ust_reklam
Festivaller

Festival Havasında Geçen Barselona Kutlamaları

Barselona’nın mahalle festivalleri tuhaf, ama bir o kadar da ilgi çekici ve eğlenceli olmalarıyla ünlü. Barselonalılar, namı değer Katalanlar partilere bayılırlar. Yaz aylarında bu şehirde olma gibi bir planınız varsa eğer şimdiden her gününüzde ayrı parti, festival, kutlama, etkinlik olacağının garantisini verebiliriz.

Barselona’daki bazı partiler ve kutlamalar, “yöresel festival” olma yolunda ilerlerken, şehirdeki her bölgeye özgü ayrı bir mahalle partisi olmaya başladı. Gracia’dan Poble Sec’e, Barceloneta’dan Sants’a kadar Katalanlar’ın çoğu yaz aylarında sıra dışı kutlamalar yapıyor.

Gracia
Her ağustos ayında binlerce ziyaretçisi olan Gracia, Barselona’nın en ünlü parti ve eğlence şehri olarak biliniyor. Şimdilerde mahalle olarak da adlandırılan Gracia, eskiden bağımsız bir şehirdi, yani kendine has bir kimliği vardı. Sanatçılar ve bohem kültüründe popüler bir alan olmaya devam eden Gracia’da hayatınızın en eğlenceli dakikalarını geçirebilirsiniz.

Her yaz sezonu bir hafta boyunca, bölgede yaşayan insanlar tarafından hazırlanan fevkalade sokak süslemeleri mutlaka görülmeye değer. Her yıl oylamalarla farklı temaları olan en iyi ilk üç sokak, süslemelerinden dolayı ödül alıyor ve bu gerçekten çok çekişmeli geçen bir yarışma. Son yılların en göz alıcı Barselona yapılarından olan kıpkırmızı kanlı havuz ve zombi, sokağın tam ortasına bulunuyor.

Bu kutlama ücretsiz ve Barselona turizmi açısından yılın en yoğun ayında gerçekleştiği için özellikle hafta sonları inanılmaz kalabalık geçiyor. Carrer Verdi gibi en popüler sokaklara girmek için sıraya bile girmeniz gerekebilir.

Ayrıca, canlı müzik, yiyecek ve içecek satan stantlara ve sokakta geçit töreni boyunca sakinlerin şeytanlar gibi giyinip havai fişekleriyle yola çıktıkları bir Katalan geleneği olan correfocs’a hayran kalacaksınız. Yanmaktan kaçınmak isterseniz, koruyucu giysiler giyebilirsiniz. Barselona turunuzu planlamanıza yardımcı olması için 1 avro ücretindeki rehberi satın alabilirsiniz.

Gracia, diğer mahalle kutlamalarının yanı sıra, bölgenin yerli halkı yiyecek ve içecek paylaşmak için biraraya gelip, sokaktaki masalara oturarak sohbet ediyor. Gracia’nın eşsiz süslemelerinin ve eğlencenin tadını çıkarın.

• Poble Sec
Montjuic Dağı’nın eteğinde bir bölge olan Poble Sec, bir başka popüler kutlama yeri. Tek kelimeyle enerji saçan çılgın insanlar, insan kulesi oluşturmak üzere tırmanırken işi biraz da şova dönüştürüyorlar. Ortaya da geleneksel La Sardana dansı çıkıyor. İspanyolların geleneğinde ve dans kültüründe var olan bu insan kulelerine verdikleri ad ise castell. Maalesef her ne kadar izlemesi güzel olsa da düşme ve yaralanmaların olduğu tehlikeli bir gösteri.

Barselona’nın en coşkuyla kutlanan festivallerinden bir diğeri de kuşkusuz Festa de Sant Roc. Klasik geçit törenleri ve insan kulelerinin yanı sıra eğlenceli yarışmalar da düzenleniyor. Bunlardan biri yetişkinler için porró sürahilerinde bol miktarda şarap içme yarışması gerçekleşiyor.

• Sants
Çok fazla turistin olmadığı Sants, canlı müzik odaklı çok sayıda etkinlik ve kutlamaya ev sahipliği yapıyor ve Gracia’nın daha küçük bir versiyonu olarak biliniyor. Sants yerlileri tıpkı Gracia’daki gibi sokakların bazılarını süslüyor ancak çok daha az kalabalıkla kutlamalar yapılıyor. Yakınlardaki İspanya Endüstri Parkı’nda çocuklar için konserler, eğlenceli yarışmalar, koşular ve bisiklet yarışları düzenleniyor.

Ayrıca Katalan yemekleri, domino oyunları, tekne fuarları, masa oyunları turnuvaları, botiffara adındaki Katalan sosisli öğle yemeği ve bol miktarda Vermut ile bölgenin gerçek geleneklerini hissedeceksiniz.

Raval (çeşitlilik ve müzik odaklı), Poble Nou (sanat ve topluluk temalı) ve Barceloneta (plaj ve deniz temalı gibi festival ve kutlamaları da listenize ekleyebilirsiniz. Burada alışılmadık ve kesinlikle benzersiz olan etkinlik isepapazların ve yerlilerin evcil hayvanlarını kutsadığı Tred Türbesi adlı bir geçit.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı