ust_reklam
Vizesiz Tatil

Karadağ’ın Keşfedilesi Güzelliği: Budva

Türkiye’den vizesiz gidilen Karadağ’ın en keşfedilesi yeri kuşkusuz doğal güzelliği ve farklı dokusu ile bilinen Budva şehri. Karadağ’ın en turistik bölgesi olan ve popülerliğini günden güne artıran Budva, 2500 yıllık geçmişiyle de kültür turizminin ilgi çekici destinasyonlarından biri haline geldi. Adriyatik Denizi kıyısındaki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Budva, bir dönem Osmanlı egemenliğinde kalan kentlerden. Bozulmamış dokusuyla ve doğal güzelliği ile baştan başa yapacağınız bir Budva turunu döner dönmez yeniden yapmak isteyeceğinizden şüpheniz olmasın. Hazırsanız Budva’yı keşfetmeye başlıyoruz.

Budva seyahatinizden önce öğrenilmesi gereken bir tanımlama vardır ki o da Karadağ’ın “St.Tropez”i Budva’dır. Kentin dokusu, tarihi yerleri ve mimarisi Orta Çağ’dan günümüze kadar çok iyi bir şekilde korunduğu için bu küçük ama güzel kente büyük bir hayranlık duyacaksınız. Balkanlar’ın en renkli şehirlerinden biri olan Budva geziniz için önceliği Yunan ve Roma uygarlıklarından günümüze kadar korunmuş eserlerin bulunduğu eski şehir Stari Grad’a verin. Oldukça fotoğraflık bir yer olan Stari Grad, 15. yüzyılda yapılmış ve surlarla kaplı farklı bir yer. Bir açık hava müzesini andıran Stari Grad’ın dar sokaklarında dilediğiniz gibi kaybolma lüksüne sahipsiniz.

Sveti Stefan Adası ve Niceleri
Adeta kart postalları anımsatan güzelliği ile Hollywood yıldızlarını ve hatta dünyanın en zengin insanlarını bile kendine hayran bırakan Sveti Stefan Adası, Budva seyahatinizin göz bebeği olacak. Eski bir balıkçı köyü olan ve Yugoslav Savaşı sırasında yıkıma uğrayan bu özel yerde şimdi 50’den fazla lüks ev, 8 suit villa, 3 plaj ve onlarca restoran bulunuyor. Karadağ kıyı hattının en güzel eski kentlerinden biri olan Sveti Stefan Adası ile birlikte oldukça etkileyici olan bir başka ada da Saint Nikola Adası. Bu küçük kentte böylesi güzelliklerin olduğunu görmek sizi gerçekten mutlu edecek. Budva’da gezilecek yerler arasında deniz manzaralı Budva Katedrali, Saint John Kilisesi, Holy Trinity Kilisesi ve Saint Sava Kilisesi de ilk sırada yer alıyor. Budva’ya dair görülecek ve gezilecek tüm noktaları bitirdiğinizde sırayı kentin mükemmel plajları alıyor. Gözde tatil merkezlerinden biri olan Budva, masmavi denizi ve uzun plajları ile sizi kendisine hayran bırakacak. Budva’nın güzel kumsalları içerisindeki en büyük kumsal olan Jaz’ı ilk sıraya yazın. Ardından Slovenska Plaža ve Queen’s Beach Budva ile Budva plajları keşfinize devam edin.

Perast’ı Keşfedin
Budva turu yapmışken buraya 35 km uzaklıkta yer alan Perast kasabasına uğramadan Budva’dan ayrılmak olmaz. St. Elijah Tepesi’nin eteğine kurulu olan Perast kasabası, içerisinde bulunan 16 saray ve 19 kilise ile önemli bir konumda. UNESCO koruması altında bulunan kasabada birçok görülecek tarihi yapı bulunuyor. Perast Müzesi, Aziz George ve Our Lady of Rock’un ünlü ikiz kilise adaları Perast gezinizin tamamlayıcısı yerler olacak.

Budva’nın Lezzet Durakları
Geldik bir seyahatin en can alıcı noktası olan yemek yeme kısmına. Karadağ’ın en güzel kenti olan Budva, kendisi gibi güzel yemeklere sahip olmasıyla da gönülleri fethediyor. Budva gezinizde kentin lezzet duraklarını araştırmaya başlayın ve Stari Grad’da yer alan Konoba Stari Grad adındaki restorana mutlaka uğrayın. Budva’nın genelinde olduğu gibi daha çok deniz ürünleriyle ünlü bu restoranda kırmızı renkli balık çorbasının ve ızgara balığın tadına bakın. Enfes bir manzaraya sahip olan Konoba Stari Grad’ın dışında Budva’nın iyi restoranlarından bir diğeri de Konoba Bocun. Zirvede yerini almış bir restoran olan Konoba Bocun’da geniş bir yemek menüsü bulunuyor. Restoranın vazgeçilmezi Montenegro hamburger ve biftek. Kırmızı et ağırlıklı restoran olsa da beyaz et, deniz ürünleri ve ev yemekleri de bulunan Konoba Bocun’da her damağa uygun lezzet bulabilir ve kendi yaptıkları ev yapımı şarapların tadına bakabilirsiniz. Budva turunun gurme duraklarından bir diğeri de ızgara yemekleriyle nam salan Restoran Lim. Deniz mahsullü makarnaları, ızgara balıkları, deniz ürünleri ile yapılmış mezeleri ve uygun fiyatları ile Budva’da yemek yemek için gidilebilecek mekanlar arasında yer alıyor.

Budva turunuzda gece hayatının tadını çıkarmak istiyorsanız bu güzel kent size gece hayatının eğlencesini de sunacak ve kendisinden memnun ayrılmanız için elinden geleni yapacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı