynı anda görebilme imkanı sunan Benelüks gezisi ile kapanışı bu ülkelere yakın Paris hatta Köln ile yapabilme imkanı bulabilirsiniz.

Hazırsanız Benelüks turuna çıkıyoruz. İlk durağımız Hollanda oluyor. Laleleri, evleri, doğal güzellikleri, parkları, tarihi yerleri ve gece hayatı ile Avrupa’nın kendine has ülkesi Hollanda’nın yüz ölçümünün büyük çoğunluğu deniz seviyesinin altında. Bu yüzden ülkenin oldukça farklı bir coğrafyası ve iklimi var. Geçim kaynağının bir kısmını oluşturan balıkçılık, Hollanda’nın en eğlenceli kısmı. Küçük balıkçı köylerine giderek lezzetli deniz ürünlerinin tadına bakmak bu ülkede yapılacak en renkli şey oluyor. Türkiye’ye yakın oluşu ile en çok tercih edilen destinasyonların başında gelen Hollanda, yoğun Türk nüfusu ile de bizden bir ülke aslında. Benelüks turunun ilk rotası olan Hollanda’da en çok bisikletle gezmeyi, her an yağabilen yağmura alışmayı ve adeta birer mimari harika olan evleri seveceksiniz. Rembrand ve Van Gogh gibi sanatçıların eserlerine de bu ülkede rastlayacaksınız. Bu yüzden mümkün olduğunca sanat müzesi ve sanat merkezlerini gezilecek yerler listenizde en başlara koymalısınız.

Çıktığımız Benelüks turunun ikinci durağı ise nam-ı diğer çikolatalar ülkesi Belçika oluyor. Belçika da tıpkı Hollanda gibi Türk nüfusunun fazlaca olduğu bir yer. Hollanda, Almanya gibi Türkiye’den göç alan Belçika’da birçok Türk ile karşılaşmanız mümkün. Çikolata ülkesi Belçika’da gezilecek yerler arasında Kraliyet Sarayı, Manneken Pis heykeli, Cinquantainere Parkı ve Müzik Enstrümanları Müzesi bulunuyor. Yemek kültürüyle de Avrupa’nın lezzetli ülkeleri arasında yer alan Belçika’dan çikolata yemeden ve eve birer hediye olarak almadan dönmeyin. Waffle gibi çikolatalı tatlılara da doyduktan sonra Belçika’nın ünlü Rue de Boucheries’de mutfağına giriş yapın. Yolda atıştırmak için patates ve midye satan dükkanlara uğrayın. Belçika’nın patatesleri bu ülkeye tekrar gelmek için başlı başına bir neden. Belçika’nın kartpostallık bölgesi Brugge, Benelüks gezilerinin adeta göz bebeği olacak. En etkileyici Avrupa şehirleri listesinde zirveye oynayan Brugge, sizi bir anda orta çağ dönemine gönderecek.

Benelüks gezisine Lüksemburg ile devam ediyoruz. Çok küçük bir ülke olan Lüksemburg, buna rağmen gelişmişlik düzeyi en yüksek ülkelerden biri. Bu bakımdan Avrupa’nın da en ferah ve yaşanılası ülkelerinin başında geliyor. Lüksemburg’un tarihi yaklaşık 1000 yıllık bir geçmişe dayanıyor. Özenle korunmuş evleri ve tarihi yapıları ile etkileyici bir ülke olan Lüksemburg’da gezilecek birçok müze, yapı ve doğal alan bulunuyor. Ünlü Bock Kalesi, Notre-Dame Katedrali, Tarih Müzesi, Gella Fra Anıtı ve Sanat Müzesi, Lüksemburg’un gezilecek önemli yerlerinin başında geliyor. Lüksemburg bu kadar küçükken nasıl oluyor da Avrupalılar’ın bile imrendiği bir ülke haline geldiğine Benelüks turunda şahit olacaksınız.

Hollanda, Belçika ve Lüksemburg’un ardından Benelüks gezisini Fransa ile bitirmek ister misiniz? Çünkü Paris, Benelüks turlarının içerisinde yer alan bu üç ülkeye de oldukça yakın. Seinne Nehri’nin iki yakasında yer alan ve 2000 yıllık tarihi ile bir ikon haline gelen Paris, Avrupa keşfinize güzel bir bitiş cümlesi olacak. Paris’in gezilecek yerlerinin başında Eiffel kulesi, Palais Garnier, Louvre Müzesi, dünyaca ünlü Champ-Elysess, Notre Dame Katedrali ve Pantheon geliyor. Tarihi ve sanat merkezlerini gezdikten sonra ünlü Paris restoranlarında birer mola verin ve Fransız mutfağı ile tanışın.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı