ust_reklam
Alışveriş

Ukrayna’dan Alınabilecek 6 Şey

Sanatın ve kültürün birleştiği ülkelerden olan Ukrayna’da ekonomik ve her anın dolu dolu geçtiği bir tatil gerçekleştirebilirsiniz. Ukrayna turları vizesiz olduğu için ülkemizden en çok ilgi görüyor. Eğer siz de vize stresine girmeden çantanızı hazırlayıp yeni kültürleri keşfe çıkmayı planlıyorsanız Ukrayna sizler için doğru seçim olacak.

Ukrayna‘da mutlaka bir opera veya bale seyretmeli, Ukrayna’nın tarihi müzelerini gezmelisiniz. Ukrayna tatilinizden dönerken arkadaşlarınıza veya ailenize ufak hediyeler alarak onları da sevindirmeyi unutmayın. Ukrayna’ya özgü otantik ve geleneksel hediyelerle bu ülkenin kültürünü çevrenize anlatabilir, Ukrayna hakkında onların da bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Ukrayna seyahatinize çıkmadan önce sizler için hazırladığımız hediyelik eşya rehberine göz atarak çevrenize uygun seçimler yapabilirsiniz.

Paskalya Yumurtası
Hristiyan ülkelerin Noel’den sonra en önemli bayramları Paskalya oluyor. Paskalya dönemi yaklaşırken Ukrayna sokaklarında tatlı bir telaşın başladığını görebilirsiniz. Paskalya bayramı sırasında karşınıza en çok renkli desenlere boyanmış yumurtalar çıkacak. Bu bayramın en büyük simgelerinden biri olan otantik desenlere boyanmış yumurtalardan arkadaşlarınıza bir sepet yapabilir, farklı bir kültürün en önemli simgesini onlara hediye edebilirsiniz.

Ukrayna dilinde pysanka olarak bilinen Paskalya yumurtasının en geleneksel halini Ukrayna’nın Ivano-Frankivsk şehrinde bulacaksınız. Bu şehrin en önemli tarihi özelliklerinden biri olan geleneksel desenlerle süslenen Paskalya yumurtası turistlerin de dikkatini çekiyor. Merak etmeyin, bu şehirde seramikten veya tahtadan yapılan Paskalya yumurtaları da bulabilirsiniz, böylece gerçek yumurtanın yolda kırılma riskini ortadan kaldıracaksınız.

Otantik Bez Bebek
Ukrayna’ya giriş yaptığınız andan itibaren kafanızda beliren ‘Ukrayna’dan ne alınır?’ sorusunun en eğlenceli cevabı buraya özgü bez bebek olacak. Ukrayna’nın geleneksel bez bebeğini Kiev’de bulabilirsiniz. Kiev’in şehir meydanındaki standlarında bol bol Motanka-doll yani bez bebek göreceksiniz. Kiev’de satılan bu bebeklerin yüzü yok, bazı inanışlara göre Ukrayna’ya özgü bu bez bebeklerin yüzündeki desenler güneşi simgelediğine inanılıyor.

Tamamen el işi olan bu bebekler Ukrayna’nın en önemli simgelerinden biri. Kadının gücünü ve ailenin önemini gösteren bu bebekleri Kiev’de yaşayanların evlerinde görebilirsiniz. Siz de Kiev’den evinize dönerken bu şehri anlatacak bir hediye almak isterseniz Motanka-doll bebekleri satın alabilirsiniz.

Çikolata
Ukrayna turu boyunca yolunuz Lviv’e düşerse çikolata almadan dönmemelisiniz. Ukrayna’nın meşhur çikolatasının en lezzetli halini Lviv’de bulacaksınız. Lviv’in renkli sokaklarında yürürken adım başı çikolatacı görebilirsiniz. Lviv’e özgü bu çikolataları ağzınıza attığınızda bir anda mutluluk hormonunuzun yükseldiğini fark edeceksiniz.

Lviv’den evinize dönerken arkadaşlarınızın da en az sizin kadar mutlu olması için onlara çikolata hediye edebilirsiniz. Eğer iş yerinize Lviv’den hediye götürmeyi planlıyorsanız büyük bir çikolata kutusu hem ekonomik hem de lezzetli bir tercih olacak.

Yün Battaniye
Ukrayna’nın batı sınırına yakın olan Yavoriv şehrine gidiyorsanız buradaki yün battaniyelerinden büyüsünden çıkmanız kolay olmayacak. Bu şehre özgü battaniyelerle sıcacık bir Ukrayna turu yapabilir, soğuk günleri yün battaniyenizle atlatabilirsiniz. Lizhnyk adı verilen bu battaniye genellikle koyunyününden yapılıyor. Tamamen yöresel kadınların ellerinden çıkan bu battaniyeler bu yörenin özgün ve değerli hediye seçeneklerinden biri.

Eğer Ukrayna’dan kullanışlı ve otantik bir hediye almak isterseniz bu yörenin yün battaniyesine göz atmanızı öneriyoruz. Ukrayna’da hediyelik eşyaların fiyatları diğer ülkelere göre çok daha ekonomik olabiliyor. El örgüsü yün battaniyenin fiyatları 80-90 TL arasında değişiyor.

Yöresel Bal
Ukrayna alışveriş turunuzda karşınıza sık sık yöresel ballar çıkabilir. Eğer bal seviyorsanız Ukrayna’nın organik ballarına bayılacaksınız. Ukrayna’nın Poltava şehrinde üretilen ballar sadece bu yörede değil Avrupa’da da çok popüler. Balın Ukrayna kültüründe büyük bir rol oynadığını Ukrayna’daki geleneksel şarkılardan, kitaplardan ve şiirlerden anlayabilirsiniz.

Ukrayna’yı anlatan her satırın içinde bal kelimesini görmek mümkün. Ukrayna’daki balların tadı bildiğimiz bal tadından farklı. Daha baharatlı ve çiçek tatlarıyla zenginleştirilmiş Ukrayna balı özellikle kahvaltılarda çok lezzetli bir seçim oluyor.

Seramik Tabak
Doğu Avrupa kültürünün en önemli simgelerinden biri de seramik oluyor. Seramik tabak, bardak, tencere setleri Ukrayna’nın kültürünün ana parçalarından biri. Otantik desenlerle süslenen seramik tabaklarının en sanatsal halini Ukrayna’da yaşayan Kırım Tatarları’ndan satın alabilirsiniz.

Ukrayna’dan evinize dönerken mutfağınıza en az bir tane seramik tabak götürerek hayatınız boyunca Ukrayna seyahatini hatırlayabilir, misafirlerinize otantik tabaklarla servis yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı