ust_reklam
Yurtiçi Geziler

Adaların En Güzeli: Bozcaada’da Görülecek Yerler

Türkiye’nin üçüncü büyük, Gökçeada’dan sonra ise Ege Denizi’ndeki ikinci büyük ada olan Bozcaada, Türkiye’nin gerçekten bir cennet olduğunu ispatlar nitelikte. Bozcaada turu yapmayı düşünenler, Çanakkale’ye bağlı bu benzersiz adayı yakından tanımaya hazır mısınız? Bozcaada denizi, havası, koyları, arnavut kaldırımlı taş sokakları, evleri, yemekleri, festivalleri ve şarapları ile Türkiye turizminde en ilgi gören destinasyonların başında geliyor. İşte bu eşsiz adada görülecek en güzel yerler huzurlarınızda.

Bozcaada Kalesi
Bozcaada’da gezilecek yerler listesinin başında Bozcaada Kalesi geliyor. Adadaki en önemli tarihi yapı olan Bozcaada Kalesi, tarih boyunca Fenikeliler, Cenevizler ve Venedikliler tarafından kullanılmış. Kalenin iç bölümünde ada çevresinden çıkan amforaları, eski mezar taşlarını ve tarihi eserleri görmek mümkün. Bozcaada’da gün batımını en iyi izleyebileceğiniz yerlerden biri olan Bozcaada Kalesi’ni hem Bozcaada’ya gelirken hem de adadan ayrılırken görebiliyorsunuz. Bu bakımdan adanın sahibi konumunda bir önemi de var Bozcaada Kalesi’nin.

Polente Feneri ve Rüzgar Gülleri
Bozcaada turunuzun en özel noktası adayı yukarıdan gören ve gün batımını izlemek için yüzlerce insanın akınına uğrayan Polente Feneri oluyor. Bozcaada seyahatlerinin bu özel noktasına gitmek için güneşin batışına yakın bir zamanı ayarlayın. Yanınıza mutlaka şarabınızı almayı unutmayın. Çünkü güneşi romantik bir reverans ile batırmak Polente Feneri’nde bir gelenek haline geldi. Hemen arkadaki rüzgar gülleri de size bu konuda elinden gelen desteği verecektir. Türkiye’nin üçüncü rüzgar enerjisi santralini oluşturan ve ada tüketiminden 30 kat fazla enerji üreten rüzgar gülleri ile muhteşem ada fotoğrafları da çekebileceksiniz.

Ayazma Manastırı
Bozcaada’da doğal su akan çift oluklu tarihi bir çeşme olan Ayazma Manastırı’nın çevresinde 8 yaşlı çınar ağacı bulunuyor. Deniz manzaralı bir ayazma olması nedeniyle piknik için de misafirlerini ağırlayan manastırın çeşmesinden bir kez su içenin artık adalı olacağına dair bir inanış da bulunuyor. Ayazma Manastırı ile birlikte Osmanlı denizcisi olan Aburga Dede’nin Türbesi ve Sadrazam Köprülü Mehmed Paşa tarafından yaptırılan Bozcaada Köprülü Hamam da adanın tarihi yapıları arasında yer alıyor.

Ayazma Plajı
Bozcaada seyahati boyunca en büyük ilgiyi şüphesiz denizler ve koylar alacak. Bozcada’nın muhteşem denizine sahip en güzel koylarından biri olan Ayazma Plajı da bu ilgiyi hak eden yerlerden biri. Bozcaada geziniz boyunca nerede denize girebileceğinizi düşünüyorsanız adanın en favori plajlarından biri olan Ayazma’ya mutlaka uğramalısınız.

Akvaryum Koyu
Bozcaada’nın bakir kalmış koylarından biri olan Akvaryum Koyu, Bozcaada seyahatiniz boyunca hayran olacağınız yerlerden bir diğeri olacak. Denizin en güzel halini bulacağınız Akvaryum Koyu’nda herhangi bir tesis bulunmadığı için yanınızda şemsiye götürmeniz gerekiyor.

Sulubahçe ve Habbele Koyu
Ayazma Plajı’nın hemen yanında yer alan Sulubahçe, aynı zamanda da Habbele’den bir önceki koy. Herhangi bir tesis olmadığı için Habbele’ye nazaran daha sakin olan Sulubahçe’nin mükemmel bir denizi bulunuyor. Sulubahçe’den sonra gelen Habbele plajı ise hem kumluk hem de taşlık bir plaj. Minibüs ile kolaylıkla ulaşım sağlanan Habbele Koyu’nda birçok tesis de hizmet veriyor. Bu plajları da Bozcaada’nın iki favori plajı olarak notlarınıza alabilirsiniz.

Beylik Koyu
Bozcaada’nın cennet köşelerinden bir diğeri de Beylik Koyu. Bozcaada turunuzun en huzur verici noktalarından biri olacak Beylik Koyu, konum olarak Ayazma Plajı’na çok yakın. Bakir kalmış bir koy olan Beylik Koyu açıklarında, 2015 yılında karaya oturan büyük bir gemi bulunuyor. Artık kendisi ile ilgi çekici fotoğraflar yakalamak sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Bozcaada Müzesi
Bozcaada’nın tarihi ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bulabileceğiniz Bozcaada Müzesi, seyahatinizin kültür duraklarından biri olacak. Oldukça renkli olan Bozcaada Müzesi’nde hiç sıkılmadan gezeceğinize emin olabilirsiniz.

Üzüm Bağları
Bozcaada demek üzüm demek, üzüm bağları demek, şarap demek. Türkiye’den yurt dışına da ihraç edilen en özel şarapların üretildiği Bozcaada’da üzüm bağlarını gezebilir hatta adada her yıl düzenlenen geleneksel Bağ Bozumu Festivali’ne katılarak bağlardan üzüm toplayabilir ve şarap yapabilirsiniz. Bozcaada’da Corvus, Çamlıbağ ve Talay gibi farklı firmalara ait üzüm bağları ve şarap fabrikaları bulunuyor. Tadım yapma imkanı bulabileceğiniz bu firmalardan şarap yapımına ait kısa bir eğitim de alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı