ust_reklam
Yurtdışı Geziler

Avrupa’nın Kozmopolit Şehri: Lizbon

Portekiz’in başkenti olan Lizbon, Avrupa’nın en güzel ve kozmopolit şehirlerinden biri. Tagus Nehri’nin yakınında bir dizi tepenin üzerine kurulu olan şehir, ayrılmaz bir şekilde denizle bağlantılı bir yer. Renkli ve hareketli bir destinasyon olan Lizbon, Avrupa turlarının kesinlikle olmazsa olmazı.

baixa

Sıcak ve güneşli konumu ile tanınan şehir, birçok tarihi eser, birinci sınıf müzeler ve bir dizi muhteşem mimarilere ev sahipliği yapıyor. Geçmiş yüzyıllardan kalma dar sokakları keşfedebilir, nehir kıyısında gezintiye çıkabilir veya yemyeşil parklar ile bahçeler arasında dolaşabilirsiniz. Sizler için Avrupa’nın en kozmopolit şehri olan Lizbon’da gezilecek en iyi 5 yeri derledik.

1- Castelo de SãoJorge: İkonik Bir Simgesel Yapı

Lizbon’un en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Aziz George Kalesi, Alfama’nın yakınlarında, Lizbon tepelerinde görkemli bir konuma sahip. Burası Lizbon’un en popüler turistik yerlerinden biri olmasıyla da ünlü. Etkileyici siperler, müze ve büyüleyici arkeolojik alan, kaleyi eşsiz ve farklı kılıyor. Demir Çağı’ndan bu yana bu alanda bir kale vardı, ancak nihayet 1147’de Afonso Henriques tarafından işgal edilmeden önce Moors’un işgalci Hıristiyan güçlere karşı savunduğu bir kaleydi. Ziyaretçilerin çoğu, kentin, Tagus Nehri’nin ve uzak Atlas Okyanusu’nun eşi benzeri olmayan panoramasını sağlayan gözlem terasındaki muhteşem manzaralara kelimenin tam anlamıyla aşık oluyor. Farklı bir bakış açısı için, kulelerden birine yerleştirilmiş, izleyicilere, olağandışı 360 derecelik projeksiyon görüntüsü veren bir Kamera Obscura periskop bulunuyor.

fronteira

2- Mosteirodos Jerónimos: Portekiz’in Keşif Çağı

16. yüzyıldan kalma Jerónimos Manastırı Lizbon turunun hiç şüphesiz ki en gözde noktasıdır ve UNESCO Dünya Mirası ödülüne layık görülen inanılmaz tarihi ve kültürel önemi olan çarpıcı bir anıt olan Portekiz’in simgelerinden biridir. Lizbon’un çekici Belém semtindeki nehrin yakınında, Hieronymite Manastırı olarak da bilinen manastır 1501 yılında Kral Manuel tarafından inşa ettirildi. Vasco da Gama’nın Hindistan’a yaptığı 1498 yolculuğundaki destansı şerefine kurulan Jerónimos, bir nevi zengin varlıkların da sembolü oldu.

3- Oceanário de Lisboa: Modern Akvaryum

Lizbon Akvaryumu, Avrupa’nın en iyi akvaryumlarından ve dünyadaki en büyük akvaryumlardan biridir. Bilhassa ziyaretçilerinin büyük bir çoğunluğu aileler. Peter Chermayeff tarafından tasarlanan ve şu anda Parquedas Nações olarak bilinen bir alanda Expo 98 Dünya Ekspresi için inşa edilen bu akvaryum, onlarca farklı kuş türü de dahil olmak üzere akıl karıştırıcı bir dizi balık ve deniz hayvanı barındırıyor. Atlıkarınca düzen, dört farklı deniz ve peyzajı, etkili bir şekilde Atlantik, Pasifik, Hint ve Antarktika okyanuslarının yaşam alanlarını temsil ediyor. Salyangozlu güneş balığı ve köpekbalıkları genellikle çocukların favorilerinden. Bugöz alıcı denizaltı dünyasının muhteşem bir yakın plan görüntüsünü keşfetmekse apayrı bir deneyim.

kesifler-aniti

4- Museu Calouste Gulbenkian: Batı ve Doğu Sanatının Paha Biçilemez Koleksiyonu

Lizbon’un kültürel profilinde pırıl pırıl bir mücevher olan Museu Calouste Gulbenkian, Avrupa’nın en ünlü müzelerinden biri. Kentin kuzeyinde, yemyeşil bir parkta yer alan tesis, 1869 yılında doğan Ermeni petrol patronu Calouste Sarkis Gulbenkian’ın adını alıyor. Bu rahip, 1955 yılında ölümünden kısa bir süre önce Portekiz’e yaptığı geniş ve özel bir sanat koleksiyonunu miras bırakmıştı. İşte tüm bu eserler de bu müzede sergileniyor. Gulbenkian’ın şaşırtıcı hazinesi, eski Mısır döneminden 20. yüzyılın sonlarına dek 4000 yıl boyunca dünyanın her yerinden paha biçilemez eserlere sahip.

5- Torre de Belém: Tarihi Bir Kule

1515-1521’de bir kale olarak inşa edilmiş ve başlangıçta nehrin ortasında yer alan kule, dekoratif Manueline mimarisini en iyi şekilde temsil ediyor. Süslü cephesi, fantezi deniz motifleriyle bezenmiş ve bükülmüş halat ve taşlardan oyulmuş olmasıyla Lizbon’un en görkemli kulelerinden biri haline gelmiş durumda. UNESCO Dünya Mirası olarak korunan kuledeki dik sarmal merdivenden çıkarak üst kattaki kule terasına çıkabilir ve kıyı kenarındaki patika ile nehrin muazzam uyumunu izleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı