ust_reklam
Günübirlik Geziler

Yöresel Tatların Güzelleştirdiği Gaziantep Turu

beyti kebap

Gaziantep, Güneydoğu’da yapılabilecek seyahat önerileri arasında her zaman görülmesi gereken şehirlerin başında gelir. Ülkemizin de beşinci büyük şehri olan bu yer, kebapları, baharatları, baklavaları ve kadim zamandan kalma yapıtları ile yurt içi turları arasında da kültür turları arasında da en beğenilen coğrafyalardan. Tarihi ve kültürel dokusunu bozmadan günümüze kadar ulaşan çarşıları, camileri, 90’lı yıllardan kalma bir fotoğrafa bakıyormuş gibi hissedeceğiniz yapıları ile keyifli bir Gaziantep turu sizi bekliyor.

Yemek konusunda kendine güvenen, acemi gurmelik yapan ya da her lezzeti kaynağından tatmak isteyenler Gaziantep’e mutlaka uğramalı. Şehrin kebapları, baharatları ve baklavası gerçekten bir harika. Burada kaldığınız tüm süre boyunca her gün farklı bir lezzet keşfedebilirsiniz. Üstelik bu lezzetler damaklarınıza kazınacak kadar güzellikte tatlar olacak. Şimdi detayları editörün gözünden dinlemeye devam edelim…

Gaziantep Havaalanı’na iner inmez, Aralık ayının son günleri olmasına rağmen, güneşin ışığı, sıcaklığı ve rengini içimizi ısıtıyordu. Antep semalarında boy gösteren güneş, içimizi ısıtmakla kalmıyor aynı zamanda bizi, şehrin çok güzel bir yer olduğuna da ikna ediyordu. Derken, kalacağımız yere yerleştik ve hemen keşf-i şehre çıktık. Uzunca bir yürüyüşten sonra, gözümüze kestirdiğimiz ilk restauranta girdik. Yediğimiz Beyti Kebabı muhteşemdi. O tadı unutamayacağım sanırım.

beyti kebap

Ertesi gün, kahvaltı yapmak için dışarı çıktık ve kahvaltılık seçeneği çok fazla olmamasına rağmen, birçok katmerci, börekçi dükkanına rast geldik. Büyükçe bir börekçi salonuna girdik ve lezzetli bir katmeri mideye indirdik. Bilmeniz gereken bir şey daha var ki, Gaziantep’te sabahları Ciğer Çorbası’nın içiliyor. Kahvaltıseverler için bu kısmı önemli. Çünkü çorba ya da katmer, kahvaltılık için en çok tüketilen iki yiyecek.

Küçük çaptaki araştırmalarımızdan öğrendiğimiz bilgiler ışığında, Gaziantep’in meşhur çarşılarını gezmeye karar verdik. Yarım saatlik bir yürüyüşten sonra, Bakırcılar Çarşısı ve Zincirli Bedesten Çarşısı‘na geldik. Çarşıların, İstanbul’daki Kapalı Çarşı’dan pek bir farkı olmasa da, daha uygun hediyelikler bulabildik. Ve tabi ki, Antep’le simgeleşen o eşsiz tazelikte Antep fıstıklarını da unutmamak gerek. Kilolarca aldık. Bir kısmını da aşırıp yedik.

Şehre gelmemiş insanların bile bildiği en önemli yer, İmam Çağdaş‘tır sanırım. Burada yiyeceğiniz baklavanın eşi benzerini, yeryüzünde başka bir yerde daha bulamaz, göremez, yiyemezsiniz. Sıcacık, süt kokusuna bezenmiş baklava içindeki fıstıkların bile bu yeryüzüne ait olduğuna inanmak istemezsiniz.  Mekan girişinde bulunan masanın üzeri her zaman farklı şehirlerden verilen sipariş kutularıyla dolu oluyor. Sanatçıların da buradan sipariş verdirdiğini, kutu üzerinde yazılı olan isimlerinden anladık.

antep baklava

Hem Çarşıların girişinde olması hem de eşsiz tadı nedeniyle, bu mekana Antep’e turist olarak giden herkesin uğraması gerekiyor. Gerekmiyor hatta farz oluyor.

fıstıklı baklava

Antep merkezinde yer alan, tarafımızda en önemli iki şey; Antep Kalesi ve meydanın yukarısına doğru uzanan yolun başında yer alan Migros, Tekzen gibi büyük firmaların bulunduğu küçük AVM. Burada aradığınız şeyleri, bir nebze de olsa bulabiliyorsunuz. Sinemaya gitmek isterseniz ya da büyük çapta bir alışverişe çıkmak isterseniz de, M1 Alışveriş Merkezi’ni tercih edebilirsiniz. Hem büyük bir yer, hem de dünyada olduğunuzu hissettirecek tek yer diyebiliriz Gaziantep sınırları içerisinde.

Tüm bunların dışında, Antep’in camileri ilgimi çeken detaylar arasında. Her camii farklı mimaride ve ayrı bir moderniteyi temsil ediyor. İstanbul’un en lüks yerlerinde bile göremeyeceğimiz camiiler burada toplanmış durumda. Hepsini tek tek çekip burada sergilemek isterdim ki, maalesef bu mümkün değil.

İnsanların yürüyüşleri, kıyafet tarzları, duruşları, saç şekillerinin verdiği hava, 90’lı yıllardan kalmaydı. Şehirde farklı bir koku vardı. Koku derken, mecazi anlamda, garip bir hava barındırıyordu. Küf kokusuyla karışık, eski bir hava. anlatılamaz sanırım.

Antep’teki nadir güzelliklerden biri de Zeugma Müzesi‘ydi. Zeugma’da sergilenen eserler çok etkileyiciydi. Çingene Kızı, Poseidon ve daha birçok Kral ve Kraliçeler, Prens ve Prensesler, minicik taş dizimleriyle hayat buluyordu. Karanlık her zaman gizem taşıyordu. Müzede de bu çok iyi yansıtılıyordu.

Antep’te mutlaka;

* Antep Kalesi’ni gören bir yerde konaklayın. Görebileceğiniz en iyi manzara bu sanırım.
* Bakırcılar ve Zincirli Bedesten Çarşıları’na uğrayıp hediyelik alın.
* Farklı yerlerden Antep Fıstığı satın alın. En tazesini keşfedin.
* İmam Çağdaş’ın baklavalarını deneyin ve yanınızda da götürün.
* Şehrin merkezi yerlerini yürüyerek gezin.
* Elbette Zeugma Müzesi’ne uğrayın.
* M1 Alışveriş Merkezi görmeniz gereken yerler arasında.
* Kebap, Lahmacun, içli köftenin tadına bakın.
* Anneniz için baharat sosları almayı unutmayın.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı