ust_reklam
Seyahat Önerileri

Kavala’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Kavala, Makedonya’nın kuzeyindeki bir şehir olan Kavala, Kavala eyaletinin başkenti ve ana limanı. Symvolo Dağı’nın eteklerinde adeta bir amfitiyatro gibi inşa edilmiş olan kent, tarihi binalarla çevrili ve Yunanistan’ın en güzel şehirlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Dört mevsim gezilebilir bir kent olması nedeniyle dilediğiniz zaman Kavala turuna katılabilirsiniz. Kavala’da gezilecek yerleri listeledik, bu sayede keyifli 3-4 günlük bir Kavala gezisi yapabilirsiniz.

Philippi Arkeolojik Alanı
Doğu Makedonya’nın önemli bir arkeolojik alanı olan Philippi Antik Kent, M.Ö. 360’ta Krinides kentini kuran Taşöz Adası’ndaki insanlar tarafından sömürgeleştirildi. Fakat M.Ö. 356’da, Makedonya Kralı II. Philip, Trakya istilasından kurtulduktan sonra kendi adını değiştirdi. Siz de Kavala’nın bilinmeyen yüzünü keşfetmek, tarihi yerleriyle ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız, Philippi Antik Kenti’ni, mutlaka Kavala’da gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Kavalalı Mehmet Ali Paşa Heykeli

Kavala Kalesi
M.Ö. 5. yüzyıldan beri daima güçlü bir şehir olduğu bilinen Kavala’nın en güçlü yapısı da şüphesiz Kavala Kalesi. Bu kalenin Osmanlı İmparatorluğu’nun şehri yönetmesinden önce ve özellikle M.Ö. Bizanslılar tarafından birkaç kez takviye edildiği ve yeniden inşa edildiği söyleniyor. Kalenin günümüzdeki hali ise 1425 yılında Osmanlı İmparatorluğunun yeniden yapılandırılmasıyla oluşmuş.

Kamares
Kemerler anlamındaki “kamares” aslında 1550 yılında II. Sultan Süleyman tarafından yaptırılan ve 19. yüzyılda şehrin su ihtiyacını karşılamak için Mehmet Ali tarafından onarılan su kemeri. 52 metre yüksekliğinde ve 60 metre uzunluğundaki kemerden oluşan bu anıtsal yapı, Kavala turunuzun unutulmazlarından olacak. Kamares‘de güzelce onarılan mülteci evleri ve 20. yüzyıl mağazalarını ziyaret edebilirsiniz. 1550’de Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan bu heybetli yapı, kent merkezine yakın ve o dönemlerde büyük ölçüde şehrin su ihtiyacını karşılıyordu. Ayrıca anıtın içine inşa edilen eski evleri de mutlaka fotoğraflamanızı öneriyoruz.

Nea Karvali’deki Agios Grigorios Kilisesi

İmaret
Güzel bir Osmanlı mimarisi örneği olan İmaret, 1817’de Mehmet Ali Paşa tarafından bir eğitim merkezi olarak inşa edilmiş. 1902 yılına kadar bir dini okul olarak, daha sonra 1923 yılına kadar da bir vakıf olarak faaliyet gösterdi. 1970’lerde Yunanistan ile Türkiye arasında nüfus mübadelesi yapıldıktan sonra, Anadolu’dan gelen etnik Yunan mülteciler yaşıyordu. Daha sonra yenilenmiş olan yapı otele dönüştürüldü ve hala Kavala’nın en güzel manzaralarından birini sunan lüks bir otel olarak hizmet veriyor. Kavala’da doğan ve daha sonra Mısır hükümdarı olan Mehmet Ali’nin (1769-1849) o dönemde kendi vilayetine bağışladığı etkileyici bir bina olan İmaret, Eski Kent’in batı tarafında, Panayia’da, 3500 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Bir dönem sosyal ve eğitsel hizmetler sunan bir külliyeye dönüştürüldü. Komplekste 2 medrese, 2 mescit, bir imaret, 1 mektep (ilkokul), ofisler ve yurtlar bulunuyordu.

Kavala Arkeoloji Müzesi
Kavala turunun olmazsa olmazlarından Kavala Arkeoloji Müzesi, 1934’te açıldı ve 1964’ten beri bugünkü konumunda ziyaretçilerini büyülüyor. Muhtemelen Doğu Makedonya’daki en önemli arkeoloji müzesi ve Neapolis’teki kazılar, Amfitolis ve Doğu’nun diğer kısımlarını da içeren Kavala bölgesinin her yerinden tarih öncesi keşifler yapmanızı sağlıyor.

Şehir Merkezi

Selini Bar
Beach Resort Batis Multiplex’de bulunan Selini Bar, kentin renkli ve hareketli bir gece hayatı olduğunu gösteren en popüler mekanlarından biri. Lezzetli kokteyller sunan yaratıcı barmenler ve yerli & yabancı sanatçıların performansları konukların sabaha kadar eğlenmesini sağlıyor. Selini, hem deniz hem de muhteşem bir şehir manzarası sunuyor.

Eski Kent (Panayia)
Panayia yani bir diğer adıyla Eski Kent’teki en önemli turistik yerler, Theodorou Pavlidoustr’nin sonundaki Panayia kayalarının altında yer alan kale kalıntıları, Akropolis, İmaret ve eski Deniz Feneri’dir. Eski Kent’in dönüm noktası olan “konaki” ise 18. yüzyılın sonunda inşa edilen ve değişik bir mimarisi olan tarihi bir ev. Mehmet Ali Meydanı ve caddesini turlayın, Hüseyin Bey Camii’ni ziyaret edin ve tarihi 1965 senesine kadar uzanan Panayia Kilisesi’ne gidin.

Thassos (Taşöz) Adası
Kristal berraklığında sular desek ve hemen şimdi sizi Kavala’nın yeşil cennet adası Thassos’a, yani Taşöz’e ışınlasak nasıl olurdu? Kavala’dan20 kilometre uzaklıkta konumlanan Thassos, birbirinden güzel plajları, yemyeşil ormanları ve leziz mutfağı ile ünlü bir ada. Ayrıca tarih meraklıları için de çeşitli tarihsel alanları barındırıyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı