ust_reklam
İPUÇLARI

Trabzon’a Nasıl Giderim?

Muhteşem manzarası, birbirinden şahane doğal güzellikleriyle Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Trabzon’a nasıl giderim diyenler, farklı ulaşım yöntemlerini araştırabilir. Özellikle baharın başlangıcıyla beraber sezonun açıldığı Trabzon’da şehir içi ulaşımda kendi aracınız veya kiralık araçlarla seyahat etmek oldukça avantajlı iken, farklı şehirlerden yolculuk yapanların tercih edeceği ulaşım yöntemleri değişebilir. Doya doya baharı ruhunuzda hissetmek, gelenek ve görenekleriyle hala capcanlı kalmayı başarabilen Karadeniz insanını tanımak için oldukça işinize yarayacak Trabzon’a nasıl gidilir yazımıza göz atabilirsiniz.

Trabzon’a Otobüsle Ulaşım

Trabzon ulaşım için en yaygın kullanılan ulaşım araçları otobüsler oluyor. Fakat gerek bölgenin dağlık yapısı gerekse yılın pek çok bölümü yağış alması nedeniyle seyahat süresi bazen hesaplanandan öteye geçebiliyor. Trabzon’a nasıl gidilir diyenler, İstanbul’dan hareket için yaklaşık 18-19 saati gözden çıkarmalılar. Başta Metro, Ulusoy, Süzer, Artvin Ses ve Lüks Artvin firmalarının seferler düzenlediği şehre Ankara’dan ulaşım ise ortalama 11-12 saat sürüyor. Yakın iller Rize, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Erzurum ve Artvin’dense otobüsle ulaşım daha kolay ve kısa süreli.

Uzak illerden otobüsle Trabzon turu yapmak isteyenler yaklaşık 70-110 TL’lik bir bilet ücreti öderken, yakın illerden 15-40 TL arasında bir ücret ödeyerek şehre ulaşılabilir. Türkiye’de karayolu ulaşımı gelişmiş olduğu için farklı şehirlere seyahat edip oralardan da kolayca bu şehre geçiş yapabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda ise belediyeye ait toplu taşıma araçlarını, taksileri ve dolmuşları kullanabilirsiniz. Ancak kalacağınız gün sayısına da bağlı olarak şehirde bir araç kiralamanız sizin için daha avantajlı olabilir. Hem dilediğiniz gibi gezebilir hem de başkalarına bağlı bir seyahat gerçekleştirmemiş olursunuz.

Özellikle bahar döneminin başlamasıyla tur şirketlerinin de Trabzon gezi rehberi konusunda yardımcı olabilecek uygun paketleri bulunduğunu da hesaba katmanızda fayda var. Konaklama, uçak bileti gibi uğraştırıcı şeylerle uğraşmamak için tur paketlerine göz atabilirsiniz.

Trabzon’a Havayoluyla Ulaşım

Ulaşım olarak uzun mesafeli seyahatlerin bir numaralı taşımasını sağlayan havayolu firmaları, Trabzon ulaşım içinde hem aktarmalı hem de direkt uçuşlar sunuyor. Tatilinin büyük bir kısmını yolda harcamak istemeyen veya karayolu ulaşımından hoşlanmayanların fazlasıyla tercih ettiği havayolu ulaşımı Trabzon’un birçok yerini görebilmeniz açısından zaman kazanmanıza ön ayak oluyor. Trabzon uçak bileti fiyatlarına bakacak olursanız, hemen hemen karayolu ile aynı bedellere denk geldiğini görebilirsiniz.

Havayolu firmasına veya aktarmalı olup olmadığına göre 94-450 TL arasında değişen fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Direkt uçuşlarla İstanbul’dan ister Sabiha Gökçen Havalimanı ister Atatürk Havalimanı’ndan 1 saat 45 dakikalık bir yolculuktan sonra Trabzon Havalimanı’na Pegasus, Anadolu Jet, THY, Onur Air ve Atlas Global ile ulaşabilirsiniz. Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan da hemen hemen aynı firmalarla 1 saat 15 dakikada şehre varmanız muhtemel. Trabzon’da ulaşım için de 6 km’lik yolu ister HAVAŞ servisleriyle isterseniz de hemen buradan kiralayabileceğiniz araçlarla sağlayabilirsiniz. Trabzon uçak bileti almak için erken rezervasyon fırsatlarından faydalanabilir veya tur şirketleriyle anlaşarak daha uygun fiyatlı bir seyahat planı yapabilirsiniz.

Şahsi Araçla Ulaşım

Trabzon turu sırasında şehir içi ulaşımda toplu taşıma araçlarını kullanmak istemeyen veya kendi keyfime göre bir rota izleyeceğim diyenlerin ilk tercihi olan şahsi araç veya kiralık araçlar, uzun yolculukları sevenler için oldukça ideal. Trabzon’a nasıl giderim diyenlere öncelikle şunu belirtelim, sizi en az 12 saatlik bir yolculuk bekliyor. D100, E80, E95 Ve E70 karayollarını kullanarak ulaşabileceğiz Trabzon’da ulaşım içinde kendi aracınızın bulunması büyük bir fayda sağlayacak. Hem farklı şehirleri görme hem de dilediğiniz zaman ve istikametten ilerleme fırsatı sunan bu ulaşım yöntemini tercih edecekseniz, İstanbul – Trabzon arası 14 saat, Ankara – Trabzon arasının da yaklaşık 9-10 saat sürdüğünü hesaba katmanızda fayda var.

İstanbul’dan hareket edenler Gebze, Sakarya, Düzce, Bolu, Gerede, Ilgaz, Tosya, Osmancık, Merzifon, Samsun, Ünye, Fatsa, Ordu ve Akçaabat’ı da rotasına ekleyebilir. Yaz tatil planları için Trabzon’a nasıl gidilir diye merak edenlerdenseniz hemen arkadaşlarınız veya ailenizle bir grup oluşturup Karadeniz’in güzelliklerini teker teker keşfetmek için şahsi aracınızla unutamayacağınız bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı