ust_reklam
Keşfet

Çin Seddi ile İlgili Muhtemelen Hiçbir Yerde Duymadığınız 11 Bilgi

Dünyadaki en uzun insan yapımı eser olarak bilinen Çin Seddi ile ilgili neler biliyorsunuz? Son yıllarda sıkça konuşulan uzaydan görünmediği gerçeği, savaş döneminde yapıldığı ya da çok uzun olması dışında Çin Seddi ile ilgili size çok farklı bilgiler sunacağız. İşte duyunca hayret edeceğiniz o gerçekler…

cin-set

1. Çin Seddi’nin bir diğer adı “Dünyanın En Uzun Mezarlığı”dır.

Çünkü Çin Seddi yapımı sırasında o kadar çok insan iş kazası sonucu ölmüştür ki, seddin mezarlığa dönüştüğü konuşulmaktadır. Verilere göre 1 milyondan fazla insanın inşa sırasında öldüğü söyleniyor.

2. Çin Seddi boyunca yapılan tapınakların bir anlamı var.

Savaş tanrısı olarak adlandırılan Guandi’yi onurlandırmak ve ona tapmak için Çin Seddi üzerinde birçok tapınak yapılmıştır.

3. El arabasının bulunduğu yerdir.

Çin Seddi’nin yapımını önemli kılan bir diğer özelliklerden biri de, inşayı hızlandırmak için kullanılan el arabasıdır. İlk kez Çinliler tarafından kullanılan el arabası, Çin Seddi’nden sonra yaygınlaşmıştır.

4. Dünyanın çevresi küçük kalıyor.

Çin Seddi’nin toplam uzunluğu 50.000 kilometredir. Peki dünyanın çevresinin toplam uzunluğunu biliyor musunuz? Tam 40.000 kilometre! Yani yapımı 2000 yıl kadar süren Çin Seddi, dünyadan da uzun bir yapı.

5. Ejderhanın izlerime göre yapılmış.

cin-set-duvari

Şimdi sıkı durun, Çin Seddi ile ilgili çok ilginç bir inanışı aktarıyoruz. Eski bir inanışa göre yardımsever iyi niyetli bir ejderha, Çin Seddi’nin nerelerden geçeceğini göstermek adına şu anda kurulu olan bölgelerden geçerek iz bırakmış ve Çinliler de bu izleri takip ederek o bölgeye Çin Seddi’ni inşaa etmeye başlamış.

6. Duvarlardaki kabartmalara dikkat!

Çünkü Çin Seddi’ndeki önemli noktalarda cenneti simgelediğine inanılan Uranüs kabartmaları bulunuyor.

7. Gözetleme ve sinyal verme merkezi gibiydi.

Çin Seddi’nde birçok gözetleme kulelerinin olduğunu biliyor muydunuz? Bu kuleler tarihte çok önemli bir yeri olan İpek Yolu’nda seyahat edenleri korumak için kullanılıyordu. ayrıca insanlar arasındaki haberleşme için de önemli araçlardı.

8. Tek ve uzun bir duvar değil.

Siz de bizim gibi Çin Seddi’nin tek bir yerde başlayıp, hiç bölünmeden onlarca bölgeyi geçtiğini ve bir bütün olduğunu zannediyordunuz değil mi? Ama öyle değil. Aksine, Çin Seddi birçok bölgede bölünüyor, bazı bölgelerde yeniden başlıyor, bazı yerlerde ise ayrılıp çatallaşıyor.

9. Birçok icadın merkezi olmuştur.

cin-duvar-bolgesi

Çin Seddi’nde kendini savunan ve ülkesini koruyan Çin askerlerinin birçok ilke de imza attıkları biliniyor. Balta, mızrak, yay ve kendi icatları olan barutu Çin Seddi’nin diğer tarafında kullanmışlardır.

10. En önemli eklemeleri sonradan yapılmıştır.

Yukarıda 2000 yılda Çin Seddi’nin tamamlandığını yazmıştık. Bu süreç içerisinde Çin Seddi’ne en büyük ve en ciddi katkıyı Ming Hanedanlığı sağlamış.

11. 20 yıl sonra yıkılacak.

Çin Seddi’nin Gansu bölgesinde yer alan kısmı gelecek 20 yıl içinde yok olacak, deniyor. Nedeni ise erezyon ve diğer doğal nedenler olarak söyleniyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı