ust_reklam
İPUÇLARI

Gaziantep’e Nasıl Giderim? | 3 Farklı Alternatif

Dünyanın en eski kentlerinden biri olma unvanına sahip Dülük’ün yanı başında, yüzyıllar öncesinin kapılarını aralayan, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan Gaziantep, aynı zamanda ülkemizin gurme kentlerinden biri. Güneydoğu Anadolu’nun buram buram tarih kokan, oldukça gelişmiş ve hatta “Doğu’nun Paris’i” olarak nitelendirilen Gaziantep’e gitmek isteyenlerin büyük bir ilgiyle okuyacağı Gaziantep ulaşım derlemesiyle daha planlı bir tatil yapabilirsiniz. Tarihi dokuları, mutfağı, gelenek ve görenekleriyle 6000 yıllık geçmişe sahip muazzam şehri keşfe çıkmak için öncelikle en çok tercih edilen ulaşım yöntemlerini araştırmanızda fayda var.

Otobüsle Ulaşım
Türkiye sınırları içerisinde en fazla kullanılan toplu taşıma araçlarının başında gelen şehirlerarası otobüslerle Gaziantep’e ulaşım oldukça kolay. Pek çok noktaya ulaşım hizmeti veren otobüs firmaları sayesinde Türkiye’nin birçok noktasından Gaziantep’e ulaşmanız mümkün. Eğer herhangi bir tur firmasıyla anlaşmadıysanız ve kendi imkânlarınızla Gaziantep’e nasıl gidilir diyorsanız, İstanbul’dan ulaşım için 14-18 saati gözden çıkarmalısınız. Metro, Ben Turizm ve Özlem Diyarbakır otobüs firmalarından biriyle Gaziantep turu yapmak isterseniz ulaşım için yaklaşık 100-105 TL’lik gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor.

İzmir’den hareket edecekler için Isparta, Marses, Özdiyarbakırlar, Ben Turizm ve Özlem Diyarbakır firmaları 80-100 TL tek yön bilet ücretiyle 15-18 saat süren bir yolculuktan sonra Gaziantep’e ulaşım sağlanabiliyor. Ankara- Gaziantep arası otobüsle ulaşım ücretiyse ortalama 60-85 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Gaziantep şehir içi ulaşımı için de belediye otobüsleriyle istediğiniz noktaya kolayca gidebileceğiniz gibi ticari taksileri de tercih edebilirsiniz.

Havayoluyla Ulaşım
Gaziantep’e ulaşımda karayolu yerine farklı alternatifler arayanların yardımına havayolu ulaşımı koşuyor.İster Gaziantep uçak bileti isterseniz de farklı bir noktaya uçak bileti almadan önce bilmeniz gereken birkaç önemli noktaya değinmekte yarar var. Eğer ulaşım için havayolu şirketlerinden birini tercih edecekseniz erken rezervasyon fırsatlarından ve bilet karşılaştıran sitelerden yararlanmanızı öneriyoruz. Özellikle havayolu taşımacılığında oldukça önemli olan bu iki maddeyi aklınızdan çıkarmadan, seyahatten en az 1 ay öncesinden biletlerinizi ayırtmalısınız.

Gaziantep uçak bileti alırken İstanbul üzerinden aktarmalı veya direkt uçuşları araştırabilirsiniz. 80-500 TL arasında değişen ücretler erken rezervasyon durumunda daha hesaplı olabiliyor. Pegasus, Anadolu Jet ve THY firmalarından birini seçerek direkt uçuşla 1 saat 40 dakikada Gaziantep Oğuzeli Havalimanı’nda olurken, aktarmalı uçuşlar 4-5 saat sürebiliyor.Ankara- Gaziantep ulaşımında da yine aynı havayolu firmaları 50-500 TL’lik ücretler talep ediyor. İzmir uçuşları için bu bahsi geçen firmalara Sun Express firmasının da katılmasıyla 100-545 TL’ye uçak biletleri bulmanız muhtemel.

Oğuzeli Havalimanı’na ulaştıktan sonra şehir merkezine ya HAVAŞ servisleriyle ya da taksilerle ulaşabilirsiniz. Havalimanından konaklayacağınız otele ulaştıktan sonra Gaziantep gezi rehberi rotanızı çizmeye başlayabilirsiniz.

Şahsi Araçla Ulaşım
Gaziantep gezi rehberi için ulaşım seçeneklerini önceden belirleyenler, konforlu olması ve esnek seyahat süresi nedeniyle Gaziantep’e nasıl gidilir sorusuna, tabi ki şahsi araçla cevabını veriyor. Özellikle uzun yol seyahatlerini sevenlerin ilk tercihi olan bu ulaşım yöntemiyle İstanbul’dan yola çıkacaksanız yaklaşık olarak 12 saat araç kullanmanız gerektiğini hatırlatalım.

Araç kiralayarak Gaziantep’e gitme gibi bir düşünceniz varsa şayet dizel ve otomatik araç tercih edebilirsiniz. Eğer yanınızda araç kullanabilen bir başka arkadaşınız varsa ya da grupla seyahat ediyorsanız rotanıza farklı şehirler de ekleyebilirsiniz. O sebeple bu ulaşım yöntemini seçmeden önce gezi rotanızı belirlemeli ve km hesabı yaparak bütçenize en uygun olan aracı tercih etmelisiniz. Ulaşım, konaklama vb. detaylarla tek tek uğraşmak istemiyorsanız Gaziantep turları düzenleyen firmalarla iletişime geçebilirsiniz.

Hem konaklama ve yol hem de rehberlik ücretlerini çok ucuza denk getirebildiğiniz için tercihinizi tur firmalarından yana kullanabilirsiniz. Gaziantep’e nasıl giderim, hangi ulaşım yöntemini seçmeliyim sorularına yanıt arayanların aklından çıkarmaması gereken ilk şey, birlikte seyahat edilecek kişi sayısı olmalı. Eğer kalabalık bir grupla seyahat edilecekse araç kiralamak en ideal yöntem olabilir.İzmir’den yola çıkanlar Konya üzerinden ilerlerse 15 saat, Ankara’dan yola çıkanlarda Kayseri ve Kahramanmaraş üzerinden giderlerse yaklaşık 8 saat gibi bir sürede Gaziantep şehir merkezine giriş yapabilirler.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı