ust_reklam
Ülkeler Rehberi

Ukrayna’yı Keşfediyoruz!

Doğu Avrupa’nın eğlence ve kültür açısından en renkli ülkelerinden biri olan Ukrayna hakkında ne biliyorsunuz? Daha önce hiç duymadığınız tarihi, güzellikleri, mimarisi, mutfağı ve kültürüyle vizesiz yerler arasında en popüler olanı Ukrayna’yı keşfe çıkıyoruz.

Avrupa’nın doğusunda yer alan Ukrayna’yı keşfe çıkarken tek yapmanız gereken EN’leri hakkında bilgi sahibi olmak. Ukrayna vizesi işlemlerine tabi tutulmadan 60 güne kadar olan seyahatlerinizde bu ülkeye kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. Ukrayna’nın hala keşfedilmeyi bekleyen bilinmeyen şehirlerinden ve gezilecek yerlerinden, kültüründen ve yemeklerinden, festivallerinden, alışveriş yerlerinden ve eğlence merkezlerinden, özellikle popüler şehirlerinden bahsedeceğimiz bu yazımızda Ukrayna’ya dair hemen hemen her şeyi, özet olarak bulmanız mümkün.

kiev

Başkenti ve şüphesiz en popüler şehri olan Kiev, 49 milyonluk nüfusu ile Ukrayna’nın en kalabalık şehri. Bunun yanı sıra ucuzluğu ve eğlence merkezi olmasıyla ün salmış şehri, Lviv, iş dünyasının popülaritesini kazanmış Donetsk, antik bir kent olan Odessa gibi birçok önemli şehre sahip. Yemyeşil alanları, şifalı suları, huzur veren tatil köyleri, tarihi dokuya bürünmüş mimari yapıları ile kendisinde yok yok dedirten Ukrayna’da gezebileceğiniz yer sayısı oldukça fazla. Başkenti Kiev’deki Devlet Botanik Bahçesi, Mariyinsky Sarayı, St.Andrews Kilisesi ve Altın Kapı’yı mutlaka görmelisiniz.Güller diyarı diye lakabı olan Donetsk şehrindeki en güzel turistik destinasyonlar; Svyatagors, Opera Binası, Lenin meydanı ve Ulusal Kent Müzesi. Öğrenci kenti Kharkiv’de ise Özgürlük Meydanı, Shevchenko Parkı, Uspensky Katedrali ve Horkoho Parkı ilgi çekici mekanlar arasında yer alıyor. Ülkenin en büyük liman kenti olan Odessa’da, Primorski Bulvarı, Deribasovkaya Caddesi, Duke de Richelieur Anıtı, Odessa Flarmoni Binası ve Marina Bölgesi turistlerin gözde yerlerinden sadece birkaçı.Tarihi şehir merkezi ile UNESCO’nun Kültür Miras Listesi’nde yer alan ve eğlencenin başkenti,Lviv’de Latin Katedrali, St.George Katedrali,The Bernardie Manastırı ve Jesuit Kilisesi, görmeye değer yerlerin başında geliyor.

1991 senesinde bağımsızlığını kazanan Ukrayna, bazı toplumların kültürleriyle harmanlandığı kendine has bir takım özellikler taşıyor. Zamanında Rusya’nın da kültür başkentliğini yapmış olan Ukrayna’da gezilecek yerler arasında çok sayıda müze, tiyatro ve sanat galerisi bulunuyor. Ülkede düzenlenen bale ve opera gösterilerini, devasa büyüklükteki sanat merkezlerinde izlemenizi tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra eğlenmesini de eğlendirmesini de çok iyi biliriz edasıyla pek çok festival düzenleyen ülkede, bunlardan en göze çarpanları; Ukrayna Bisiklet Günü, Ukrayna Dünya Müzik Festivali, Molodist Uluslararası Film Festivali, Kiev Docudays Belgesel Film Festivali, Doj Donetsk Jazz Festivali, Kiev Day, Kiev Uluslararası Kısa Film Festivali’dir. Ukrayna festivallerinin büyük çoğunluğu, katılımcısı yüksek festivaller arasında bulunuyor. Hareketli bir gece hayatına sahip Ukrayna’da birbirinden kaliteli ve lüks gece kulüpleri, disko, restoran ve barlarda, canlı müzik ve DJ performansları eşliğinde harika vakit geçirebilirsiniz. Daha çok huzur ve dinginliğin peşinde olan ziyaretçileri içinse klasik müzik ve benzeri sanat performanslarıyla büyük ilgi görüyor.

Şayet sadece ülkeye özgü hediyelik eşya almak için alışveriş yerleri araştırıyorsanız, bundan çok daha fazlasını bulacağınıza hiç şüpheniz olmasın. Ama yine de motanka adındaki Ukrayna yerel kostümlerinin giydirildiği el yapımı süs bebekleri, hediyelik eşya için güzel bir alternatif olacağını söylemekte fayda var. Ukrayna’da alışverişimkanları, tahmin edebileceğinizden çok daha fazla ve ayrıyeten Ukrayna’da alışveriş yapmak, bilhassa Lviv şehrinde inanılmaz ucuz. Farklı şehirlerinde birbirinden renkli konsepti olan alışveriş mağazaları, alışveriş dükkanlarının sıralandığı pasaj ve alışveriş merkezi mevcut. Kharkiv bölgesinden Ukrayna yapımı votkalardan satın alabilirsiniz. Alışverişin başrolünde yer alan en popüler şehri ise açık ara Odessa. Liman çevresindeki mağazalar, ucuzluğu ve kaliteli tekstil ürünleri ile dikkatinizi çekebilir. Ukrayna’nın başkenti, Kiev’deki Metrograd, Globus, Mandarin Plaza ve City Center, Ukrayna’nın başlıca alışveriş merkezlerinden.

ukrayna-yemek

Ukrayna mutfağı, her ne kadar Sovyet rejimine bağlı olarak etkilenmiş olsa da; bu ülkeye özgü yöresel yemekleri tadabilirsiniz. Türk mutfağıyla benzerlik gösteren başlıca özelliği ise kahvaltı, öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç ana öğünlere çok önem vermeleridir. Ukrayna mutfağında açılış olarak mutlaka çorba tüketilir. Sonrasında mutlaka içerisinde et, tavuk veya balık; yanında ise patates, pilav gibi aperatiflerin bulunduğu ana yemek yenir. Tavuk etli köftelerini, ülke mutfağını özel kılan uskumru ve kalkanı, Pelmeni adındaki leziz yemeğini, iri cins barbun ile yapılan Barabulgayı tatmadan Ukrayna’da dönmemelisiniz. Süt ve süt ürünlerinin Ukrayna mutfağında büyük önem taşıması, sütlü tatlılara verdikleri önemi de gözler önüne seriyor. Peynirin de yoğun olarak tüketildiği ülkede, en küçük pazarında bile envayi çeşit peynire rastlamanız mümkün. Ukrayana’da en sık tüketilen alkollü içecekler ise; votka, bira, şarap ve Ukrayna’da üretilen kvas.

Keywords:Ukrayna vizesi, Ukrayna’da gezilecek yerler, Ukrayna gezi rehberi, Ukrayna yemekleri, Ukrayna festivalleri, Ukrayna şehirleri, Ukrayna mutfağı, Ukrayna gece hayatı, Ukrayna’da alışveriş

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı