ust_reklam
Keşfet

İtalya’nın En Ünlü Meydanları

Sanatın, kültürün, yemeğin ve aşkın ülkesi İtalya, şüphesiz dünyanın en güzel ülkelerinden biri. Gerek Kuzey İtalya’da gerekse Güney İtalya’da yer alan birçok şehir, sanatın ve mimarinin buluştuğu muhteşem meydanlarıyla da kendine hayran bırakıyor. Bu meydanlardan kimi adeta mimari bir sanat örneği, kimi ise festival alanı. İtalya’nın birbirinden güzel ve ünlü meydanlarını sizler için listeledik.

Piazza San Pietro – Vatikan

piazza-san-pietro

İtalya’nın en ünlü meydanlarından biri olan Aziz Petrus Meydanı, orijinal ismiyle San Pietro Meydanı, Vatikan Devleti şehirleri içerisinde yer alıyor. Her yıl binlerce Katolik’in ibadet için geldiği San Pietro Bazilikası’nın önünde yer alan Aziz Petrus Meydanı, İtalya gezilerinin vazgeçilmez duraklarından biri oluyor. San Pietro Meydanı’nda sizi Toskana sütunları ile İmparator Augustus döneminde getirilen Mısır obeliski karşılıyor. Meydanın bugünkü halini almasında kuşkusuz Bernini’nin katkısı büyük.

Piazza Navona – Roma

piazza-navona

İtalya’nın olduğu kadar dünyanın da en güzel ve ünlü meydanları arasında yer alan Navona Meydanı’nda Bernini’nin ünlü çeşmesi bulunuyor. Roma’nın en turistik sembollerinden olan Navona Meydanı, barok tarzın simgesi olması sebebiyle de ayrı bir öneme sahip. Ressamları, müzisyenleri, cafe ve restoranları ile Navona Meydanı, hem gündüz hem de gece görülmeli.

Piazza di Spagna – Roma

piazza-di-spagna

İtalya denilince akla gelen sembollerden biridir İspanyol Merdivenleri. Bulunduğu Spagna Meydanı ise İtalya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinde biri konumunda. Her an kalabalık, her an canlı olan Spagna Meydanı bu adı bölgede yer alan İspanyol Elçiliği’nden alıyor. Meydanda İspanyol Merdivenleri dışında görülecek diğer yerler ise kayık şeklindeki ünlü Fontana della Barcaccia çeşmesi ve ünlü alışveriş caddesi olan Via Condotti.

Piazza delle Erbe – Verona

piazza-delle-erbe

İtalya turlarının vazgeçilmez romantik şehri Verona’nın tarihi meydanı Erbe, Kuzey İtalya’nın en güzel meydanları arasında yer alıyor. Eski Roma döneminde halkın toplanma alanı olan Erbe Meydanı Palazzo Maffei, Fontana di Madonna, Torre del Gardello ve Torre dei Lamberti gibi birçok tarihi yapıyla çevrili. Romeo ve Juliet’in de kenti olan Verona’daki Erbe Meydanı’nı görmeden İtalya turunuzu sonlandırmayın.

Piazza della Signoria – Floransa

piazza-della-signoria

İtalya’nın en sanatsal şehri Floransa ve onun göz bebeği Signoria Meydanı… Michelangelo’nun Davud heykeli replikasını, Neptün Çeşmesi’ni, Medusa’nın Perseus’u, Bandinelli’nin Herkül’ü gibi birçok eseri bu meydanda görmek mümkün. Bu açıdan Signoria Meydanı, İtalya’nın açık hava müzesi olarak nitelendiriliyor.

Piazza Maggiore – Bologna

piazza-maggiore

Mükemmel bir tren ağıyla örülmüş kent olan Bologna, İtalya gezisine çıkacaklar için en avantajlı kent konumunda. Kızıl renkli Bologna’nın en güzel meydanı olan Maggiore Meydanı ise İtalya’nın en ünlü meydanları arasında yer alıyor. 13. yüzyıldan kalma bir meydan olan Maggiore Meydanı’nda ünlü Neptün Çeşmesi, Bologna Katedrali, San Petronio Bazilikası, Sala Borsa Kütüphanesi gibi birçok tarihi yapıyı görmek mümkün.

Piazza San Marco – Venedik

piazza-san-marco

İtalya turu planlıyorsanız işin içine Venedik’i muhakkak katmalısınız. Dünyanın en benzersiz ve romantik şehirlerinden biri olan Venedik’in ünlü meydanı San Marco’ya hayran kalacaksınız. Meşhur Saat Kulesi ve bazilikası ile görkemli San Marco Meydanı, İtalya’nın en ünlü meydanları arasında yer alıyor.

Piazza di Trevi – Roma

piazza-di-trevi

Bozuk paralarınız hazırsa, İtalya’ya bir kez daha gelmeniz ve dileğinizin olması için arkanızı dönüp Aşk Çeşmesi’ne paranızı fırlatın. Dünyanın en meşhur ritüeline sahip Aşk Çeşmesi’nin bulunduğu Trevi Meydanı, çeşmesi ile birlikte muazzam dondurmacıları ve pizzacılarıyla da ünlü.

Piazza del Compo – Siena

piazza-del-campo

Toskana Bölgesi’nde yer alan Siena, İtalya gezisine mutlaka eklenmesi gereken şehirlerden. İtalya’nın meşhur at yarışlarının yapıldığı ve 102 metrelik genişliğe sahip meydanı olan Compo Meydanı ise İtalya’nın en ünlü meydanları arasında yer alıyor. Magnia Kulesi’nin bulunduğu Compo Meydanı, dönem dönem festivallere de ev sahipliği yapıyor.

Bra Meydanı – Verona

piazza-bra-verona

İtalya’daki üç kolezyumdan biri olan Arena di Verona, Verona’nın Bra Meydanı’nda bulunuyor. Bahar ve yaz dönemlerinde opera ve tiyatro festivallerine de ev sahipliği yapan Bra Meydanı, İtalya gezilerinde mutlaka yer almalı.

Piazza Guiseppe Verdi – Bologna

piazza-giuseppe-verdi

İtalya’nın müzikal meydanı olan Verdi Meydanı, Bologna’nın en kalabalık bölgesi. Üniversiteli gençlerle dolu olan Verdi Meydanı’nda özellikle yaz akşamları klasik müzik konserleri gerçekleştiriliyor. İtalya gezinizde ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ yaşamak için istikamet Verdi Meydanı.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı