ust_reklam
Yurtdışı Geziler

Salzburg’ta Yapılacak 4 Şey

Avusturya’nın küçük ve bir o kadar tarih dolu şehri Salzburg‘u ziyaret edecekseniz sizin için hazırladığımız Salzburg gezi rehberi yazımızdan ilham alabilirsiniz. Salzburg’ta yapılacak aktivitelere göz atarak tatilinizin daha keyifli aynı zamanda da dolu dolu geçmesini sağlayabilirsiniz. Salzburg, Avusturya’nın en büyük dördüncü şehri. Salzburg tatilinizin en seveceğiniz yanlarından biri buradaki fiyatların Viyana’ya göre yarı yarıya az olması olabilir. Konaklama, yeme içme ve alışveriş sırasında Salzburg’un ekonomik bir Avrupa şehri olduğunu fark edeceksiniz.

Salzburg’a kadar gelmişken mutlaka Avusturya’nın geleneksel şinitzel yemeğini yemelisiniz. Buraya özgü olan şinitzeli yedikten sonra başka bir yerde tadına bakmak istemeyeceksiniz. Genellikle üzerine limon sıkılarak servis edilen şinitzel yemeğinin fiyatı 4-6 Euro arasında değişiyor. Salzburg’ta ne yapmalı, nereleri görmeli gibi sorularınız varsa cevapları için sizi yazının devamına alalım.

Salzburg Kalesi’nden Manzarayı İzle

Festungsberg Tepesi’nde yer alan Hohensalzburg Kale‘si yani Salzburg Kalesi, bu şehrin en önemli simgelerinden biri. Tepeyi görünce gözünüz korkmasın, dilerseniz teleferik kullanarak bu Festungsberg Tepesi’ne çıkabilirsiniz. Teleferik ücreti kişi başı 11 avro fakat kesinlikle bu manzaraya değer. Teleferikle Festungsberg Tepesi’ne çıktığınız anda bütün Salzburg ayaklarınız altında görünüyor. Özellikle gün batımı saatlerinde buraya gelirseniz göz alıcı fotoğraflar çekebilirsiniz. Tepede yere alan Salzburg Kalesi 1077 yılında inşa edilmiş ve o güne kadar hiç bir savaştan etkilenmemiş.

Görüp Görebileceğiniz En Detaylı Salzburg Gezi Rehberi için tıklayın.

İçinde savaşta kullanılan eşyaları görebilir ve Salzburg tarihine yakından bakabilirsiniz. Oldukça büyük bir kale olduğu için en az yarım gününüzü buraya ayırmanızı öneriyoruz.

Eğer çocuklarınızla kültür ve tarih turunu bir arada yapmak isterseniz Salzburg Kalesi doğru bir tercih olacak. Salzburg turu boyunca çocuklarınızın en çok seveceği durak burası olabilir çünkü kalenin içinde sergilenen ve satılan kuklalar çocukların en çok eğlendiği kısımlardan biri oluyor.

Salzburg Hayvanat Bahçesi’ne Uğra

Çocuklu aileler için Salzburg’ta yapılacak aktiviteler arasında hayvanat bahçesi ziyareti de yer alıyor. Salzburg’un Hellbrunner Caddesi’nde yer alan hayvanat bahçesinde hayvanları yakından görmek ve onlarla bir gün geçirmek mümkün. Saat 9’da açılan ve 4’te kapanan Salzburg Hayvanat Bahçesi’nde zebradan tutun da maymunlara kadar birçok farklı hayvanı görmek mümkün.

Oldukça büyük bir alanda yer alan hayvanat bahçesinde, hayvanların doğal ortamını görmek mümkün. Eğer çocuklarınızla birlikte verimli ve keyifli tatiller geçirmeyi seviyorsanız hayvanat bahçesi gezisi sizin için doğru aktivite olabilir. Avrupa şehirlerinde popüler olan hayvanat bahçelerinin en doğalını ve temizini Salzburg’ta bulabilirsiniz. Şehir merkezinden 25 numaralı otobüsle hayvanat bahçesine ulaşabilirsiniz, giriş ücreti 11,5 avro.

Mozart’ın Evi’ni Görün

1756 yılında dünyaya gözlerini açan Mozart Salzburg’ta doğdu. Avusturya’nın kuzey batısında yer alan Salzburg şehrinin yetiştirdiği en önemli sanat insanlarının başında W. A. Mozart geliyor. Müzikseverlerin her yıl ziyaret ettiği Mozart’ın evinde ünlü besteciye ait eserleri ve onun ilk enstrümanlarını görebilirsiniz. Mozart’ın yazdığı bestelerin birkaç kopyası da müzede sergileniyor. Mozart’ın Evi günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

11 Euro giriş ücreti olan Mozart Müzesi, Salzburg’a gelen turistlerin bir numaralı aktivitesi oluyor. Eğer siz de bu şehrin tarihini anlamak ve Mozart’ın çocukluğuna inmek isterseniz Salzburg’ta yer alan bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Salzburg Katedrali’ni Ziyaret Et

Mozart’ın Salzburg için ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Salzburg Katedrali de Mozart’ın vaftiz edildiği katedral olarak biliniyor. Mozart hayranları Salzburg Katedrali’ni ziyaret ederek Mozart’ın anılarını canlandırıyorlar. Kusursuz bir mimariye ve renkli resim sanatına ev sahipliği yapan bu katedralde oldukça mistik bir zaman geçirebilirsiniz. Girişin ücretsiz olduğu bu katedralde fotoğraf çekerek arkadaşlarınıza bu görkemli mimariyi de göstermelisiniz. Katedrale girdiğiniz anda tavanda işlemeler sizi bir anlığına tarihin en renkli yıllarına götürecek.

Katedralin büyüsünü devam ettirmek için buradan çıktıktan sonra hemen yanınızdaki Kapitelplatz meydanına uğramalısınız. Meydandaki Mozart çikolatacısı sizleri bugüne kadar yediğiniz en lezzetli çikolatayla tanıştırmak için bekliyor olacak. Meydanda eğlenceli vakit geçirmek isterseniz devasa satranç oyununu oynayabilirsiniz. Bu meydanda satılan hediyelik eşyacılara da bakmadan geçmeyin. Arkadaşlarınıza özel bir hediye almak isterseniz bu meydan sizin için doğru adres olacak. Salzburg turları boyunca hediyelik eşya dükkanlarında karşınıza çıkan çikolataları arkadaşlarınıza alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı