ust_reklam
Genel

Yunanistan’da Ekonomik Bir Tatil: Parga Kasabası

Beyaz badanalı evlerin masmavi denizle birlikte muhteşem manzaralar sunduğu Yunanistan her yaz milyonlarca yerli ve yabancı turistin tatil rotaları arasında yer alıyor. Türkiye’nin komşusu olan Yunanistan sahip olduğu geçmişi ve doğal güzellikleriyle her köşesiyle başka bir dünyanın kapılarını açıyor. Yunanistan’ın başkenti Atina sayısız güzelliği ile dikkatleri üzerine çekse de şehir merkezinden biraz uzaklaşıp sakin yerler arayanlar da yok değil.

Yunanistan kasabaları arasında şüphesiz en ekonomik ve şirini olan Parga, tatilini huzur içinde geçirmek isteyenlerin arayışlarına cevap veriyor. Hem huzurlu hem de ekonomik bir tatilin kapılarını aralayan Preveze şehrine bağlı bu küçük kasaba kafeleri, tavernaları, eşsiz sahilleri ve daracık labirent sokakları ile ünlü. Havaların ısınmasıyla cıvıl cıvıl görüntüler sunan Parga kasabası misafirlerine Yunanistan turu boyunca harika vakit geçirme imkanı sunuyor.

Parga’da Gezilecek Yerler

İnsanı büyüleyen bir kasaba Parga. Havası, sahili, sokakları ve tarihi güzellikleriyle sıra dışı bir tatil yapılabilecek yerlerin başında geliyor. Bu küçük kasabada hala tarihin izlerini görmek mümkün. Parga Kalesi bu izleri taşıyan en önemli yapıların arasında yer alıyor. Parga Kalesi’nden daha yüksek bir noktada bulunan tarihi bir yapı daha var, o da Ali Paşa Kalesi. Bu kaleden Parga’yı panoramik izlemek mümkün. Parga’nın önemli yapıları arasında bulunan bu iki kale büyük tarihi önem taşıyor fakat biraz bakımsız. Parga Kalesi’ne ulaşmak için tepelere kadar uzanıp dar sokaklardan geçmeniz gerekiyor.

Merkezden yapacağınız kısa bir yolculuğun ardından kasabaya hakim bir konumda bulunan Parga Kalesi karşınıza çıkıyor. Kaleye ulaştıktan sonra sizi eşsiz bir manzara ve yılların ağırlığıyla biraz yıpranmış bir kale bekliyor. Ana girişte bulunan ince ve sivri demirleri olan devasa kapı görenleri biraz ürkütüyor ve bu giriş kapısından ilerleyince ana binada bir kafe sizi bekliyor. Parga Kalesi gezinizden sonra aşağılara inmeye başlarken eski evlerin bulunduğu ara sokakları da gezmenizi öneriyoruz. Bu ara sokaklarda eski dönemin mimarisine sahip, rengarenk binalar bulunuyor.

Ara sokaklarda biraz ilerledikten sonra merkeze yaklaşıkça birçok hediyelik eşya dükkanı karşınıza çıkmaya başlıyor. Kasabanın merkezinden biraz uzakta bulunan Nekromanteio ve Acheron antik kalıntıların bolca bulunduğu bir nokta. Eğer antik şehirlere ilginiz varsa bu noktaları Parga turları ile mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Tarihi gezilerinizin sonrasında denizin ve güneşin keyfini doyasıya çıkarabileceğiniz Kryoneri, Sarakiniko, Valtos ve Lichnos plajları da tüm güzelliği ile sizleri bekliyor.

Parga’da Ne Yapılır?

Küçük bir sahil kasabası olan Parga’nın tavernalarla dolu sokakları yaz akşamlarının keyifli geçmesini sağlıyor. Güneş tam batarken yemek yemek ve dinlenmek için ekonomik bir seçenek sunan tavernalar Türkiye’deki meyhanelerle biraz da olsa benzerlik gösteriyor. Kasabanın merkezinde birbirinden güzel atmosfere sahip kafeler ve dondurma dükkanları kısa molalar için ideal olabilir. Gündüz sahilde güneşin tadını çıkaranlar akşam olduğunda dalgaların sesi eşliğinde uzun yürüyüşler yapma imkanı buluyor. Su sporlarına meraklıysanız Ai Giannakis plajı bu konuda sayısız seçenek sunuyor. Günübirlik tekne turlarıyla Parga’nın el değmemiş plajlarına ulaşmanız da mümkün. Hayatın koşuşturmasından uzaklaşmanızı sağlayan Parga huzur dolu seçenekleriyle tatilde dinlenmek isteyenlerin isteklerine cevap veriyor.

Parga’da Yeme İçme

Parga sokaklarında sıklıkla karşınıza çıkan tavernalar birbirinden güzel meze ve yemek seçenekleri sunuyor. Yunan mutfağı kültürünü yakından tanımak isteyenler için bu tavernalar birebir. Tavernalardan ayrı olarak kasabanın sokakların küçük lokantalar görmeniz de mümkün. Bu lokantalar genellikle yerli halk tarafından işletiliyor ve siz yemeğinizi yerken arka fonda çalan Yunan müzikleri size eşlik ediyor. Parga’ya has bir yemek denemek istiyorsanız Parga kebabını deneyebilirsiniz.

Parga’da Alışveriş

Parga’da alışveriş yapmak isteyenler için ara sokaklarda birçok hediyelik eşya dükkanları bulunuyor. Bu küçük dükkanlarda el işi eşyalardan Parga’ya özgü biblolara kadar sayısız seçenek var. Yerli halkın kurduğu pazarlarda kurulan tezgahlarda taze meyve sebzeler, yöreye özgü küçük süs eşyaları satılıyor. Kasabada büyük mağazalar ve alışveriş merkezleri bulunmuyor.

Parga’ya Ulaşım

Parga’ya Preveze ve Atina’dan ulaşmak mümkün. Eğer Yunanistan turları listenizde ilk sırada Atina varsa gezinizi tamamlayıp merkezden Parga istikametine doğru yol alan otobüslere binebilirsiniz. Tatilinize direkt Parga’dan başlamak istiyorsanız, öncelikle 70 kilometre uzaklıktaki Preveze Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı