ust_reklam
Vizesiz Tatil

Vizesiz ve Pasaportsuz Gidebileceğiniz Kiev’de Gezilecek 7 Yer

Malum şu sıralar sıklıkla gündemimizde vizesiz gezmek hepimizin yıllardır değişmeyen isteği ve hayali… Hem pasaport ve vize işlemlerine gerek kalmadan kim yurt dışına çıkmak istemez ki? Hem de eğlencenin doruklarda yaşandığı Ukrayna gibi bir ülkeye sadece kimlik kartlarımızla girebilme şansımız varken… Ukrayna’nın başkenti ve en büyük şehri olan Kiev, tarihi 5. yüzyıla kadar uzanan Doğu Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri. Dinyeper Nehri üzerinde, ülkenin kuzey orta kesiminde yer alan Kiev, sayısız katedral ve manastır ile tarihi ve güzel mimarisi ile göz dolduran bir şehir. Kiev turunuz boyunca mutlaka görmeniz gereken en iyi 7 yeri sizler için derledik.

1- Andriyivsky Uzviz ve St. Andrew Kilisesi
Aynı zamanda Montmartre olarak da bilinen Andriyivski Uzviz, kentin en eski ve en görkemli yerlerinden biridir. Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla ünlü Andriyivsky Uzviz’de sanat eserleri ve el sanatlarının olduğu yerlere ev sahipliği yapıyor. Dik yokuşlu sokaklardan aşağı doğru inerken, sayısız sanat galerisi, müze, geleneksel hediyelik eşyalarsatan dükkânların yanı sıra kafe, bar ve restoranlarla da karşılaşacaksınız. En tepedeki konumuyla göz kamaştıran St. Andrew Kilisesi de vizesiz Ukrayna turlarının adeta vazgeçilmezi. Bu kilise, Petersburg’da Kış Sarayı’nı inşa eden İtalyan mimar Rastrelli’nin son çalışması. 1762 yılında tamamlanan bina, Barok mimarinin en güzel örneklerinden biri.

2- Mother of the Fatherland
Kiev’deki en büyük anıtlardan biri ve 62 metre uzunluğa sahip olan Mother of the Fatherland, Alman-Sovyet Savaşı’nı anmak için yapılan Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi’nin bir parçası.

3- Bağımsızlık Meydanı
“Maidan Nezalezhnosti” olarak da bilinen Bağımsızlık Meydanı, Kiev’in merkez meydanı ve Turuncu Devrim’i (2004) sembolize ediyor. Shevchenko Raion’daki Khreshchatyk Caddesi üzerinde yer alan meydanda göz alıcı çeşmeler, Bağımsızlık Sütunu, ünlü Hotel Ukraina ve Lymeski Kapısı’yla birlikte Khreshchatyk Caddesi’nin ve alışveriş yerlerinin bulunduğu çok büyük açık bir alan var.

4- St. Volodymyr Katedrali
Sarı bir dış cephe ve renkli bir fresklerle doldurulmuş iç mekânı olan ve Rus-Bizans tarzında inşa edilmiş bu yedi kubbeli kilise, Ukrayna Ortodoks kültürünü en iyi yansıtan yerlerden biri. St. Volodymyr Katedrali, şehrin ana simgelerinden ve Ukrayna Ortodoks Kilisesi Ana Katedrali‘nden (Kiev Patrikhanesi) biri olma unvanına sahip. 19. yüzyılın sonlarında ülkede 900 yıllık Hristiyanlığı vurgulamak için inşa edilmiş olan katedrali Kiev gezinizde mutlaka görmenizi öneriyoruz.

5- M.M. Gryshko Merkezi Botanik Bahçesi
1936’da kurulan M.M. Gryshko Merkezi Botanik Bahçesi, 14.000’den fazla çiçek, ağaç, çalı ve bitki çeşidine sahip. Leylak, manolya, gül ve şakayıkların bahçesi ve botanik bahçesi ile ünlü. Dinyeper Nehri kıyısına yakın bir konumda olan bu baş döndürücü yeri ziyaret etmeden Kiev’den ayrılmayın.

6- Ayasofya Katedrali
Bizans tarzı mozaikleri ile göz kamaştıran Ayasofya Katedrali, hem Kiev’in hem de Ukrayna’nın en önemli mimari dönüm noktası ve Kiev’de gezilecek yerler listesinin başında geliyor. Doğu Avrupa’daki en eski ve görkemli kiliselerden biri olarak bilinen katedral, aslında Ayasofya’nın Konstantinopolis’teki; namı değer İstanbul’da Ayasofya’nın bire bir kopyasıydı, ancak yüzyıllarca süren yeniden yapılanma bu benzerliği epey değiştirdi. Katedrali ziyaret ettiğinizde, beyaz sıva döşeme ve parlak bir turkuaz zemin üzerine süslenmiş Çan Kulesi’ni gördüğünüzde bu şehre bir kez daha âşık olacaksınız.

7- Ukrayna Ulusal Opera Binası
1867’de kurulan Ukrayna Ulusal Opera Binası, 200 yıllık köklü bir geçmişi olan, süslü ve romantik bir mimari. Klasik müzik meraklısı olmasanız bile bu görkemli şaheseri bir de yakından görmelisiniz. Binanın hem içinde hem de dışında fotoğraf çekmeye doyamayacağınızı hatırlatalım.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı