ust_reklam
Seyahat Önerileri

Venedik’teyken Günübirlik Gezilecek 4 Yer

İtalya’nın dillere destan yüzen şehri Venedik, İtalya turu için yola koyulanların âşık olarak döndüğü en nadide şehirlerinden biri. Tarihi dokuları, rengarenk insanları, dillere dolanan festivalleri ve tabi ki şehri baştan sona dolanan kanallarıyla, romantik aşıkların bir numaralı mekanına yolunuz düşer, şehri karış karış gezdikten sonra hala dönüş için zamanınız kalırsa, şehir kadar muazzam olan yakın yerleri de Venedik turu için listenize eklemelisiniz.

Murano Adası
Venedik gezi rehberi derlemelerinin birçoğunda hediyelik eşya için önerilen inanılmaz güzellikteki cam eşyaların ana merkezi işte bu ada oluyor. 1291 yılından itibaren tüm cam atölyelerin bir araya toplandığı Murano, rengarenk evleriyle de pek çok gezginin merak konusu haline gelen şirin ama çok güzel bir yer. Venedik’e yaklaşık olarak 25 dakikalık bir mesafede bulunan adada gezinize Venice Glass Museum’dan başlayarak hiç akla gelmeyen cam tasarımları inceleyebilirsiniz.

Daracık sokaklarını süsleyen renkli evlerin önünde bol bol fotoğraf çekerek tarihi 7.yüzyıla kadar uzanan Basilicadei Santi Maria e Donata ve 16.yüzyılda inşa edilen San Pietro Martire Kilisesi ile rotanızı bambaşka bir dünyaya çevirebilirsiniz. Venedik turları anında bu şirin yere ulaşmak için önce Fondamente Nuave’den kalkan 41-42 numaralı deniz otobüslerini bulmalı sonra da adaya ulaşana kadar kanalların tadını çıkarmalısınız.

Burano Adası
Murano’yu fethettikten sonra hemen adaya indiğiniz yerden Burano için kalkış yapan deniz otobüslerine atlayarak 51 dakika sonra Burano’ya ulaşabiliyorsunuz. Eğer Venedik’ten gitmek isterseniz de iki yer arası 40 dakika sürüyor ve 12 numaralı deniz otobüsüne binmeniz gerekiyor. Venedik gezi anında yine çok sık denk gelip hayran kalacağınız o dantellerin yapım yeri işte bu ada oluyor. Adanın geçim kaynağı haline gelen dantel işlemeciliği için bir okul bile var.

Murano gibi rengarenk evlerden oluşan yapısıyla insanı görür görmez gülümseten adada birbirinden şahane fotoğraflar çekerken bir taraftan da gördüğünüz her dantel eşyayı alma isteğine karşı koyamayacaksınız. Sokaklarda gezerken her evin kapısında bambaşka bir süs görecek, her penceresinde farklı farklı çiçek olduğuna da şahit olabileceksiniz.

Bologna
Yemekleriyle, ortaçağ yapılarıyla ve “kızıl şehir” ismiyle ünlenen Bologna, geçmişi Milattan Önce 1000’li yıllara dayanan eşsiz bir yer. İtalya turları ile ülkeyi fethetmeye gelen herkesin görmesi gereken şehre ulaşmak için Venedik’teki Santa Lucia’dan kalkan trene binmeniz gerekiyor. Çok kısa bir yolculuktan sonra Bologna’ya ayak basıyorsunuz. Her ne kadar Venedik turları anında sudan ayrılma isteği hiç oluşmasa da buraya gelince karaya basmanın tadı daha bir güzel.

İtalya turları sırasında sürekli karşılaşacağınız kiliseler, bazilikalar, saraylar gibi eserler sizi burada da karşılayacak. Metro hattı olmayan şehrin içinde ya taksiler ya da otobüslerle dolaşabilirsiniz. O nedenle görmek istediğiniz yerleri bir gün önceden detaylı araştırırsanız hem zaman kaybı yaşamadan etrafı gezer hem de zorluk çekmezsiniz. Aynı zamanda buraya kadar gelmişken, Venedik gezi sırasında İtalyan mutfağının olmazsa olmazı envai çeşit makarnaları şehrin ünlü “Bolonez sosu” ile denemeden geri dönmeyin.

Lido Adası
İtalya turu için daha sessiz sakin yer arayanların uğraması gereken Lido Adası’na, Venedik’ten kalkan deniz araçlarıyla ulaşabilirsiniz. Yalnız hatırlatmakta fayda var; Venedik ulaşım sistemi çoğu Avrupa şehrinden daha pahalı. Bu nedenle Venedik turu sırasında en fazla harcama ulaşımda oluyor ve çeşitlerine göre daha çok pahalanıyor. Eğer kalabalık bir grup değilseniz deniz taksi falan kiralamayın ve toplu taşımalara yönelin. Hatırlatmadan sonra Lido’ya geri dönersek, burası da Murano ve Burano adaları gibi oldukça şirin. Oralara oranla daha sessiz sakin olan yere, pek turistler uğramıyor.

Daha çok Venedik halkının zenginleri burada ikamet ediyor ve çevre temizliğinden tutunda düzene kadar bunu hemen hissettiriyor. Venedik gezi rehberi derlemelerinde fazla bahsedilmeyen bu eşsiz yerde kafa dinlemek, huzur kokan sokaklarında dolanmak hoşunuza gidebilir. Pek çoğu oldukça nezih olan kafelerde soluklanıp bir yorgunluk kahvesi içebileceğiniz ada, yeşillikler arasında yürüyüş yapmayı sevenlerin uğraması gereken yerlerden biri.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı