ust_reklam
Gezi Yazıları

İzmir’de Çocukla Gidilecek İlk 10 Yer

İzmir Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olmasına rağmen, çocuklara yönelik aktiviteler, parklar ve etkinliklerin oldukça sınırlı olduğu şehirlerden. Alaçatı, Çeşme, Urla, Foça, Kuşadası denize girmek için enfes de, şehirdeyken çocukları bilgilenebilecekleri, yeni şeyler öğrenebilecekleri, farklı aktivitelere katılabilecekleri yerlere götürmek istiyor insan. Bizim Küçük Gezgin ile gitmekten keyif aldığımız yerleri sizin için sıraladık. Keşke onlarca olsaydı da hepsini yazsaydık. Elbette yazdıklarımızdan daha fazlası var ama bir on daha çıkar mı bilemiyorum. 🙁

1. SASALI DOĞAL YAŞAM PARKI

Bizim Küçük Gezgin ile her yıl ilkbahar ve sonbaharda mutlaka ziyarete gittiğimiz, her gittiğimizde bambaşka bir keyif aldığımız bu parka “Hayvanat Bahçesi” demek biraz haksızlık olur. İçinde gölet, tropik alan, çocuk hayvanat bahçesi ve kafeteryaların bulunduğu 425 bin metrekare gibi oldukça büyük bir alana kurulmuş parkta 125’ten fazla hayvan çeşidi bulunuyor. Bunların arasında bizim en sevdiğimiz tabii ki filler 🙂 İki harika fil bu parkta doğdu; İZMİR ve DENİZ. Bu harika fillerin büyümesine tanık olduğumuz, doğum günlerine gittiğimiz, her gittiğimizde tabanlarımız şişene kadar gezdiğimiz Sasalı Doğal Yaşam Parkı, İzmir’de çocukla gidilmesi gereken yerlerin en başında yer alıyor.

dogal-yasam-parki-filleri

dogal-yasam-parki

2. UZAY KAMPI

İzmir Uzay Kampı, dünyanın üçüncü, Türkiye ve Asya’nın tek uzay kampı olma özelliğini taşıyor. Uzay Kampı’nda uzayda yaşama ve çalışma hissini veren simülatörler kullanılıyor.  Yıllarca süren görev eğitimleri Uzay Kampı’nda 2 günlük, 5 günlük ve 6 günlük programlarla sunuluyor. Günlük tur ve okul turları, kamp programları, aile programları düzenleniyor ancak talebin çok yoğun olmasından dolayı, erken davranmakta fayda var. 7 yaştan itibaren hizmetlerden faydalanılabildiği için biz henüz Küçük Gezgin ile turlara katılamadık ancak giden herkesten çok iyi geribildirimler aldığımızı söyleyebilirim. Ege Serbest Bölgesi’nde yer alan kampta çocuklar çok keyif alacaktır.
3. OYUNCAK MÜZESİ

Dünyaca ünlü değerli seramik sanatçısı Ümran Baradan, dünyanın çeşitli ülkelerinden edindiği oyuncakların ve düzenlediği yarışmalarda derece kazanan yetenekli çocukların yaptığı eserlerin yanında;  Sunay Akın’ ın katkılarıyla 1850′li yıllardan 1970′lere kadar gelen tarihsel dönemde; teneke, tahta, kağıt ve plastik malzemelerden üretilmiş dünya tarihinin en önemli oyuncaklarını bu müzede görmek mümkün. Giden her çocuğun oldukça keyif aldığı bu müze, Varyant’ta harika ortamıyla çocukları oldukça mutlu ediyor.

4. BİLİM MÜZESİ

Küçük Gezgin’e Bilim Müzesi dediğiniz an, akan sular duruyor! Bilim Müzesi, çocukların deneyler yaparak harika şeyler deneyimleyebildiği ortamlar. Çocukları rahat bırakarak müzede deneye yanıla atölyelere katılmasını izlemekte fayda var. Bizden ne kadar uzakta olurlarsa müzenin içinde ufukları o kadar genişliyor gibi geliyor bana. Şaşırdıkları, güldükleri, bazen anlayamadıkları her deney onları kahkahaya boğuyor. Karşıyaka Belediyesi’nin Bahçeşehir Koleji işbirliğiyle açtığı müzeye çocukları götürmek çok keyifli.

5. KEY ARABA MÜZESİ

Küçük Gezgin ile gittiğimizde bizi oldukça şaşırtan müze, Torbalı Sanayi Bölgesi’nde bir fabrika binasında yer alıyor. Yüzyıllık araba, motorsiklet, oyuncak araba kolleksiyonlarını görebileceğiniz müzede çocuklar da harika vakit geçiriyorlar. Detaylar Küçük Gezgin Key Müzesinde Yazısında

key-araba-muzesi

6. SELÇUK LOKOMOTİF MÜZESİ

Tarihe tanıklık etmiş lokomotifleri açık alanda görebileceğiniz müzede Küçük Gezgin harika vakit geçirdi. Selçuk ilçesi Çamlık köyünde olan müzeye, bir hafta sonu Şirince gezisi ve ya Efes gezisi planladığınızda mutlaka gidin. Detaylar Küçük Gezgin Selçuk Tren Müzesinde Yazısında

selcuk-lokomotif-muzesi

7. SELÇUK MAKET KÖY

Yolu Efes’e, Şirince’ye ve hatta Kuşadası’na düşenler için bir başka müze daha. Maket Köy, tamamen bireysel çabalarla kurulmuş bir müze. Emekli olduktan sonra yerleşmeyi hayal kurduğu köyün dağılmasıyla köyün aynısının maketini yerleştiği Selçuk ilçesine kurmuş. Kendisi maket ve heykelleri figürleri yaparken eşi de kıyafetler ve aksesuarları yapan Ayhan Çetin, üstün çabasıyla harika bir müze oluşturmuş. Çocuklar için mini mini figürleri inceleyebilecekleri harika bir müze.

8. MASK MÜZESİ

Ufacık tefecik içi dolu kutucuk bu müze Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yer alıyor. Çocuğu Alsancak’a gezmeye indirdiğiniz bir gün bu küçücük müzeye uğramalısınız. İçinde pek çok kültüre ait maskelerin buluduğu müze, çocukların yüzlerce soru sormasına neden oluyor elbette. Biz Küçük Gezgin ile gittiğimizde, her mask onun ayrı ayrı ilgisini çekmiş, her biri hakkında pek çok soru sormuştu. Toplam bir saatte gezeceğiniz müze, çocuklar için farklı medeniyetlere ait gelenekleri öğrenebilecekleri bir deneyim sunuyor.

mask-muzesi

9. TORBALI MASAL PARKI

Torbalı Masal Parkı, Torbalı’ya yolunuz düştüğünde, ve ya KEY Müzesi’ni ziyaret ettiğiniz bir gün gidebileceğiniz bir park. Park, masal kahramanlarının yer aldığı, çocukların piknik yapabileceği ve dolayısıyla masal gibi bir zaman geçirebilecekleri bir park. Türkiye’nin en büyük ve güzel şehirlerinden biri olarak hala bir tema parkımızın olmaması çok acı. Eskişehir’de bile çocklar için harika bir ortam yaratılmışken, İzmir’de küçücük bir parkla idare etmek gerçekten insanı üzüyor. Torbalı’daki Masal Parkı, özel olarak atlayıp giderseniz sizi ne kadar mutlu eder bilmem ama her çocuk parkta mutlu olur onu bilirim. en azından iki müzeyi bir güze sığdırırsanız, ne şiş yanmış olur ne kebap 🙂 İkisini de görmüş olursunuz. Çocuklar da bol bol eğlenirler.

10. TAY PARK

Karşıyaka Belediyesi’nin en güzel hizmetlerinden olan bu ufak park, çocukların ata binme keyfini tadabilecekleri, siz yemek yerken harika vakit geçirebilecekleri bir ortam. Koyun, keçi, tavşan gibi pek çok evcil hayvanla oynayabilecekleri park, çocuklara ücretsiz ata binme hizmeti veriyor. Bizim Küçük Gezgin ile kreş zamanında çok sıklıkla gitmiş olduğumuz park, İzmir’in ufak da olsa çocukların hayvanlarla etkileşim halinde olabilmelerinden dolayı en güzel parklarından biri.

tay-park

İzmir’de çocukların güzel vakit geçirebilecekleri pek çok yeni yerin açılması dileğiyle!!!

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı