ust_reklam
Yurtdışı Geziler

Türkiye’ye En Yakın Yurt Dışı Kayak Merkezleri

Kış gelip çattığı zaman seyahat etmeyi engelleyecek diye korkmamak gerek. Kışın gidilecek birçok yer var ve aslında birçok yer de kış geldiğinde hareketlenmeye başlıyor. Buna bir de kayak merkezleri eklendiğinde kış aylarını dolu dolu seyahatlerle geçirmek mümkün oluyor. Kayak sporlarına meraklı iseniz ya da ben kayak yapmam ama karın beyazını, kışın soğuğunu sevenlerdenim diyorsanız ister kayakla ilgilenin isterseniz daha önce kayak yapmamış olun ama yurt dışındaki bu kayak merkezlerine mutlaka uğrayın. Üstelik bu ülkeler, Türkiye’ye de oldukça yakın bir konumda yer alıyor.

Bansko – Bulgaristan

İster uçak, ister de arabayla gidildiğinde Türkiye’ye en yakın konumda olan komşu Bulgaristan, yazın olduğu kadar da kışın da Türk turistlerin ilgi odağı oluyor. İstanbul’dan arabayla yola çıkıldığında yaklaşık 600 km sonra ülkeye varıyorsunuz. Doğu Avrupa’nın en iyi kayak merkezlerinden biri olan Bansko ise Bulgaristan’ın kış turizmindeki en büyük hareketliliğe sahip yeri. Pirin Dağları eteklerine kurulu Bulgaristan’ın kayak merkezi olan Bansko’da uygun kayak tatili yapmak mümkün. Bansko turu yapmayı planlıyorsanız ve kayak yapmayı bilmiyorsanız üzülmeyin çünkü merkezde eğitim alabileceğiniz yerler bulunuyor. Ekipmanı olmayanlar için günlük ekipman kiralama seçenekleri de bulunan Bansko’da pistler, zorluk seviyelerine göre ayrılıyor. Bu pistler içindeki en zor ve ünlü pist ise Tomba. 2600 metre rakımlı ve yaklaşık 2500 metre uzunluğundaki Tomba Pisti, bir dünya şampiyonunun adını taşıyor. Sofya’ya 160 kilometre uzaklıkta olan Bansko’yu gezmek ve kayak yapmak için ideal zamanlar Aralık-Mayıs ayları.

Mavrovo – Makedonya

Türkiye’den vizesiz gidilebilen ülkelerden biri olan Makedonya’daki Mavrovo köyü, kayak turizmi ile ünlü. Başkent Üsküp’e kara yoluyla yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta olan ve 1949’da milli park ilan edilen Mavrovo Kayak Merkezi‘nin bulunduğu Bistra Dağı’nın zirvesi 2160 metre civarlarında. 15 kilometrelik pistleri, 11 ski lift ve 3 telesiyejin bulunduğu kayak merkezinde dil sorunu da yaşamayacaksınız çünkü otellerin birçoğunda Türkçe konuşan görevliler bulunuyor. Makedonya ve Mavrovo gezisi, kış dönemini değerlendirmek için bir fırsat.

Dinar Alpleri – Saraybosna

Balkanlar’daki en büyük sıradağlardan biri olan Dinar Alpleri, klasik kayak merkezleri duymaktan sıkılanlara gelsin. Türkiye’ye de oldukça yakın olan Dinar Alpleri’ne gitmek için vize şartı aranmıyor. 2012 yılında National Geographic Dergisi tarafından “En İyi 10 Macera Noktası” listesine dahil edilen Dinar Alpleri gezisine çıkmak için Saraybosna’ya gidebilir ve buradaki otellerde konaklayabilirsiniz. Dağdaki merkezlerde oldukça uygun fiyatlara ekipman kiralama seçeneği mevcut ve kayak, snowboard, kar motosikleti, scooter, gece kayağı ve kızak gibi farklı aktiviteler yapabilme imkanı var. Şayet Bulgaristan turu yapmayı planlıyorsanız Dinar Alpleri ile birlikte ülkenin en yüksek ve en uzak köyü olan Lukomir’e de mutlaka gitmelisiniz. 14’üncü yüzyılda bir Müslüman köyü olan ve orijinalliğini günümüzde de koruyan bu köy, farklı bir rota olacak. Dinar Alpleri sırasında yer alan ve 2 bin metrelik yüksekliğiyle ülkenin en yüksek dağı olan Byelaşnica ile Yahorina Dağı da bölgenin alternatif kayak merkezleri arasında yer alıyor.

Pamporovo – Bulgaristan

Ülkemize yakın konumda olan ve kayak merkezleriyle ünlü Bulgaristan’ın bir diğer kayak cenneti ise Güneydoğu Avrupa’nın meşhur pistleri arasında bulunan Pamporovo. Merkezde büyük slalom da dahil 25 kilometre uzunluğunda pistler bulunuyor. Rodop Dağları’nı seyrederek ve bu bölgenin kendine has mimari anlayışı ile inşa edilen otellerinde konaklayarak kışın tadını çıkartın. Kar yağmıyor mu, sorun değil. Çünkü Pamporovo Kayak Merkezi‘nde suni kar makineleri, kar yağmasa da her yeri karla kaplamayı başarıyor.

Borovest – Bulgaristan

Bir kayak cenneti olan ve Türkiye’ye yakın olduğu için hafta sonları da kolaylıkla gidilen Bulgaristan’ın Borovest Kayak Merkezi de oldukça meşhur bir yer. Bulgaristan turu planlıyor ve işin içine kayak yapmayı dahil etmek istiyorsanız, Rila Dağları’nın çam ağaçları arasında yer alan Borovest Kayak Merkezi’ne kesinlikle uğrayın. Burası, Avrupa’nın en uzun pistlerine sahip. Bu pistlerden biri de Olimpiyat oyunları için yapılmış ve 6 kilometre uzunluğunda. Borovest Kayak Merkezi’nde toplam 45 kilometrelik uzunlukta pist bulunuyor ve pistlerin yanı sıra lift, gondol, telesiyej ve teleski imkanları sağlanıyor. Barları, gece kulüpleri ve casinoları ile de ünlü olan Borovest otellerinde kaldığınızda mükemmel manzaralara şahit olacak ve Bulgaristan’a tekrar gelmek isteyeceksiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı