ust_reklam
Keşfet

Salzburg Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 13 Şey

Salzburg Avusturya‘nın kuzeybatısında bulunan ülkenin dördüncü büyük şehri. Salzburg şehri Avusturya’nın Almanya sınırında yer aldığı için şehirde hem Alman hem de Avusturya kültürünün etkilerini görmek mümkün. Bu küçük şehirde turistleri çeken detayların başında yemyeşil bahçeleri ve barok mimarisinin kusursuz uyumu geliyor.

Tertemiz ve şirin Avrupa şehirlerini görmek ve büyük şehirlerden uzaklaşmak isterseniz Salzburg şehrini çok seveceksiniz. Avusturya kültürünü yakından tanımak için Salzburg doğru bir başlangıç noktası olacak. Burada yediğiniz yöresel lezzetler büyük şehirlere göre daha ekonomik ve lezzetli. Dünyanın her yerinden gelen turistlerin en sevdiği duraklardan biri olan Salzburg şehriyle ilgili bilinmeyenleri açıklıyoruz. Bu şehrin neden bu kadar sevildiğini bu yazımızı okuduktan sonra anlayacaksınız.

Salzburg şehrinin en önemli özelliği aslında Mozart’ın burada doğmuş olması. Dünyaca ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart Salzburg’da dünyaya gözlerini açmış ve bu şehirde yaşamış. Bu nedenle Salzburg’un her köşesinde Mozart’ın izlerini görmek mümkün.

• Mozart’ın 27 Ocak’taki doğumgünü kutlamak amacıyla Salzburg’da her yıl Mozart Müzik Festivali gerçekleşiyor. Eğer klasik müziğe ilginiz varsa 24 Ocak ve 3 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek Mozart Müzik Festivali’ne katılabilirsiniz. Bu tarihlerde gerçekleşen Salzburg turlarımüziğin ve eğlencenin en keyifli olduğu dönemlerde gerçekleşiyor. Avusturya’nın en soğuk günlerinde sıcak şarabınız ve klasik müziğin huzur dolu etkisiyle unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz.

• Salzburg kültür ve müzik dolu olduğu kadar doğasıyla da ünlü bir Avrupa şehri. Avrupa’nın en yüksek şelalesi Salzburg’da yer alıyor. 380 metre yüksekliğindeki TheKrimmlFalls Salzburg’un en göz alıcı noktalarından biri. Salzburg’a yolunuz düşerse bu şelaleyi mutlaka görmelisiniz.

Salzburg gezi notlarınızı hazırlarken Salzburg’un kelime anlamı dikkatinizi çekecek. Salzburg aslında tuz kalesi demek. Salzburg’da yaşayan insanlar tarih boyunca geçimlerini tuz çökeltilerinden sağlıyorlar. Salzach Nehri kıyısındaki tuz çökeltilerinden geçinen insanlardan dolayı bu şehrin adına tuz kalesi yani Salz – Burg deniliyor.

Salzburg’un tarihine baktığınızda geçmişte aslında buranın bağımsız bir ülke olduğunu göreceksiniz. 1816 yılında Avusturya İmparatorluğu’na bağlanan Salzburg, o güne kadar kendi başına yönetilen özgür bile ülkeydi.

• Meşhur enerji içeceği RedBull Avusturya’nın Salzburg şehrinden. 1980 yılında Güney Asya’ya ziyarete giden Avusturyalı iş adamı Dietrich Mateschitz, oranın yöresel içeceklerinden çok etkileniyor ve Salzburg’a gelip RedBull enerji içeceğini üretiyor.

Salzburg turu boyunca şehrin yöresel içeceğinin bira olduğunu anlayacaksınız. Bu küçük şehrin içindeki bira üretim tesisleri sizleri ilk bakışta biraz şaşkınlığa uğratabilir. Avusturya’nın lezzetli biraları Salzburg’dan çıkıyor. Yoğun bir tadı olan Salzburg biraları ilk içişte sert gelse de zamanla tadını çok seveceksiniz.

Salzburg Avusturya‘nın kuzeyinde yer aldığı için üzüm bağları için uygun bir yer değil. Bu nedenle Avusturya’nın geleneksel şaraplarını Salzburg’da bulmanız biraz zor. Bunun yerine Slazburg’da yetişen elma, erik veya armuttan yapılan ev likörleri bu şehirde oldukça yaygın. Salzburg şehir merkezinde küçük stantlarda ev yapımı likörlerin tadına bakabilir bu meyveli içeceklerle içinizi ısıtabilirsiniz.

Salzburg’da mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında Mozart’ın doğduğu ev geliyor. Bu ev günümüzde Mozart Müzesi olarak kullanılıyor. Makartplatz Meydanı’ndaki Mozart Wohnhaus yani Mozart Müzesi’ne 11,5 Avro karşılığında girebilirsiniz. İçerisinde Mozart’ın özel eşyalarından, ilk enstrümanlarına kadar birçok tarihi parçayı görmeniz mümkün.

• Salzburg 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nedahil ediliyor. Barok mimarinin en önemli eserlerini gördüğümüz bu küçük şehir UNESCO tarafından korunuyor.

• Salzburg şehri İkinci Dünya Savaşı’ndan en çok etkilenen ülkelerden biri. Savaş sırasınca önemli barok mimarinin de dahil olduğu 7,600 ev bombalanıyor ve 550 kişi öldürülüyor. Resmi kayıtlara göre şehrin %46’sıİkinci Dünya Savaşı sırasında zarar görüyor veya yıkılıyor. 5 Mayıs 1945 yılında Salzburg tekrar özgürlüğüne kavuşuyor.

Salzburg’un nüfusu günümüzde ortalama 146,000 civarında. Salzburg’da yaşayan etnik azınlıklara baktığımızda Yugoslav göçmenleri ilk sırada yer alıyor. Daha sonra Almanlar ve Türkler geliyor. Şehirde yaşayan Türklerin sayısı ortalama 3,000 civarında.

Salzburg gezi rehberi hazırlarken bu şehirden mutlaka almanız gereken hediyelik eşyaları da araştırmalısınız. Tatilden dönerken arkadaşlarınıza Mozart çikolatası veya Mozart figürlü anahtarlık alabilirsiniz. Likör düşkünü olan arkadaşlarınız için elma likörü doğru bir tercih olacak.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı