ust_reklam
Yurtdışı Geziler

İspanya’da Mutlaka Görülmesi Gereken İlk 6 Yer

Tarihi İspanya şehirlerinden, çeşitli manzaralarından, ünlü sanat eserlerinden, ilginç festivallerden ve İspanya’nın dört bir yanından lezzetli yiyeceklerden oluşan eşsiz bir tatile hazır mısınız? İspanya’nın hangi bölgesine seyahat edecekseniz edin, bu listede yer alan birbirinden güzel yeri sakın ola ki es geçmeyin. Birbirinden güzel kumsallar, ovalar, çöller ve dağlardan oluşan farklı manzaralar sunan İspanya, iyi korunmuş tarihi merkezler, Arnavut kaldırımlı sokaklar, taş binalar ve etkileyici kaleler,ve surlara ev sahipliği yapıyor. İspanya turunuzda daha önce hiç tatmadığınız lezzetleri deneyimleyebilir, deniz, kum ve güneş üçlüsünü sunan dünyanın en güzel yerlerini keşfedebilir ve tarihi ve kültürel gezilere katılabilirsiniz.

1- Gizemli Costa Brava

Muhteşem Costa Brava sahil şeridi, Fransa’daki Pireneler’in kenarındaki Port Bou’dan, Girona’nın kuzey doğusundaki Blanes’a kadar uzanıyor. 214 kilometrelik sahil şeridi boyunca kalabalıktan uzakta keşfedecek harika yerler var. Yükseklik korkusu olanlara pek de önerilmeyen uçurumlar, yemyeşil bitki örtüsü, kumsallar, pitoresk köyler ve kayalık koylar ile sadece tekneyle ulaşılabilen gizli koylar bulabilirsiniz. Ziyaret etmeniz gereken en iyi yerler arasında Salvador Dalí ve eşi Gala’nın yaşadığı ve çalıştığı Cadaques, chichi Begur ve Port Lligat bulunur. İçeride Dalí’nin doğduğu Figueres’e gidebilir ve ünlü Dalí Tiyatro-Müzesi ve Púbol’u ziyaret edebilirsiniz. Daha modern çağların kültürleriyle ilgileniyorsanız, İspanya’nın en önemli Yunan arkeolojik alanı Ampurias’ı (veya Empúries’i) gezebilirsiniz.

2- Bilbao’daki Guggenheim

Bilbao’nun kuzeybatısındaki muhteşem Guggenheim Müzesi, zamanının en önemli yapısı ve İspanya turunuzda mutlaka görmeniz gereken bir yer. Artan titanyum eğrileri aklınızı başınızdan alacak: Şaşırtıcı modern sanat koleksiyonunu izlemek için rehberli turlara katılabilirsiniz. Biscay Körfezi‘ndeki Bilbao, Santiago Calatrava’daki Norman Foster tarafından tasarlanan mimarileri ve kenti turlayabilirsiniz. Chiqueteo’nun geleneksel kültürünü daha yakından gözlemleyebilir vebir fincan pintxos (özel aperatifler) içki ile bir İspanyol barında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

3- Almería’daki Spagetti Batılıları

Film meraklıları, güneydoğu İspanya’daki kurak çöl ve Almería dağlarının ortasındaki bu İspanyol yerlilerini ve mekanları ziyaret etme şansı bulabilir. Dünyanın en sevilen filmlerinin bazıları bu bölgelerde çekildi: Cleopatra, Indiana Jones ve Clint Eastwood’un spagetti batıları ve İyi, Kötü ve Çirkin. Tabernas Çölü ve Sierra Alhamilla Dağları üzerinden 66 kilometrelik bir rotadan sonra, şimdi Parque adlı bir tür tema parkına dönüştürülen bir alanda bazı film setleri ve batı kasabalarını görebilirsiniz. Bun yerlere Mini Hollywood deniliyor.

4- Sevilla ve ünlü fuarları

Endülüs’ün başkenti Sevilla, İspanya’nın dördüncü en büyük şehridir ve UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan çok sayıda yere ev sahipliği yapar: Reales Alcázares Sarayı, Santa Maria de la Sede Katedrali (Christopher Columbus kalıntılarını içerir). Dar Arnavut kaldırımlı sokaklarda dolaşırken, portakal çiçeklerinin mis kokuları eşliğinde Flamenko gitaristinin şarkılarını dinleyin. Dışarıda yemeyi ve içmeyi seviyor ve kentin canlı sosyal yaşamını keşfetmek istiyorsanız; bu bölgeye özgü yerli bir bira markası olan Cruzcampo ile yanında ücretsiz servis edilen meşhur İspanyol aperatifi tapaların tadını çıkarın.

Sevilla’nın takvimindeki ana olaylardan bir tanesi olan Semana Santa, hafta boyunca etkinlikler düzenlenen kutsal bir hafta olarak bilinir. İspanya gezinizi nisan ayında gerçekleştirecekseniz eğer Guadalquivir Nehri kıyılarında bir hafta boyunca düzenlenen en iyi İspanyol festivali olan Feria de Abril’i kaçırmamalısınız.

5- Dünyanın en güzel şehri: Barselona

Sanat ve kültür, gece hayatı ve alışveriş için İspanya’nın en güzel şehri nedir diye soracak olursanız, vereceğimiz cevap hiç şüphesiz ki Barselona olmalı. Katalonya’nın başkenti (Catalunya), Akdeniz sahilinde eski bir tarihi olan kozmopolit bir kenttir: Barrio Gótico (Gotik mahalle), orijinal Roma kentinin yeridir. Antoni Gaudí’nin fantastik La Sagra da Familia Katedrali ve ParcGüell, Picasso Müzesi ve Joan Miró’yu gezmeden Barselona’dan ayrılmamalısınız. Las Ramblas adlı Barselona’nın ünlü caddesinin her iki yanında harika dükkanlar, barlar ve kulüpler var.

6- St. James’in Yolu (Camino de Santiago de Compostela)

Dokuzuncu yüzyıldan bu yana, insanlar Galiçya’nın başkenti olan Santiago de Compostela‘nın güzel şehrine giden bir yol olan Camino de Santiago’da kuzey İspanya’ya doğru ilerliyorlar. Bugün, yolun ne kadarını yürümek istediğinizi seçebilmenize rağmen, 800 km yolculuk, hem yerel hem de uluslararası yürüyüşçüler ve bisikletçiler tarafından oldukça popülerdir. Bazı patikalar ve konaklama alternatifleri, yüksek sezonda (genellikle hazirandan ağustosa kadar) pek uygun olmayabilir olabilir.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı