ust_reklam
Vizesiz Tatil

Yılbaşında Tatil Tüyoları: Vize İstemeyen Ülkeler

2017’ye sayılı günler kalmışken yeni yılı nerede karşılayacağımızı araştırmaya da başladık. Hepimiz yeni yıla büyük bir coşkuyla girmeyi istesek de bütçe konuları bazen bu isteklerin önüne geçebiliyor. Bütçe ile beraber vize sorunu da ülke seçiminde önemli bir rol oynuyor. Uygun bütçeli yılbaşı araştırmaları yapıyor, maliyet hesaplıyor ve vizesiz ülkelere gitmeyi planlıyorsanız, 2017 yılbaşı tatili için uygun fiyatlı ve vize istemeyen ülkeler listesini bu yazıda bulabilirsiniz. Bakalım sizin tercihiniz hangi ülkeden yana olacak?

2017 yılbaşı tatili için ucuz ülkeler arıyor, bir de vize ile uğraşmayayım istiyorsanız bu yazı tam da sizin için. Yeni yılda gerçekleştireceğiniz yılbaşı gezilerinin vize istemeyen ülkelerini derlediğimiz listedeki ilk önerimiz, Türkiye’ye vize uygulamayan ülkelerden biri olan Arnavutluk oluyor.

Arnavutluk’un başkenti Tiran, yılbaşını yurt dışında ve uygun fiyatlarla geçirmek isteyenler için iyi bir alternatif oluşturuyor. Tiran’ın ünlü meydanlarında noel pazarları kuruldu bile. Devasa çam ağaçları, noel baba ve noel ana kostümlü insanlar, yöresel yemek çadırları ve yılbaşına özel etkinlikler, Tiran’da yılbaşını geçirmek isteyenler için hazır durumda. Schengen vizesi almak için uğraşmak istemiyor ve Avrupa’da olup da euro geçmeyen ve ucuz bir tatilin kapılarını aralayan şehir arıyorsanız Tiran’ı notlarınıza ekleyebilirsiniz.

Tiran’ın eğlenceli gece hayatı da yılbaşı için size büyük bir avantaj sağlayacaktır. 2017’ye Tiran’da girmek istiyorsanız Arnavutluk turu yaparak hem ülkenin tarihi yerlerini gezebilir hem de yılbaşını uygun ve eğlenceli geçirebilirsiniz.

Daha önce Kosova gezisi yapmışsanız şimdi bir kez daha bu tarihi ülkeye gitmeyi düşünebilirsiniz. Arnavutluk’a bir otobüs mesafesinde ve Osmanlı Dönemi’nden kalan çoğu eseri ile bugün dahi Balkan turlarının göz bebeği olan Kosova’da yılbaşını geçirmek, sizin için hem uygun hem de eğlenceli olacaktır. Avrupa’nın en genç ülkesi Kosova’nın başkenti Priştine’ye gitmek için, tıpkı Arnavutluk’ta olduğu gibi vizeye ihtiyaç duyulmuyor.

Türkiye’ye oldukça yakın olan Priştine’yi gezmek için yalnızca hafta sonunuzu ayırmanız yeterli olacaktır. Ya da dilerseniz Arnavutluk ile birleştirerek yeni yılda iki farklı ülkeyi görme imkanı bulabilirsiniz. Lezzetli yöresel yemekleri, kültürel dokusu ile Kosova’yı bir de yeni yılda görmelisiniz. Farklı bir Kosova ile karşılaşacağınızı söyleyebiliriz.

Türkiye’ye vize uygulamayan, hatta pasaporta ihtiyaç duymadan nüfus kağıdı ile geçiş yapabildiğiniz Gürcistan’ı da 2017’nin uygun fiyatlı yılbaşı tüyosu olarak listeye eklemek gerekir. Karadeniz’deki komşumuz Gürcistan’ın kültür şehri Batum, yeni yılda iyi bir destinasyon oluyor. Eğlence hayatının yoğun olarak yaşandığı Batum’da yılbaşını da fazlasıyla eğlenceli geçirme şansınız yüksek. Sadece hafta sonunuzu ayıracağınız Batum turu ile meşhur Gürcü yemeklerinin tadına bakacak ve Batum eğlencelerine doyacaksınız. Gürcistan’ın başkenti Tiflis de tıpkı Batum gibi 2017’nin eğlenceli geçeceği bir başka şehir. Uygun fiyatlı bir yılbaşı tatili için Gürcistan’ı mutlaka düşünün.

Yeni yılı dolu dolu bir eğlenceyle geçirebileceğiniz ve Türkiye’ye vize istemeyen bir diğer ülke ise Ukrayna.

Avrupa ve Balkanlar’ın vizesiz ülkeleri ile beraber Karadeniz’e uzanan Ukrayna da hafta sonu rahatlıkla gidilebilen bir ülke oluyor. Kiev, Odessa, Lviv gibi birçok Ukrayna şehri, 2017’yi karşılamak için göz alıcı süslemelerle birer noel şehrine dönüşerek turist akınına uğramaya başladı. Listemiz içinde yer alan en süslü ve elbette en soğuk ülke olan Ukrayna’nın kuzeyinde bulunan ve Dnipro Nehri kenarında kurulu bir şehir olan Zaporizhia da, Ukrayna’daki bilindik şehirlerin dışında bir alternatif oluşturuyor.

Farklı ülkeleri de dahil ederek çıkacağınız Ukrayna turunda yeni yıl kutlamalarını unutulmazlarınız arasına alacaksınız. Şimdiden Ukrayna’da yılbaşını geçirmek için araştırmalara başlamalısınız.

Yeni yılın vizesiz ve uygun fiyatlı ülkelerinden biri de Makedonya oluyor.

Yapacağınız Üsküp ya da Ohrid turu ile Makedonya’da 2017’ye girmeyi düşünebilirsiniz. Türkiye’ye yakın mesafede olan ve uygun fiyatlarıyla yaz kış turist akınına uğrayan Makedonya, Osmanlı İmparatorluğu’nun izinde bir ülke. Hem kültürü, hem yemekleri, hem müzikleri ile Türkiye’deymiş hissi veren Makedonya’da yılbaşını kutlamak için planınızı şimdiden yapmaya başlayın. Üsküp’ün ünlü İskender Meydanı’nda ya da Ohrid’in doğal güzelliklerinde geçireceğiniz yılbaşı tatilinin oldukça uygun fiyatlara geldiğini gördüğünüzde bir kat daha sevineceksiniz.

Balkan turları ile görmüş olduğunuz Makedonya’ya bir de yılbaşı zamanında gitmelisiniz. Pişman olmayacaksınız.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı