ust_reklam
Alışveriş

Modanın Kalbi Burada Atıyor: Milano’da Gezilecek 7 Yer

Milan ya da Milano, İtalyanlar’ın da dediği gibi sadece İtalya’nın ikinci en büyük şehri değil, aynı zamanda finansal açıdan da en önemli merkezi. Dünya çapında ün kazanmış uluslararası moda evleri, Valentino, Gucci, Versace, Prada, Armani ve Dolce & Gabbana gibi lüks mağazaların merkez ofislerine ev sahipliği yapıyor. Futbol ve moda, Milano turu sırasında en çok işiteceğiniz iki sözcük olacak. Milano Inter Milan veya AC Milan gibi dünyaca ünlü futbol takımlarının da ev sahibesi. Milano demek, iyi moda, iyi yemek ve harika bir gece hayatı demektir, bir şehirden daha ne istenir ki? Milano, bütün bir yıl boyunca ziyaret edilebilir olduğu için de her sene milyonlarca turisti cezbediyor. Milano’da gezilecek yerler listemize göz atarak, harika bir İtalya turu için hazırlıklara başlayabilirsiniz.

1- Basilicadi Sant’Ambrogio
Milano’daki Basilicadi Sant’Ambrogio (St. Ambrose Bazilikası olarak da biliniyor), M.Ö. 387’de St. Ambrose tarafından kutsanmış. 11. yüzyılda yeniden inşa edilen bu bazilika, Milano’daki en eski kiliselerden biri ve İtalya’daki Romanesk mimarinin en güzel örneklerinden sayılıyor.

2- Galleria Vittorio Emanuele II
Milano’nun siyasi ve sosyal hayatının merkezinde yer alan Galleria Vittorio Emanuele II, 1877 senesinde (Giuseppe Mengoni tarafından tasarlanmış) tamamlandı. Galleria Vittorio Emanuele II, büyüleyici butikler, Gucci, Tod’s ve Louis Vuitton mağazaları, lüks yeme içme mekanları ile göz kamaştıran bir alışveriş merkezi. 19. yüzyıldan kalma bir çarşı içinde yer alan bu merkez, dünyanın en eski kapalı alışveriş merkezlerinden biri olmasıyla ünlü. Milano’daki en özel yerlerde alışveriş yapmak isterseniz, buraya mutlaka uğramalısınız.

3- Sforza Kalesi
Francesco Sforza, 14. yüzyılda Milano dükü tarafından yaptırılmış. Büyük bir ortaçağ Rönesans kalesi olan Sforza, aynı zamanda Avrupa’daki en büyük kalelerden de biri olarak biliniyor. Büyük bir kısmı Luca Beltrami tarafından 1891-1905 yılları arasında yeniden düzenlendi.

4- Navigli Lombardi
Navigli kanalları sulamayı kolaylaştırmak, şehre hammadde ve mal giriş çıkışıbakımından ucuz suyolları oluşturmak için ortaçağ döneminde inşa edildi. Naviglio Grande veya bir diğer adıyla Büyük Kanal, Milano’nun ilk ve en önemli hidrolik çalışmasını temsil ediyor. Navigli Lombardi çevresindeki mahalle, İtalya turunuzda karşınıza çıkan en otantik yer olacağına şüpheniz olmasın. Bu civardaki kafeler, barlar ve küçük dükkânlarda hayran kalacaksınız.

5- Santa Maria delle Grazie
1466 ile 1490 yılları arasında ünlü Rönesans mimarı Donato Bramate tarafından yaptırılan Santa Maria delle Grazie Kilisesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor ve esasında bu bina başlı başına bir sanat eseri. Santa Maria delle Grazie, Lombard Rönesans’taki en çarpıcı anıtlardan birine ev sahipliği yapıyor ve Leonardo da Vinci’nin ‘Son Akşam Yemeği’ adlıçok ünlü bir esere ile her yıl milyonlarca turistin ilgisini çekiyor.

6- Quadrilaterod’Oro
Milano’nun en bilindik lakabı olan “dünyanın moda başkenti” tabiri caizse şehre cuk diye oturan bir tanım. Şehirdeki en seçkin alışveriş bölgesi ve dünyadaki en önemli moda merkezlerinden biri olan Quadrilaterod’Oro’yu (altın dikdörtgen) kesinlikle ziyaret etmenizi öneriyoruz. Quadrilaterod’Oro, 4 ana cadde ile bağlı: Via Montenapoleone (en ünlü cadde), Via Manzoni, Via del Corso ve Via Senato – ve birkaç caddeden daha geçiyor.

7- Teatro alla Scala
Teatro alla Scala ya da La Scala, Milano’nun kültürel kalbi ve dünyanın en ünlü opera evlerinden biri. Bir müze ve müzik kütüphanesi bulunan binada İtalya’nın en meşhur opera ve bale performansları sergileniyor. Neoklasik Mimar Giuseppe Piermarini tarafından tasarlanmış ve 1778 yılında hizmete açılmış olan Teatro alla Scala, Milano turunuzda aklınızı başınızdan alacak.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı