ust_reklam
Yurtiçi Geziler

En Huzurlu 11 Ege Köyü

Yaz, kış, sonbahar, ilkbahar hiç fark etmez, yılın her mevsimi ayrı güzellikler sunan Ege köyleri arasında en huzurlu ve doğal, en organik, en güzel olanları arasından 11 tanesini seçtik. Bakalım beğenecek misiniz?

İşte Ege’nin en huzurlu 11 köyü…

1. Fotoğraf Tutkunları İçin: Çamlıbel köyü
camlibel

Balıkesir ve Ayvalık arasında doğa harikası birçok köy bulunuyor. Sakin sessiz atmosferi ve temiz havası ile bu köyleri mutlaka yurtiçi gezilerinize eklemelisiniz. Balıkesir’in temiz havası ve butik otelleriyle ünlü Güre beldesinde yer alan Çamlıbel Köyü özellikle doğa fotoğrafçıları için bulunmaz bir nimet.

2. Hasan Boğuldu Şelalesi
hasan-boguldu

Altınoluk yolundan Edremit’e doğru uzandığınızda Zeytinli Beldesi’ni göreceksiniz. Bu beldeye çok yakın bir konumda olan Hasan Boğuldu Şelalesi tam bir doğa harikası. İsmini bir aşk hikayesinden alan bu şelale, Kaz Dağları rotasında uğranacak en güzel yerlerden.

3. Sakinliğin Yeri: Sığacık
sigacik

Türkiye’deki Cittaslow şehirler arasında yer alan Sığacık, İzmir’in huzurla dolu Seferihisar bölgesinde yer alıyor. Rüzgardan başka bir ses duyamayacağınız bu köyde organik bir hayata dair aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

4. Osmanlı Döneminden Kalma: Birgi Köyü
birgi

İzmir Ödemiş’e çok yakın bir konumda olan Birgi Köyü, Ulu Camiisi ile meşhur bir köydür. Neredeyse tüm yapıların Osmanlı eseri ya da Osmanlı mimarisi ile yapıldığı Birgi’de doğa ile tarihin iç içe olduğuu göreceksiniz.

5. Dokumanın Merkezi: Yeşilyurt
yesilyurt

Muğla’nın adı sanı az duyulan ama aslında çok bilindik bir köyü olan Yeşilyurt Köyü, Ege’de dokumacılığın ve okuma yazma oranının % 100 olduğu köylerin başında geliyor.

6. Kıyametin Kopmayacağı Köy: Şirince
sirince

2012 yılında kıyametin kopacağını söyleyen Maya Takvimi’ne göre Şirince Köyü, kıyametten etkilenmeyecek tek yer olarak biliniyor. Bu nedenle 21 Aralık 2012 tarihinde köy o kadar doluydu ki, konaklayacak bir yeri bırakın adım atacak yer dahi kalmamıştı diyebiliriz. Köyün eti oldukça meşhur.

7. Yunanistan’da Gezer Gibi: Adatepe
adatepe

Köy kahveleri, taş evler, çiçeklerle dolup taşan avlular… Kaz Dağları’nın eteğinde doğanın kucağında bir tatil geçirmek istiyorsanız Adatepe’yi seçebilirsiniz. Altınoluk’ta bulunan bu köy, sessiz ve sakin bir hayat sürmek isteyenlerin de tercihi oluyor.

8. Ekolojinin Merkezi: Bağlarözü
baglarozu

Datça’daki Yazı Köyü sınırları içerisinde olan Bağlarözü, organik tarımın da merkezi adeta. Ekolojik bilgilerden tarımcılığa doğanın en güzel ve en organik halini bulacağınız Bağlarözü Köyü’nde nefis bir köy tatili yapabilirsiniz.

9. Dalış ve Balıkçılık Cenneti: Karaburun
karaburun

Serin, dalgalı ve sualtı zenginlikleriyle ünlü olan Karaburun, gerek çok az tesise sahip olması gerekse de koy sayısının azlığı nedeniyle sakin bir köy yaşantısına sahip.

10. Fındıklı Köyü’nde Gizlenen Bir Liman
findikli

Gelibolu’da bakir kalan yerlerden biri de Fındıklı Köyü oluyor. Köyün uç kısmında ise bir kömür limanı bulunuyor. Özellikle dalışseverlerin akın ettiği bir koyda Saroz’un aşırı dalgalarıyla da boğuşmak zorunda kalmıyorsunuz. Özellikle kampçılar için çok ideal.

11. Her Açıdan Bir Cennet: Süngülü Köyü
sungulu

Jeoloji cenneti olan Denizli’nin yerel halkı ile iç içe olacağınız, gündelik hayatını keşfedeceğiniz Süngülü Köyü, şelaleleri, mağaraları ve turistik yerlere yakınlığı nedeniyle mutlaka gezmeniz gereken Ege köyleri arasında yer alıyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı