ust_reklam
Ülkeler Rehberi

Kenya Hakkında Ne Biliyorsunuz?

kenya zürafaası

Afrika kıtasının doğu kısmında yer alan Kenya hakkında ne biliyorsunuz? Çok az şey bildiğinize eminiz. Çünkü hem uzak hem de doğal yaşamın hüküm sürdüğü bu topraklarda daha çok vahşi hayatın sözü geçiyor. Yurtdışı turları arasında belki de en vahşi bölgelerden biri olan Kenya’nın çevresinde Etiyopya, Somali, Tanzanya, Victoria Gölü, Uganda ve Güney Sudan bulunuyor. Ülkenin başkenti ise Nairobi’dir.

Kenyadaki ulusal parklar

Adını Kenya Dağı‘ndan alan ülkenin kelime anlamı ise Beyaz Dağ demektir. Önceleri Kenya Dağı’na verilen bu isim sonraki yıllarda tüm ülkenin tamamına verildi. Kenya’nın merkezi bölümlerinde Çatlak Vadisi olarak adlandırılan Rift Valley ve Rift Vadisi’nin parçaları olan derin vadiler yer alıyor. Ülkedeki en yüksek noktayı Batian oluşturuyor. En alçak noktası ise Hint Okyanusu’nun sahil şeridi oluyor. Kıyı kesimlerinde lagün ve koyların olduğu Kenya’nın güney kesimlerinde ise mercan resifleri bulunuyor.

kenya şelale

Ne zaman gidilmeli?

Yıl boyunca daha çok iki çeşit iklimin görüldüğü Kenya’ya gitmek için en ideal zaman ülkemizde kış mevsiminin yaşandığı Aralık ve Mart ayları arasıdır. Nisan-Haziran ve Ekim-Kasım aylarında sağanak yağmurların olduğu Kenya’da yaz ise Ocak ve Şubat aylarıdır. Ülkenin bir kısmına hakim olan Victoria Gölü çevresinde ölçülen sıcaklıklar daha sıcak ve yağışlar da daha şiddetli olmakta.

Kenya Dağı

Kenya’da Etnik Gruplar

40’tan fazla etnik grubun yaşadığı Kenya’da elliden fazla dil ve lehçe bulunuyor. Ülkedeki halkın büyük bir kısmı Bantu etnik grubuna üye. Bantu dışında ise en büyük etnik grubu Kikuyular oluşturuyor. Ülkenin bağımsızlık mücadelelerinde büyük bir rol oynayan Kikuyular nüfusun % 22’sini oluşturuyor. Onun hemen peşinden Luhyalar geliyor. Victoria Gölü çevresinde yerleşik olan Luolar ise ülkenin en büyük üçüncü etnik grubudur.

Kenya halkı

Kenya’da Dinler

Kenya’nın geneli yani yaklaşık nüfusun % 82,5’i Hristiyan’dır. Bu oran içinde Katolik mezhebine sahip olanlar ise % 23 civarında olurken Protestan olanların oranı da % 47 civarında kalıyor. Ülkedeki en yaygın ikinci din ise İslamiyet oluyor ve nüfusun % 11’lik kısmını oluşturuyor. Yerel ve diğer dinlere mensup olduğu bilinen yerli halk dışında küçük bir oran da hiçbir dine mensup olmadığını belirtiyor.

kenya hayvanları

Kenya’da Sağlık Koşulları

Afrika ülkeleri ortalamasına göre temiz su kaynakları bulunabilme oranı en yüksek ülke olan Kenya’da nüfusun % 63’lük kısmı temiz su kaynaklarından faydalanabiliyor. Yine nüfusun büyük bir oranı ise ilkel şartlarda sağlık hizmeti alabiliyor. Ülkede en sık görülen hastalıklar arasında kuduz, humma, sıtma, tifo, hepatit ve ishal oluyor.

kenyadaki filler

Kenya’da Eğitim Olanakları

Ülke genelinde 15 yaş ve üzerinde olan yerli halk içerisinde okuma yazma bilenlerin oranı 2015’in verilerine göre % 78 düzeyindedir. Bu oran erkeklerde % 81 civarında olurken kadınlarda ise yaklaşık % 75’tir. Ülkede 8 yıl zorunlu eğitim, 4 yıl lise ve 4 yıl da yüksekokul eğitimi veriliyor. Kenya’da toplamda sekiz tane devlet üniversitesi ve birçok kolej bulunuyor. Başarılı olan öğrencilere devlet üniversiteleri için burs veriliyor.

çay tarlası

Kenya’da Ekonomi

Ülkedeki nüfusun yarısından fazlası tarım faaliyetleriyle uğraşıyor. Toprakların % 20’si tarıma elverişli olmasına rağmen kısıtlı alanlarda kahve, çay, pire otu ve sisal ekimi yapılıyor. Tarımın yanı sıra hayvancılık da toplumda önemli bir yere sahiptir. Özellikle büyükbaş hayvancılığı çok önemlidir. Dev yetiştiriciliği az da olsa devam etmektedir. Ülke, yeraltı madenleri açısından zengin değildir. En çok Uganda, Tanzanya ve Hollanda ülkelerine ihracat yapar. Hindistan, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri de en çok ithalat yaptığı ülkelerdir.

pelikanlar

Kenya’da Turizm

Konumu gereği Afrika kıtasında gözlemlenebilecek birçok farklı manzarayı barındıran Kenya, turizm açısından sayısız güzelliği barındırıyor. Buraya turist olarak gitmek ve Kenya’yı gezmek isterseniz uzun mercan kayalıkları, büyük vahşi hayvanlar, geniş savanlar, karla kaplı dağlar, çöller ve yağmur ormanları görebileceğiniz güzelliklerden yalnızca bazıları. Ülkedeki ulusal parklar da turistler için harika yerlerdir. Tarih öncesine ait yerlerin de olduğu ülkede yapacağınız Kenya gezisi, hayatınızın en unutulmaz anlarını oluşturabilir.

kenya zebraları

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı