ust_reklam
Keşfet

Alpler’in Gölgesindeki 8 Masalsı Ülke

Avrupa’nın birçok ülkesine gölleri, mimarisi, doğası bir de Alp Dağları’nın manzarası eklenince ortaya muazzam seyahatler, fotoğraflar ve hikayeler çıkıyor. Alpler’in eteğinde yer alan ülkeleri ve kimi ufak bir köy, kimi bir şehir, kimi nüfusu çok az olan kasabaları sizler de seyahat planınıza almalısınız. İşte masallardaki kadar güzel olan bu ülkeler…

İsviçre: Alpler denildiğinde kuşkusuz akla ilk olarak İsviçre gelir. Kayak tatillerinin bir numaralı ülkesi İsviçre bu unvanını hala koruyor ve kayak turizmi için yerli yabancı birçok turisti ağırlıyor. Birçok köyü Alpler’in eteklerinde bulunan İsviçre’nin kış turizminin göz bebeği olması da bu yüzden tesadüf değil. Eğer İsviçre turuna çıkmışsanız ve Alpler’e yakın yerleşimlere gitmek istiyorsanız bunun için Davos’u seçebilirsiniz. İsviçre’nin doğusunda yer alan ve Landwasser Irmağı ile çevrelenmiş Davos, doğal güzelliği ile de kendine hayran bırakan bir şehir. Ya da Alpler’i selamlayan ufak bir köyde kalmanın hayali kuruyorsanız o zaman istikametiniz İsviçre’nin en güzel köylerinden olan Interlaken olmalı. Hafızalardan uzun süre silinmeyecek ve İsviçre Alpler’ine kurulu Crans-Montana’yı, Grindelwald’ı ve St. Moritz’i de rotanıza mutlaka eklemelisiniz.

alpler

İtalya: İtalya gezilerinin favorisi genellikle Klasik İtalya ya da İtalya’nın güney sahilleri oluyor. Her kenti ayrı güzel olan İtalya’nın Alpler’e de birçok yakın kenti var. Şayet İtalya’da kış tatili planlıyorsanız ve nereye gideceğinizden emin değilseniz İtalya’nın en güzel köylerinden ve tamamen Alpler’in eteklerinde yer alan Canazei, Val di Funer, San Martino di Castrozza köylerine bir göz atın. Yazın muazzam yeşilliği, kışın da beyazın güzelliği ile benzersiz bir İtalya seyahatinin kapılarını aralamış olacaksınız.

Fransa: İsviçre’ye yakınlığı ile Alpler’e göz kırpan Fransa, kış döneminde kayak tatili için gidilen ülkelerin başında geliyor. Fransa turunuzu klasiklerin dışına çıkarak planlayabilirsiniz. Bunun için başlangıcı Fransa’daki ‘Alpler’in Venedik’i unvanını taşıyan Annecy kenti ile yapın. Alp Dağları’nın çevrelediği büyülü bir yer Annecy. Kendinizi gerçekten bir masal kitabının içinde bulabileceğiniz bu kenti hem kışın hem de yazın görmelisiniz. Kış dönemi için planladığınız Fransa turunuzda Alpler’in eteklerinde keşfedilmemiş güzellikler arıyorsanız Chamonix’i ve Le Chinaillon’u da turunuza mutlaka ekleyin.

alpler-slovenya

Norveç: Norveç ve Alpler denildiğinde akla ilk gelen yer Reine olur. Avrupa Alpleri’nin eteklerine kurulmuş Reine, birçok otoriteye göre Norveç’in en güzel köyü olarak nitelendiriliyor. Norveç tanıtımlarında gördüğümüz o mükemmel kapak fotoğraflarının çoğunluğu Reine’de çekilmiş oluyor. Fotoğraf meraklıların, kış turizmi sevdalılarının sıklıkla tercih ettiği yerlerden olan Reine, Norveç seyahatinde görmeden dönülmeyecek yerler arasında.

İspanya: Torla ve Arties… Eğer İspanya gezisi yapacaksanız ve bu seyahatinizde Alpler’e kucak açmış yerler keşfedecekseniz Torla’yı ve Arties’i es geçmemelisiniz. İspanya’nın kendine has güzelliği olan birçok şehri içinde farklı bir renk olan bu bölgeler, İspanya turuna mutlaka eklenmeli. İnsanı yüzyıllar öncesine götüren Torla ve sihirli bir köyü andıran Arties ile farklı bir İspanya’ya merhaba diyeceksiniz.

alp-etekleri

Slovenya: Kış tatillerinin vazgeçilmez ülkelerinden biri de Slovenya oluyor. Slovenya turlarının vazgeçilmesi ise şüphesiz ki Bled… Kuzey Slovenya’da yer alan Bled, Bled Gölü ve Alpler’le çevrili doğal güzelliği ile her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Slovenya’nın en güzel köylerinden biri olan ve Alpler’in eteklerinde yer alan Kamnik ise eski çağlardan günümüze dek güzelliğini korumuş nadir köylerden biri. Bled’i ve Kamnik’i dahil ettiğiniz bir Slovenya gezisi, klasik Slovenya gezilerinden çok daha farklı olacak.

Avusturya: Dağları, gölleri, yeşilliği, masal evlerini andıran şirin ahşap evleri ile Hallstatt, Avusturya turlarının şu aralar en popüler destinasyonlarından biri haline geldi. Doğal güzelliği ile gönülleri çelen Hallstatt, Avusturya gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Alpler’in eteklerine kurulmuş ve Avusturya’nın ufak bir köyü olan Kitzbühel ise kış tatili için gidilecek en farklı yerlerden.

Liechtenstein: Yazılışı en zor ülkeleri sayın deseler, hiç kuşkusuz liste başı Liechtenstein olur. Liechtenstein’ın Alpler’in eteklerinde yer alması, bu ülkeyi kayak tatili sevenlerin uğrak noktası yapıyor. Her yıl yüzlerce kayak sever ve kış turizmini seven turistler Liechtenstein’ı ziyaret ediyor. İsviçre ve Avusturya arasında yer alan ve dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Liechtenstein’ı kış turizmini seven herkes notlarına almalı.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı