ust_reklam
Alışveriş

Salzburg’tan Alınabilecek 5 Şey

Avusturya’nın en büyük üçüncü şehri olan Salzburg‘da tarihin ve müziğin izlerini bulmak mümkün. Dünyanın en önemli bestekarlarından olan Wolfgang Amadeus Mozart 1756 yılında dünyaya gözlerini Salzburg’da açıyor. Doğduğu şehrin müzik kariyerine olan etkisini her bestesinde görebildiğimiz Mozart sayesinde Salzburg da gelişerek dünyanın en turistik şehirlerinden biri oluyor. 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Avusturya’nın Salzburg şehrine her yıl milyonlarca turist akın ederek Mozart’ın hayatının kesitlerine şahit oluyor ve Avusturya’nın bu şirin şehriyle tanışıyor.

Eğer sizin de yolunuz Salzburg’a düşerse Mozart’ın izlerini her sokak başında görebilirsiniz. Salzburg’da gezilecek yerler listesine Mozart’ın doğduğu evi de eklemeyi unutmamalısınız. Salzburg’dan evinize dönerken arkadaşlarınıza veya ailenize minik hediyeler alarak onları sevindirebilir ve tatilinize dair küçük anıları onlarla paylaşabilirsiniz. Salzburg’dan ne alınır diye düşünmenize gerek yok. Salzburg’u ziyaret edecekler için harika bir hediye rehberi hazırladık. Bu yazımızı okuduktan sonra Salzburg’a gittiğinizde artık nereden neyi alacağınızı çok iyi biliyorsunuz.

Kar Küresi
Dünya çapında en çok satın alınan hediyelik eşyaların başında kar küresi geliyor. Kar küresinin tarihine inecek olursak 1900’lü yılların başında Avusturyalı Mr Perzy I ilk kez kar küresini yapan kişi olarak biliniyor. Dünya üzerinde bilinen ilk kar küresinin içinde de Salzburg manzarası yer alıyor. Bu nedenle Salzburg’daki hediyelik eşya dükkanlarında karşınıza en çok kar küresi çıkarsa şaşırmayın. Salzburg’da satılan kar kürelerinin içinde genellikle Salzburg manzarası veya Mozart portesi bulunuyor.

Siz de kar küresi alacağınız arkadaşınıza en uygun dekoru seçerek unutulmaz bir hediye alabilirsiniz. Avusturya’nın kuzeybatısında yer alan Salzburg şehrinde kış aylarında yoğun kar yağışı görülebiliyor. Kar yağdığında ortaya çıkan bu nefes kesen manzarayı gördükten sonra bu görünümü arkadaşlarınızın da görmesini isteyeceksiniz. Bu anı hep hatırlamak ve arkadaşlarınıza da anlatmak için bir kendinize bir de arkadaşlarınıza küçük kar küresi almanızı öneriyoruz.

Ev Yapımı Likör
Salzburg alışveriş turunda karşınıza bol bol likör çıkarsa şaşırmayın. Salzburg şehrinin geleneksel içkilerinin başında lokal meyvelerden yapılan likörler geliyor. Elma, armut, erik, vişne ve kayısıdan yapılan likörler özellikle kış aylarında oldukça çok tüketiliyor. Noel marketi zamanında Salzburg’u ziyaret ederseniz karşınıza farklı çeşitlerde likörler çıkabilir.

Salzburg şehrinden evinize dönerken arkadaşlarınızı mutlu etmek ve yöresel bir hediye götürmek isterseniz buraya özel likörlerden götürebilirsiniz. Shnapps adı verilen likörleri denedikten sonra bir tane de kendinize almak isteyeceksiniz. Kış aylarında içinizi ısıtan bu likörler tatlı ve sert bir içime sahip. Ev partilerinde arkadaşlarınıza denetmek isterseniz en popüler olan elma ve erik liköründen mutlaka almalısınız.

Anahtarlık
Avrupa seyahatiniz boyunca her hediyelik eşya dükkanında anahtarlık görebilirsiniz. Salzburg’da satılan anahtarlıklar genellikle Mozart veya müzik figürleriyle süsleniyor. Mozart’ın doğduğu şehirden alacağınız anahtarlıklar sayesinde bu tatilinizin her daim yanınızda taşıyabilir veya arkadaşlarınıza küçük ve tatlı bir hediye alabilirsiniz.

Gittiğiniz yerden iş arkadaşlarınıza hediye almak isterseniz anahtarlık pratik bir fikir olacak. Ekonomik ve yaratıcı bir hediye almak isterseniz Mozart figürlü anahtarlıklara göz atabilirsiniz.

Çikolata
Avusturya’nın en meşhur tatlılarının başında çikolatası geliyor. Avusturya çikolatasının yoğun tadı ve damaktan gitmeyen lezzeti sizlere Salzburg tatilinde biraz kilo aldırabilir. Salzburg turu boyunca çikolata, Mozart topları ve Avusturya’nın geleneksel çikolatalı pastasını yemeden dönmemelisiniz. Avusturya’nın yöresel lezzetleri arasında en taşınabilir olanı çikolata oluyor.

Valizine koyup evinize getirebileceğiniz çikolata setleri sayesinde Avusturya tatilinizin tadını evde de çıkarabilirsiniz. İş yerinizdeki arkadaşlarınıza veya arkadaş gruplarınıza çikolata seti getirerek herkesin bu lezzeti denemesine yardımcı olabilirsiniz.

Süslenmiş Paskalya Yumurtası
Avrupa’nın coşkuyla kutladığı Paskalya dönemi Salzburg’da oldukça renkli geçiyor. Salzburg’da el emeğiyle süslenmiş Paskalya yumurtaları bambaşka bir kültürün izlerini taşıyor. Eğer Paskalya döneminde Salzburg’a giderseniz her yerde tavşan ve yumurta süslerini görebilirsiniz. Arkadaşlarınıza Salzburg’u anlatacak bir hediye almak isterseniz renkli Paskalya yumurtaları oldukça doğru bir seçim olacak.

Yumurta süslerini isterseniz kapınıza asabilir veya hasır sepette evinizde saklayabilirsiniz. Gerçek yumurtaların dışında ahşap veya mermer gibi daha sağlam malzemelerden üretilen yumurtalar valiziniz için daha risksiz bir tercih olacak. Arkadaşlarınıza bu hediyelerin altında yatan kültürü da anlatarak hediyelerinizi daha anlamlı kılabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı