ust_reklam
Keşfet

Kapadokya’da ATV Turuyla Gezilebilecek 5 Yer

İçinizdeki maceraperesti durduramıyorsanız Kapadokya’da ATV ile gezmeye ne dersiniz? Dört tekerli motorlarla nefes kesen diyarlarda gezebilir, kendinize alternatif bir safari programı çizebilirsiniz. Kapadokya oldukça büyük bir alana yayıldığı için her yeri yürüyerek gezmek zor hatta imkansız olabiliyor. Araçların içinde kapalı kalmaktansa ATV ile heyecanlı ve eğlenceli bir tur yaparak Kapadokya’yı bambaşka bir şekilde keşfetmelisiniz.

Kapadokya ATV turu boyunca buranın en özel vadilerini, peri bacalarını ve farklı kaya oluşumlarını görebilir, tatilinize farklı dokunuş ekleyebilirsiniz. Eğer daha önce hiç ATV kullanmadıysanız endişelenmeyin, küçük bir eğitimden sonra siz de ATV ile Kapadokya‘yı keşfetmeye hazır olacaksınız. En fazla 60 km. hızla gidebilen araçlar sayesinde güvenli ve eğlenceli bir Kapadokya turu sizler bekliyor. Hazırsanız başlayalım.

Çavuşin Kasabası
Göreme-Avanos yolundan geçerken Çavuşin Kasabası‘nı göreceksiniz. Kapadokya’nın en eski yerleşim birimlerinden olan bu kasabada Hristiyanlık Dönemi’ne ait kiliseleri gezebilir. Çavuşin Kasabası bildiğiniz köylere pek benzemiyor. Kocaman bir kayanın oyularak yerleşim birimine çevrilmesiyle ortaya çıkan bu kasaba engebeli bir yapıya sahip. Bu nedenle yürüyerek biraz zor olsa da ATV ile Çavuşin Kasabası’nı çok daha rahat görebilirsiniz. Bu kasabada Vaftizci Yahya Kilisesi, Kapadokya’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Hristiyanlık Dönemi’nin ilk geniş hacimli kilisesi olarak bilinen Vaftizci Yahya Kilisesi’nde tarihin izlerini takip ederek binlerce yıl öncesine ışınlanacaksınız. Kapadokya’yı ATV ile keşfetmek için en uygun zaman bahar ve yaz ayları. Sonbahar mevsiminde de ATV turları yapılsa da yağmurda ve karda pek güvenli olmayabiliyor.

Uçhisar Kalesi
Kapadokya’nın en yüksek yerinden göz alıcı manzarayı izlemek, güneşin batışını uğurlamak isterseniz ATV’nin direksiyonunu mutlaka Uçhisar Kalesi‘ne çevirmelisiniz. Şehir merkezinin ortalama 7 km. uzağında bulunan Uçhisar Kalesi, yeri itibariyle burada yaşayan uygarlıkların en önemli noktalarından biri oluyor. Beylikler ve Selçuklu Dönemleri’nde sığınak olarak kullanılan Uçhisar Kalesi, aynı zamanda o dönemde bölgeyi izlemek için de tercih ediliyor. Uçhisar Kalesi’ne ATV ile çıkarak kendinizi Kapadokya’nın ne özgür bireyi olarak hissedebilir, bu bölgenin coğrafi koşullarını avantaja çevirebilirsiniz. Kapadokya turları boyunca uğrak noktalardan biri olan Uçhisar Kalesi, sizlere hiç görmediğiniz manzaraları sunuyor.

Kılıçlar Vadisi
Kapadokya’nın en güzel peri bacalarını nerede görürüm diye düşünmenize gerek yok. Kılıçlar Vadisi sizleri en büyülü manzarasıyla bekliyor olacak. Kapadokya’nın en göz alıcı manzarasına sahip olan Kılıçlar Vadisi’ni ATV turuyla baştan sonra gezebilir, patika yolları aşarak Kılıçlar Vadisi’nin güzelliğine doyabilirsiniz. Burada mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri Aynalı Kilise. Tarihin en önemli kiliselerinden olan Aynalı Kilise’ye ATV aracınızla ulaşabilir, dev vadiyi dakikalar içinde motorlu aracınızla turlayabilirsiniz. ATV araçlarının en rahat özelliklerinden biri arkaya bir başka yolcu alması. Arkadaşınız veya ailenizle ATV turu yapabilir, Kapadokya’yı birlikte keşfetmenin zevkine doyabilirsiniz.

Güllüdere Vadisi
Göreme’deki Güllüdere Vadisi’nin tarihi Kalkolitik Çağa kadar gidiyor. 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Güllüdere Vadisi, Kapadokya’nın en özel manzaralarından biri ev sahipliği yapıyor. Güllüdere Vadisi’nin ismi güneşin yansımasıyla kırmızı gül rengini alan kayalardan geliyor. Çavuşin Köyü ile Göreme arasında bulunan Güllüdere Vadisi, ATV turu için de oldukça elverişli bir bölge. Minik patika yolları aşarak buraya gelebilir, vadinin inişli çıkışlı yollarında aksiyonlu bir yolculuk yapabilirsiniz. Doğal güzellikleri izlerken özgürce rüzgarın içinden geçmek istiyorsanız ATV turu sizin için doğru bir tercih olacak. Güllüdere Vadisi’ndeki beş kiliseyi görmeden buradan dönmemelisiniz.

Aşk Vadisi
Aşk Vadisi farklı kaya oluşumlarıyla dikkat çekiyor. Tatilinizin en romantik ve aşk dolu duraklarından biri Aşk Vadisi olacak. İki kişilik ATV turlarıyla Aşk Vadisi‘ne gelebilir, Kapadokya’nın en eşsiz manzarasında romantik anlar yaşayabilirsiniz. Balon turlarının da uğrak noktası olan Aşk Vadisi, Kapadokya’nın en güzel manzarasını ayaklar altına seriyor. 4900 metre uzunluğundaki Aşk Vadisi’ni yürüyerek gezmek ne kadar zorsa ATV ile gezmek de o kadar eğlenceli! Kaskınızı takın ve ATV ile Aşk Vadisi’ni keşfe başlayın. Buradaki peri bacalarının hikayelerini rehberinizden dinleyerek hayatınız boyunca hatırlayacağınız hatıralar toplayabilirsiniz. Aşk Vadisi’ni saran meyve ağaçları, üzüm bağları yaz aylarında rengarenk görünüyor. Eğer buraya hasat zamanı gelirseniz renkli ve coşkulu bir Kapadokya gezisiyle karşılaşacaksınız.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı