ust_reklam
Keşfet

Game Of Thrones Turizmi Patladı

Son yılların en çok izlenen ve beğenilen dizisi Game Of Thrones‘un turizme katkısı her geçen gün artıyor. Dizinin çekildiği ülke ve şehirler dizi fanları tarafından akına uğruyor ve önemli sahnelerin olduğu yerleri milyonlarca insan ziyaret ediyor.

Game Of Thrones turizmi olarak adlandırılan bu ziyaretler, her sezon önemli sahnelerin oynandığı yerleri de dünya markası haline getiriyor. Gez Beğen ekibi olarak dizideki bu sahnelerin olduğu yerleri bir araya getirdik ve meraklılarıyla paylaşalım istedik.

İşte Game Of Thrones dizisinin çekildiği ve turist akınının yaşandığı benzersiz güzellikteki görüntülere sahip o yerler…

1. Azure Penceresi, Malta

Çok kısa bir süre önce rüzgarlı ve denizin dalgalı olduğu bir günde yıkılan Azure Penceresi‘nin yıkılmadan önceki halini görmüş olanlar şanslı. Ejderhaların annesi Daenarys ve Khal Drogo’nun burada evlenmişti. Bu nedenle Azure Penceresi hala çok popüler! Burayı Malta turları ile görebilirsiniz.

2. Ballintoy Limanı, Kuzey İrlanda

Dizide Demir Adaları olarak gördüğünüz yer aslında İrlanda’nın kuzeyindeki Ballintoy Limanı. Sakin bir liman olan bu bölge, diziden sonra oldukça bilinir bir yer oldu.

3. Fort Manoel, Malta

Game Of Thrones dizisinin birçok sahnesinin Malta’da çekildiğini söyleyelim. Dizinin Malta’daki bir başka sahnesi de Fort Manoel bölgesindeki bu alan. Kral Joffrey’in emriyle öldürülen Ned Stark’ın öldürüldüğü yer desek, hemen hatırlayacaksınız.

4. İzlanda

Doğaüstü güzellikleriyle bildiğimiz İzlanda’nın birçok bölgesini dizinin hemen her sahnesinde görebilirsiniz. Kuzeyin bu soğuk adası, özellikle “Winter is Coming” dialoglarına çok uygun. Birçok buzullu sahne burada çekiliyor ve GOT hayranları bu ülkeyi gördükten sonra dizinin neden bu kadar güzel sahnelere sahip olduğunu daha iyi anlıyor.

5. Doune Kalesi, İskoçya

GOT Turizminin etkilediği yerlerden biri de İskoçya’daki Doune Kalesi oluyor. 13. yüzyıldan beri ayakta olan bu kale, Winterfell sahnelerinin başkahramanı oldu, Stark’lara da ev sahipliği yaptı.

6. Dubrovnik, Hırvatistan

Dizinin şehirdeki bölümleri Dubrovnik’te çekiliyor ve gerçekten bazı sahnelerde dekor bile kullanılmada birebir aynısını görebilirsiniz Dubrovnik turu yaparsanız eğer.

7. Tollymore Ormanı, Kuzey İrlanda

Dizideki ünlü Winterfell Ormanları’nın bulunduğu alan aslında Kuzey İrlanda’daki Tollymore Ormanı. Bugün birçok ziyaretçinin gittiği bu orman en az dizideki kadar etkileyici ve güzel.

8. Antrim, Kuzey İrlanda

Dizinin birçok sahnesinin burada da geçtiğini söyleyelim. Zaten görür görmez hatırladığınıza eminiz. Büyük Çimen Denizi olarak anılan Antrim de bugün diziseverler tarafından gezilen destinasyonlardan biri.

9. Dark Hedges, Kuzey İrlanda

Dizide Kral Yolu olarak gördüğünüz yer aslında Kuzey İrlanda’daki Dark Hedges bölgesi. Gerçekten etkileyici güzellikte değil mi?

10. Downhill, Kuzey İrlanda

Game Of Thrones dizisinin ünlü yerlerinden Dragonstone aslında Kuzey İrlanda’daki Downhill kumsalı. Ejderhaları hayal edebiliyorsunuz değil mi?

11. Grjótagjá, İzlanda

Lavlardan oluşan bu mağarayı hepimiz bir yerden hatırlıyoruz değil mi? Nereden peki? Acaba Jon Snow ile Ygritte’e ait sahnelerden olabilir mi? 🙂 İzlanda’daki Gryötagja Mağaraları, bugün sayısız turist tarafından ziyaret ediliyor.

12. Lokrum, Hırvatistan

Dizide gördüğünüz Qarth, aslında Lokrum Adası ve Hırvatistan’da bulunuyor. Bugün bölgeyi popüler yapan noktalardan birisi de burası.

13. Cushendun Mağarası, Kuzey İrlanda

Yine Antrim’de göreceğiniz Cushendun Mağarası, dizinin kızıl saçlı büyücüsü Melisandre’nin doğum yaptığı yer olarak biliniyor.

14. Minceta Kulesi, Hırvatistan

Daenarys’in ejderhalarını Qarth’ta tuttuğu yer olarak gördüğümüz bölge Dubrovnik’teki Minceta Kulesi.

15. Essaouira, Fas

Diziye ev sahipliği yapan yerlerden biri de Fas’ın güzel şehri Essaouira oluyor.

16. Ait-Ben-Haddou, Fas

Yunkai ve Pentos olarak bilinen Ait-Ben-Haddou da dizide gördüğünüz önemli sahnelerin olduğu yerlerden.

17. Sibenik, Hırvatistan

Dizinin 5.sezonunda ‘Özgür Şehir Braavos’ olarak gördüğümüz yer aslında Hırvatistan’ın Dalmaçya kıyılarında bulunan Sibenik’tir. Bugün Hırvatistan turları ile bu bölgeyi de gezebilirsiniz.

18. Alcazar de Sevilla, İspanya

Fotoğrafa bakar bakmaz hatırladınız değil mi? Sevilla’daki bu kale dizide saray olarak kullanılıyor.

19. Sevilla Arenası, İspanya

İspanya’daki Sevilla, dizinin dövüş ve karşılaşma sahnelerinin olduğu yerlerden biri. Bugün de dizi sayesinde oldukça popüler.

20. Cordoba Köprüsü, İspanya

Dizide Volantis köprüsü olarak bildiğimiz Cordoba Köprüsü de bugün dizi turizmi nedeniyle en yoğun ziyaretçi alan noktalardan.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı