ust_reklam
Yurtdışı Geziler

Barselona’da Bedavaya Yapacağınız 7 Şey

Şimdiye kadar Barselona’yı İspanya’nın en güzel ama bir o kadar da en pahalı şehirlerinden biri olarak duydunuz. Bizlerse bu tabuları yerle bir etmek ve Barselona’yı gezip beğenmeniz için bu güzeller güzeli şehirde bedavaya yapabileceğiniz en güzel aktiviteleri sizler için araştırdık. Hala Barselona tatiliniz için plan program yapıyorsanız, listenize mutlaka bu 7 maddeyi ekleyin. Barselona’yı baştan sonra turlarken hiç para ödemeden tadını çıkarabileceğiniz işte o aktiviteler…

  • Modern Mimarisini Fotoğraflamak

Siz de hem gezip hem de fotoğraf çekmeye bayılanlardan mısınız? O zaman sizi Barselona’nın hemen göze çarpan modern mimarilerini görmek üzere Barselona turlarına davet edelim.

montjuic

Katalan modernizminden eserler göreceğiniz bu şehirde 19. ve 20. yüzyıl başlarında yaratıcı mimarlar, kelimenin tam anlamıyla şaheser yaratmışlar. Barselona’da bedavaya yapacağınız şeyler arasında açık ara önde olan mimarilerini fotoğraflayarak da anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Hatta şehir bu mimarilerine o kadar önem veriyor ki; “Barcelona Modernisme Route” adında bir günlük rotaları bile var. Siz de Barselona turuna katılacaksanız, mutlaka bu rotayı es geçmeyin.

  • Tepelerde Harika Manzaralar

Biraz da tepelerde dolaşmaya ne dersiniz? Trekking sevenler için eşsiz bir aktivite olsa gerek. Dakikalarca, belki de saatlerce tırmanmanın sonunda çıktığınız tepelerden Barselona’yı kuşbakışı görmek, kesinlikle her şeye değer. Barselona gezinizde bir gününüzü tırmanış için ayırabilirsiniz. Ya da teleferik ile hizmet veren dağlarını seçebilirsiniz. Özellikle Serra de Collserola Ulusal Parkı’na giderseniz eğer manzarasına hayran kalacağınız tepeler göreceksiniz. Maksimum 10-15 kilometrelik bu tepelerden birini seçip zirveye çıkmalısınız. Barselona turunuzda kesinlikle yapmanız gereken bu aktivite içinse ihtiyacınız olan tek şey rahat bir spor ayakkabısı.

  • Akşamüstleri Müze Gezileri

Barselona’nın en iyi müzelerinden bazıları Pazar günleri akşamüstü 3’ten sonra ücretsiz giriş imkanı sunuyor. Bu fırsata olur da Barselona turuna katılırsanız kesinlikle değerlendirmelisiniz. Müzeler ücretsiz diye kötü ya da bakımsız gibi durumlar aklınıza gelmesin çünkü bu fırsat, çoğu zaman Barselona’nın en çok ziyaret edilen müzeleri tarafından yapılıyor.

source

Barselona Tarihi Müzesi (Museum of History of Barcelona), CCCB, National Museum of Art of Catalonia gibi hem sanat hem de tarihle iç içe olabileceğiniz bu müzeleri bedavaya gezme fırsatını sakın ola ki kaçırmayın.

  • Şehir Plajlarında Güneşlenmek

Doğru duydunuz, halk plajı değil şehrin göbeğindeki plajlar bunlar. Sabahları köpeğini yürüyüşe çıkaranlar, koşuya çıkanlar, bisiklet sürenler gibi çok sayıda İspanyolu bir arada görebileceğiniz şehir plajlarına girmek tamamen ücretsiz. Hele ki yaz aylarında Barselona turlarına katılmışsanız, bu plajlara giderek serinleyebilirsiniz. Merkezden kısa bir tren yolculuğu yaparak ulaşabileceğiniz Sitges, buna en güzel örnek olabilir. Daha otantik bir yer arayışındaysanız şayet Mar Bella Plajı’nı tercih edebilirsiniz.

  • Açıkhava Sinemaları

Ah nerede o eski açık hava sinemaları, çekirdek çitleyip dev ekranda Yeşilçam filmlerini izlediğimiz günler dediğinizi duyar gibiyiz. Hiç endişelenmeyin çünkü o günlere sizi geri döndürecek bir Avrupa şehri varsa, o da şüphesiz ki Barselona. Barselona turunuzu farklı ve unutulmaz kılmanın en eğlenceli yollarından biri açık hava sinemalarını tek bir kuruş bile ödemeden izlemek olacaktır. Buna ek olarak, film festivallerinde de sık sık göreceğiniz bu etkinlik, genelde Temmuz aylarının vazgeçilmezi oluyor.

  • Muhteşem Santa Maria del Mar Ziyareti

Daha görür görmez aşık olacağınız Gotik bir mimari desek size hem de en ücretsizinden. Tarihi 14. yüzyıla kadar uzanan Santa Maria del Mar, Barselona’nın, hatta İspanya’nın en güzel Gotik katedrali. Zarif iç dizaynı ve ihtişamlı dış mimarisi, nefesinizi kesecek cinsten.Plaça de Santa Maria, sabah 9 öğlen 1 ve akşamüstü 5 ve akşam 8 arasında girişte hiçbir ücret talep etmiyor.

  • Doğayla Huzur Bulacağınız Parkları

Biraz da huzurun peşinden gidelim diyenlerdenseniz sizleri Barselona’nın en yeşil parklarına ve dinlence alanlarına alalım. Barselona’da bedavaya huzurla dolmak o kadar kolay ki. Sadece parklarına gitmeniz ve çimlerde uzanmanız bile yeterli. Barselona turlarının vazgeçilmez ikilisi olan Parc de Montjuic ve Magic Fountain of Montjuic, şehrin en güzel doğal parkları. Parc de Mntjuic, Espanyametro durağında inildiğinde yürüme mesafesinde kalıyor ve günün her zamanı ücretsiz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı