ust_reklam
Yemek

Sadece Lüksemburg’ta Yiyebileceğiniz 6 Şey

Lüksemburg mutfağı Avrupa’nın en lezzetli ve özel yemeklerinden oluşuyor. Benelüks turu boyunca en lezzetli yemekleri Lüksemburg’da yiyebilir, midenize bayram yaşatabilirsiniz. Lüksemburg mutfağı genellikle Alman ve Fransız yemeklerinin karışımından meydana geliyor. Lüksemburg’ta yemeklerin dışında şarap da çok popüler. Lüksemburg şarabının en az Fransız şarabı kadar lezzetli olduğu söyleniyor.

Eğer siz de Benelüks turlarına katılarak Lüksemburg’a giderseniz burada lezzetli bir et yemeği ve özel bir kırmızı şarap içeceğinize emin olabilirsiniz. Lüksemburg’un göz alıcı mimarisine bakarak romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Lüksemburg mutfağına hep beraber yakından bakmaya ne dersiniz? Buranın mutlaka denenmesi gereken lezzetlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Judd mat Gaardebounden
Lüksemburg’un ulusal yemeği olan Judd mat Gaardebounden domuz boynundan pişiriliyor. Domuzun boyun etinin dilimlenerek servis edildiği bu yemeğin yanında bolca fasulye ve patates de ekleniyor. Genellikle domatesli bir sosun içinde pişirilen fasulyeler, Judd mat Gaardebounden yemeğine lezzetli bir dokunuş ekliyor.

Geleneksel olarak Judd mat Gaardebounden yemeğinin içindeki et fümelenerek pişiriliyor. Günümüzde bazı restoranlar bu etin ızgara da yapıldığını da görebilirsiniz. Lüksemburg’ın en önemli yemeği olan Judd mat Gaardebounden yemeğini Benelüks turları boyunca hemen hemen her restoranda bulabilirsiniz.

Träipen
Lüksemburg’daki sosisler bildiğiniz sosislerden biraz farklı. Träipen yani Lüksemburg’un en popüler sosislerinin içinde kan var. Bu nedenle bu sosislere kan sosisi deniliyor. Domuz etine biraz kan karıştırılarak yapılan bu sosisler genellikle patates ile servis ediliyor. Pratik ve ekonomik bir akşam yemeği arıyorsanız Träipen yemeği sizi mutlu edecek.

İlk bakışta biraz şaşırsanız da etrafınızdakilerin iştahlı lokmaları sizleri de bu sosisi denemeniz için cesaretlendirecek. Träipen yemeğini lüks restoranlarda veya barlarda bulabilirsiniz. Benelüks gezi rehberi oluştururken lezzet duraklarını da eklemeyi unutmayın. Eğer yeni lezzetler denemeye açıksanız Lüksemburg’un kızartılmış kan sosisini denemelisiniz.

Écrevisses à la luxembourgeoise
Lüksemburg mutfağında sık sık deniz mahsulü görebilirsiniz. Ülkemizde çok popüler olmayan kerevit deniz canlısı, tatlı su ıstakozu olarak da biliniyor. Lüksemburg ve İsviçre mutfağında bolca kerevit görebilirsiniz. Écrevisses à la luxembourgeoise, tatlı su ıstakozundan oluşuyor. Domatesli bir sosun gezdirildiği bu yemek özellikle şık restoranlarda tercih edilen yöresel yemeklerden biri.

Ayrıca ülkenin özel günlerinde halk deniz mahsulu tüketmeyi çok seviyor. Lüksemburg’a gittiğinizde mutlaka bir balık veya deniz mahsulü yemeli yanında da beyaz şarap içmelisiniz. Benelüks şehirleri arasında balık yemeğini en çok Lüksemburg’da göreceksiniz. Avrupa’nın en taze ve farklı deniz ürünlerini pişiren Lüksemburg, dünyanın dört bir tarafından gurme gezilere ev sahipliği yapıyor.

Bouneschlupp
Lüksemburg’a gittiğinizde burada göreceğiniz çorbalar sizi biraz şaşırtacak. Lüksemburg’da çorbaların içinde bol bol minik sebze parçaları ve etler görebilirsiniz. Bizim alıştığımız tarza, su gibi berrak çorbaları Avrupa’da bulmak biraz zor. Lüksemburg’un en popüler çorbası bouneschlupp.

Bu çorbanın içinde yeşil fasulye, havuç, sosis parçaları, patates pırasa, kereviz ve soğan bulunuyor. Adeta vitamin çorbası olarak bilinen bouneschlupp çorbası, soğuk kış günlerinde Lüksemburg halkını hastalıktan koruyor. Lüksemburg şehir gezisinden sonra yorulduğunuzda hem içinizi ısıtmak hem de enerji toplamak için bouneschlupp çorbasını içmelisiniz.

Kuddelfleck
Lüksemburg’da Türk mutfağına benzeyen bir lezzet bulduk. Kuddelfleck yemeği işkembe çorbasını andırıyor. İşkembe etinden yapılan bu yemek genellikle domatesli bir sosla servis ediliyor. İşkembe burada çorba gibi değil daha çok ana yemek olarak tüketiliyor.

Siz de Lüksemburg seyahatinizde kendi mutfağınıza yakın bir yemek denemek isterseniz Kuddelfleck yemeğini mutlaka tatmalısınız. İşkembe etinden çorba dışında farklı yemeklerin de yapıldığını görmek sizlere yeni ilhamlar verecek. Ülkenize döndüğünüzde bu yemeği arkadaşlarınıza pişirip onların da düşüncelerini öğrenebilirsiniz.

Paschtéitor bouchée à la reine
Lüksemburg mutfağının en lezzetli yemeklerinden biri Paschtéitor bouchée à la reine. Bu yemek milföy hamurundan yapılıyor. İçine tavuk eti, mantar ve beşamel sos eklenerek iyice pişirilerek sos kıvamını alıyor. Milföy hamurunun arasına sürülen bu sos fırına verilerek hamurun kabarması bekleniyor.

Lüksemburg’un en önemli lezzeti olarak görülen Paschtéitor bouchée à la reine yemeğini öğle yemeğinde yiyebilir, kendinizi şımartabilirsiniz. Lüksemburg şehir gezisinden yorulduğunuzda bu yemek size önemli bir moral kaynağı olacak.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı