ust_reklam
Yurtiçi Geziler

Amasya Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Yurt içi gezisi yaparak keşfedeceğiniz o kadar harika yerler var ki… Kimi zaman Cenevre, kimi zaman Venedik, kimi zamansa İsviçre’nin dağ kasabasında hissedeceğiniz pek çok güzellik bizim ülkemizde de mevcut. Hiç o kadar uzaklara gitmeye gerek yok. Karadeniz gezisi yapacağınız, Samsun’un hemen altında Çorum ve Tokat’ın arasında güzeller güzeli bir şehirdir Amasya. Bir gelin gibi nazlı, genç bir kız gibi asaletli ve yılların verdiği bilgelik, ustalık, deneyimle bir öğretmen gibi bilgili şehir Amasya…

Yeşilırmak Nehri’nin içinden geçtiği şehirde kendinizi bir masalın içindeymiş gibi hissetmeniz çok normal. Çünkü mimarisi, yüzyıllar öncesinden kalma eser ve kalıntıları, nehri, köprüleri ve dağlarıyla Amasya hakkında muhtemelen daha önce hiçbir yerde görmediğiniz ve duymadığınız 7 bilgiyi sizinle paylaşmak istiyoruz.

1. Amasya’nın tarihteki bilinen ilk adı ‘Amaseia’ imiş.
amasya-panoramik

Amaseia, Amasya’ya dünyada Coğrafya alanında ilklerin sahibi Strabon tarafından verilmiş.

2. Sadece şehzadelerin değil, kralların da şehri Amasya’ymış.
amasya-isik

Amasya’nın 7 bin yıl öncesine dayanan tarihi ile değil şehzadelere krallara bile başkentlik yaptığını biliyor muydunuz? Harşena Dağları’nın eteklerine kurulu olan şehir, yüzyıllarca birçok krala, bilim adamına, sanatçıya ve şaire ev sahipliği yapmış.

3. Birçok türkü Amasya içinde ya da Amasya’ya ithafen yazılmış.
amasya-gezisi

Anadolu türküleri içinde Amasya türkülerinin yeri önemlidir. Hem dağ hem nehir barındırması nedeniyle Amasya hakkında yazılan türkü ve sözler oldukça fazladır. Amasya’nın Dağları, Kilo Kilo Elmalar gibi birçok türkü Amasya için yazılmıştır.

4. Amasya’daki mumyalardan haberiniz var mı?
mumya-zelisin-gezi-defteri

Daha önce Amasya Müzesi’ne gitmediyseniz elbette ki haberiniz yok. Ölülerin iç organlarıyla beraber mumyalandığı ve bu mumyaları bizzat görebileceğiniz Amasya Müzesi’ni mutlaka gezmelisiniz.

5. Saat Kulesi’nin hikayesini öğrenin.
amasya-kalesi

Anadolu’nun işgal edildiği yıllarda Merzifon’daki İngiliz birlikleri Amasya şehrini karıştırmak isterler ve halkı tahrik etmek için her şeyi denerler. Bazı İngiliz askerleri Saat Kulesi’nden içeriy girerek kuledeki Türk bayrağını indirir ve İngiliz bayrağını asar ancak bunu gören halk isyan noktasına gelir ve tam isyan edecekken bir anda fırtına çıkar, İngiliz bayrağı direkten koparak nehire doğru uçar gider.

6. Amasya’nın görkemli Kaya Mezarları…
amasya-kaya-mezar

Pontus Kralları’na ait Kral Kaya Mezarları, Harşena Dağları’nın yamacına ve kayalıklara oyularak inşa edilmiş.

7. Gecesinin gündüzünden daha güzel olduğu ender şehirlerden biri…
amasya-kopru

Eğer Amasya’yı sadece gündüz saatlerinde gezip ayrılıyorsanız çok yanlış yapıyorsunuz demektir. Amasya geceleri tam bir ışık şöleni ve masalsı bir romana dönüşüyor. Nehrin suyu üzerine vuran Amasya evlerinin ışıkları görülmeye değer bir manzara sunuyor.

NOT: 4. ve 6. maddedeki görseller “Zeliş’in Gezi Defteri” blogundan alınmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı