ust_reklam
Ülkeler Rehberi

Eğitimden Dansa Yemekten Dile Ukrayna Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Eğer gezmeyi, yeni yerler görmeyi seviyorsanız Ukrayna sizleri bekliyor. Ukrayna, Avrupa’nın en gizli kalmış cennet köşelerinden biri. Günümüzde yeni yeni popülerleşen Ukrayna’yı daha yakından tanımak için kültürünü iyi öğrenmek gerekiyor.

Ukrayna’nın kültürü ve tarihi binlerce yıl öncesine dayanıyor. Sovyet Birliği’nin en önemli parçalarından olan Ukrayna, bağımsızlığını ilan ettikten sonra turistlerin de ilgisini çekmeyi başarıyor. Ukrayna’nın yemeklerinden tutun da yöresel danslarına kadar her bir detayında otantik figürler görmek mümkün. Ukrayna turu öncesi bu bölgenin kültürünü iyice araştırarak tatilinizin daha verimli geçmesini sağlayabilirsiniz.

Ukrayna’da Yeme İçme Kültürü
Ukrayna’nın yeme içme kültüründe Doğu Avrupa’nın ve Rusya’nın izlerini görmek mümkün. Dünyanın en zengin mutfaklarından olarak bilinen Ukrayna mutfağında genellikle et yemekleri ve çorbalar karşımıza çıkıyor. Ukrayna’da en çok domuz eti tüketiliyor. Domuz yağı da yemeklere lezzet vermesi için kullanılabiliyor. Ukrayna’nın en geleneksel çorbası olan borş ya da borç çorbası pancardan yapılıyor. Özellikle Noel döneminde yoğun olarak pişirilen bu çorba genellikle yoğurt veya kremayla birlikte servis ediliyor.

Ukrayna’da kahvaltılarda ise genellikle yumurta yeniliyor. İrmik püresi ve yulaf ezmesi de Ukrayna’nın kahvaltıda en çok tüketilen yemeklerinden birkaçı. Ukrayna mutfağında reçel veya marmelat gibi tatlılara pek rastlanmıyor. Ukrayna kültürü dünyanın en ilgi duyduğu kültürlerden biri. Ukrayna’yı ziyaret eden turistler Ukrayna’nın zengin mutfağından çeşitler deneyerek bu kültürü yakından tanıma fırsatı bulunuyorlar. Siz de Ukrayna ziyaretinizde yöresel yemeklerin tadına bakarak burayı daha iyi analiz etme şansı bulabilirsiniz.

Ukrayna’da Dans Kültürü
Ukrayna’nın yerel dansı olarak bilinen hopak dansı ülkede oldukça yaygın olarak oynanıyor. Özellikle düğün, nişan gibi kalabalık etkinliklerde oynanan hopak dansı, Ukrayna’nın simgelerinden biri. Kafkas dansını andıran bu dansta dansçılar yöresel kıyafetlerle zıplayarak dans figürlerini sergiliyorlar. Hopak dansı çift olarak grup halinde yapılıyor. Erkeklerin genelde çömelme, sıçrama ve zıplama gibi hareketler sergilerken kadınlar hızlı adımlarla dönüş yapıyorlar. Ukrayna’da yöresel bir etkinlik görürseniz mutlaka hopak dansını da izleme şansı bulabilirsiniz. Özellikle bayramlarda veya özel günlerde Ukrayna’yı ziyaret etmeyi planlıyorsanız kendinizi dans şölenine hazırlayın.

Ukrayna’da Eğitim
Ukrayna’da eğitim sektörü günden güne gelişmeye devam ediyor. Özellikle Kiev ve Lviv gibi büyük şehirlerde yabancı öğrencilerin de bu ülkeye eğitim için geldiğini görebilirsiniz. İngilizce eğitim veren üniversitelere yabancı öğrencilerin ilgisi yoğun olarak karşımıza çıkıyor. Ukrayna turlarısırasında birçok Erasmus öğrencine rastlayabilirsiniz.

Ukrayna’da üniversitelerin fiyatları Türkiye’den bile ekonomik olabiliyor. Bir yıllık üniversitenin fiyatı Ukrayna’da 2,500 ile 3,000 dolar arasında değişiyor. Ukrayna’daki üniversitelerden aldığınız diploma YÖK tarafından tanınıyor. Bu nedenle yurt dışında okuma hayaliniz varsa Ukrayna’da ekonomik ve kaliteli bir eğitim alabilirsiniz. Ukrayna’da eğitim görmenizin bir başka avantajı ise eğitim dilinin genellikle Rusça olması. Böylece yeni bir üniversiteye giderken hazırlık okulunda Rusça öğrenebilir, kendinizi geliştirme şansı bulabilirsiniz.

Ukrayna’da Din
Ukrayna nüfusunun çoğunluğu Ortodoks Kilisesi’ne bağlı Hristiyanlardan oluşuyor. Ukrayna, Avrupa’nın en dindar ülkelerinden biri. Yapılan araştırmalara göre halkın yarısı pazar günleri kiliseye düzenli olarak giderek ibadetlerini gerçekleştiriyor. Hristiyan dininin en önemli iki bayramı olan Paskalya ve Noel Ukrayna’nın en önemli dönemlerinden biri.

7 Ocak’ta kutlanan Noel için hazırlıklar neredeyse iki hafta öncesinden başlıyor. Aynı şekilde Paskalya Bayramı için haftalar öncesinden yumurtalar boyanarak, evler Paskalya için süsleniyor. Eğer bayram zamanı Ukrayna’da bulunma şansınız varsa bu gelenekleri yerinden izlemenizi öneriyoruz. Adet ve göreneklerin hala adım adım uygulandığı Ukrayna’da ilginç bayram merasimleri görme şansınız olabilir.

Ukrayna’da Dil
Ukrayna’nın resmi dili Ukraynaca. Fakat halkın büyük çoğunluğu Rusça da biliyor. Özellikle yaşlı nüfusun çoğunun Ukrayna’da Rusça konuştuğunu görebilirsiniz. Rusçadan sonra en çok konuşulan yabancı dil İngilizce. Ukrayna’da gençlerin çoğu İngilizce konuşabiliyor ve aynı zamanda turistik yerlerde çoğunlukla İngilizce konuşuluyor.

Ukrayna’da Sanat
Ukrayna sanat ve kültürün can damarlarından biri. Ukrayna’daki önemli sanat eserlerinin çoğunu Lviv’de görebilirsiniz. Lviv şehir meydanındaki 100 yıllık opera binası görülmeye değer. Eğer Lviv’e seyahat planlıyorsanız mutlaka opera binasında bir opera dinlemenizi öneriyoruz. Gidebileceğiniz en uygun ve en iyi opera programlarını Lviv’de bulacaksınız. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan bu şehrin her köşesinden sanat fışkırdığını göreceksiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı