ust_reklam
Keşfet

Türkiye’de Kayak Yapılacak En Güzel Yerler

Kışın seyahat etmeyi seviyorsanız ve dahası profesyonel ya da amatör olarak kayak sporuyla ilgileniyorsanız, Türkiye’nin birçok yerinde mükemmel kayak merkezleri bulunuyor. Dünyaca ünlü kayak merkezleri arasında yer alan Türkiye’deki kayak merkezlerine bu kış mutlaka uğramalısınız.

Uludağ – Bursa: Kayak denildiğinde ilk akla gelen şehrimiz Bursa oluyor. Kış turizmi ile ünlenen ve dünyaca ünlü kayak merkezleri arasında yer alan Uludağ Kayak Merkezi, profesyonel ve amatör olarak kayakla ilgilenen milyonlarca insanı misafir ediyor. Bursa’ya yaklaşık 37 km uzaklıkta yer alan Uludağ Kayak Merkezi, Türkiye’nin en büyük kayak merkezi unvanına sahip. 1961 yılında milli park ilan edilen Uludağ Kayak Merkezi’ne Uludağ turu planlayıp gidebilir ya da bir Bursa gezisi kapsamında rotanıza dahil edebilirsiniz. Otel çeşitliliği, sosyal aktivite bolluğu, büyük şehirlere yakın oluşu ve kolay ulaşımı ile kayak yapılacak en güzel yerlerin başında gelen Uludağ’da kayak sporunun yanı sıra snowboard, kar motosikleti, buz pateni ve bigfoot gibi farklı aktiviteler de yapabiliyorsunuz. Benim hiçbiri ile ilgim yok diyenlerdenseniz o zaman şahane Uludağ manzarasına sahip teleski ve telesiyej ile bir tur atarak sonsuz beyazlığı selamlayın.

Palandöken – Erzurum: Uludağ ile birlikte profesyonel kayak merkezleri arasında yer alan Palandöken, uluslararası olimpiyatlara da ev sahipliği yapıyor. Erzurum’a bağlı olan ve Türkiye’nin en yüksek zirvesine sahip olan Palandöken, aynı zamanda en soğuk havaya sahip kayak merkezi unvanına da sahip. 27 nolu pisti ile Türkiye’nin en uzun pistlerinden biri olma özelliği taşıyan Palandöken’de karlar toz kar şeklinde. Yoğun kış döneminde ise Palandöken’deki kar kalınlığı 2-3 metreleri görüyor. 3125 metrelik pisti ve günlük yaklaşık 32 bin kişilik kapasitesi ile Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerinden olan Palandöken’de oldukça kaliteli oteller bulunuyor. Erzurum turu planlayarak hem Erzurum kent merkezini gezip hem de Palandöken’e çıkabilmek mümkün.

Erciyes – Kayseri: Kayseri gezisine çıkmadan önce Türkiye’nin en güzel kayak merkezlerinden birine gidebileceğinizi unutmayın. Kayseri’ye yaklaşık 25 km uzaklıkta olan Erciyes, Türkiye’deki en uzun telesiyej hizmetlerinden birine sahip. Kayak sporu ile ilgilenenlerce rağbet gören Erciyes’teki zirveler, 1800 ve 300 metre arasında. Erciyes turu planlıyorsanız turunuzu Aralık ve Mart aylarına denk getirmenizi tavsiye ederiz.

Kartepe – Kocaeli: İstanbul’a oldukça yakın olan Kartepe, oldukça iyi bir kayak merkezine sahip. Çoğunlukla 115 km uzaklıktaki İstanbul’dan gelen misafirlerini ağırlayan Kartepe’ye gitmek için Kartepe turlarına katılmak oldukça avantajlı oluyor. Uygun bütçeli olması ile tercih edilen Kartepe‘de toplam 12 adet pist bulunuyor. Telesiyej, lift ve teleski imkanları da sunan Kartepe için en uygun zamanlar ise aralık ve şubat. Kartepe gezisine çıkmışsanız bölgeye yakın konumda yer alan Sapanca Gölü’ne de gitme imkanı bulacaksınız.

Sarıkamış – Kars: Türkiye’nin en soğuk ve en farklı yerlerinden biri olan Kars’ta yer alan Sarıkamış Kayak Merkezi, en çok tercih edilen kayak merkezleri arasında yer alıyor. Sarıkamış gezisine çıkın ve Alp Dağları’na özgü kristal karların mevcut olduğu kayak merkezinde unutulmaz bir deneyim yaşayın. En uygun dönem Aralık ve Mart ayları.

Kartalkaya – Bolu: Büyük şehirlere yakın olması ile tercih edilen ve Bolu turlarının vazgeçilmez durağı olan Kartalkaya‘da Köroğlu Dağları’na kurulu olan Kartalkaya Kayak Merkezi, kış turizminin yoğun yaşandığı yerlerin başında geliyor. Bolu merkeze yaklaşık 38 km uzaklıkta bulunan merkezde kar kalınlığı 3 metrelere kadar ulaşıyor. Her bütçeye uygun konaklama seçenekleri ile avantaj sağlayan Kartalkaya Kayak Merkezi’nde Avrupa standartlarına göre hazırlanmış özel bir snowboard pisti bulunuyor.

Güneykaya – Ağrı: Ağrı turu planlatacak güzellikte bir kayak merkezi olan Güneykaya Kayak Merkezi, Ağrı merkeze yaklaşık 45 km uzaklıkta. En çok kar yağışının görüldüğü yer olan Ağrı, bu avantajını sonuna kadar kullanıyor. Özellikle dağcıların favori yerlerinden biri olan Güneykaya Kayak Merkezi’nde kayak kulübü, oyun parkı, yürüyüş parkurları bulunuyor. Aralık ve nisan aylarının ideal zamanlar olduğu Ağrı’daki Güneykaya Kayak Merkezi, Türkiye’deki en zor kayak pisti.

Davraz – Isparta: Isparta’ya 26 km uzaklıkta bulunan Davraz, 4 km’lik uzun pistleri ile favori kayak merkezlerimizden biri. Isparta turlarının göz bebeği olan Davraz’da yer alan kayak merkezi, telesiyej hizmetleri ve uygun konaklama seçenekleri ile Isparta’nın kış turizmini canlandırıyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı