ust_reklam
Keşfet

Kapadokya’nın En Merak Edilen Yeri: Asmalı Konak

2000’li yıllarda herkesi televizyon karşısına kilitleyen Asmalı Konak dizisini hatırlayanlar var mı?

Asmalı Konak’ın güzelliğinden tutun da Bahar ile Seymen’in aşkına kadar Asmalı Konak‘ın her bir detayı hala aklımızda. Asmalı Konak’ın bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri de Kapadokya’nın masalsı bir atmosferde olması. Ürgüp’ün en güzel yerinde bulunan Asmalı Konak günümüzde hala dizinin hayranlarını ağırlayarak bizlere nostaljik zamanlar yaşatıyor. Eğer siz de sıkı bir Bahar-Seymen fanıysanız ve yolunuz bir gün Kapadokya’ya düşerse bu konağa mutlaka uğramalısınız.

Ürgüp’teki peri bacalarının, göz alıcı vadilerin arasında geçerek gideceğiniz Asmalı Konak sizleri dört gözle bekliyor olacak. Kapadokya’da çekilen Asmalı Konak dizisinde aslında iki farklı konak kullanılıyor. Şimdi gelin sizlerle küçük bir Kapadokya turu yaptırıp Asmalı Konak dizisinin çekildiği konaklara hep beraber yakından bakalım. Bahar’la Seymen’in geleneksel ve modern hayatlarının çatışmanı, Kapadokya’nın yöresel yaşam stilini ve en önemlisi bu yörenin otantik manzarasını özlediyseniz bu yazımız sizlere çok iyi gelecek.

Asmalı Konak’ın Tarihi
Kapadokya turları arasında en popüler duraklardan biri Asmalı Konak oluyor. 2002 ve 2003 yıllarında yayınlanan Asmalı Konak dizisi sadece o yıllara damga vurmakla kalmadı. Diziden yıllar sonrasında bile insanların Kapadokya’ya akın edip, Asmalı Konak’ı ziyaret etmelerini sağlayan efsanevi dizi günümüzde hala popülerliğini korumasını sağlıyor. Asmalı Konak dizisi aslında Bahar ile Seymen’in aşkını konu alsa da Ürgüp’ün göz alıcı manzarası da insanların bu diziye bağlanmasını sağladı.

Dizinin çekildiği konak 1882 yılında yapılıyor ve 1997 yılında otel ve restoran olarak hizmete açılıyor. 1997 yılına kadar ev olarak kullanılan bu konağın duvarlarında hala yöresel izleri görmek mümkün. Seymen’le Bahar’ın romantik anlar yaşadığı avluda siz de fotoğraf çektirmeyi unutmayın. Asmalı Konak’ın çekildiği evi Kapadokya ziyaretinizde mutlaka görmelisiniz. Nefes kesen bir manzaraya açılan avlusu ve sıcacık odalarıyla kendinizi bu evin en köklü üyesi gibi hissedeceksiniz.

Şimdiden uyaralım, Kapadokya Asmalı Konak evleri gibi bu bölgede birçok benzer konak görebilirsiniz. Kapadokya’nın otantik konaklarında duraklayarak yorgunluğunuzu atabilir ve sıcacık çaylarla içinizi ısıtabilirsiniz.

Asmalı Konak Nerede Çekildi?
Asmalı Konak dizisi Kapadokya, Ürgüp’teki iki farklı konakta çekiliyor. Efsanevi dizinin çekildiği ilk konak, günümüzde Old Greek House olarak hizmet vermeye devam ediyor. Asmalı Konak’ın çekimlerinin gerçekleştiği Old Greek House, Ürgüp şehir merkezinden 5 km. uzaklıktaki Mustafapaşa Mahallesi’nde yer alıyor. Restoran ve otel olarak kullanılan bu konak, turistlerin Kapadokya’da en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor. Kapadokya’da gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan Old Greek House’da dilerseniz konaklayarak bambaşka bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Otelin atmosferinden yemeklerine kadar her bir detayını sizlere Asmalı Konak dizinin otantik yaşam stilini hatırlatacak. Asmalı Konak dizisinin çekildiği diğer bir konak ise günümüzde müze olarak kullanılıyor. Dizinin hayranlarını müzenin kapısındaki ATV logosu karşılıyor. Ürgüp’ün 800 metre ilerisinde yer alan Asmalı Konak Müzesi‘nde dizide kullanılan odaları görebilir, o dönemde kullanılan kıyafetleri yakından inceleme şansı bulabilirsiniz. Dizinin en heyecanlı kısımlarının çekildiği konağın geniş avlusunda bol bol fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

Neden Asmalı Konak’ı Görmelisiniz?
Asmalı Konak dizisini izleyenler Kapadokya’nın ne kadar eşsiz güzellikte olduğunu görüyorlar. Bu topraklara ekran başından bakmak yerine yakından canlı canlı izlemeli, Asmalı Konak’ın çekildiği manzarayı gözlerinizle görmelisiniz. Bahar’la Seymen’in ölümsü aşkına şahit olmak için bu konağı ziyaret etmeli ve büyük bir aşkın yaşandığı Kapadokya’da romantik bir tatil geçirmelisiniz. Sadece Kapadokya’nın değil dünyanın en eski yerleşim birimlerinden olan Ürgüp’te birçok tarihi eser görebilir aynı zamanda göz alıcı peri bacalarıyla tanışabilirsiniz.

Ürgüp’te mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında Ürgüp Müzesi, Ürgüp Aziz Theodore Kilisesi ve Pembe Vadi geliyor. Kapadokya’da en güzel fotoğrafları çekmek için mutlaka Ürgüp’ü ziyaret etmeli ve güneş batarken anı ölümsüzleştirmelisiniz. Kapadokya tatilinize ölümsüz hatıralar kazımak için balon turuna katılmayı da unutmayın. Kapadokya’nın masalsı vadilerini gökyüzünden izleyerek kendi hikayenizin kahramanı olabilirsiniz. Güneş doğarken gerçekleşen Kapadokya balon turları sizleri bir saatliğine de olsa masmavi bulutların arasına götürüyor ve huzurla buluşturuyor. Balon turunda gökyüzünde göreceğiniz renk renk balonlarla güne mükemmel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı