ust_reklam
EN'LER

İspanya’nın En Güzel 9 Köyü

Rengarenk yaşam tarzı, kültürlü insanları, dans, müzik ve sanatla iç içe gündelik rutini ve etkileyen tarihiyle İspanya, İber Yarımadası üzerindeki konumuyla ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. İtalya ve Fransa ile birlikte dünyanın en yoğun turist ziyaretçisi olan yerlerin başında gelen İspanya, Avrupa’nın da en önemli şehirlerinden biridir. İspanya deyince akla her ne kadar Barselona, Madrid, Sevilla ya da Granada gelse de, İspanya’nın köyleri de görülmeye değer. İspanya’nın bu sevimli ve etkileyici mimarileriyle ünlü köylerini yakından tanıyalım:

 

1. Castellfollit de la Roca

castellfollit-de-la-roca

Geçmiş dönemde patlayan bir yanardağın lav akıntılarıyla oluşan bir kayalık üzerine kurulu olan Castellfollit de la Roca kasabası, fotoğraflardakinden çok daha güzel bir yer. Uçurumun kenarında, kayalıkların üzerinde yan yana dizili duran bu evler, fotoğraf çekme dürtünüzü çoğaltacağa benziyor.

2. Olite

olite

İspanya’nın kuzeyinde kalan Olite kasabası, 7.yüzyıldan bugüne kadar neredeyse bozulmadan ulaşan ender yerlerden. Vizigotlar tarafından kurulan bu köy, 13.yüzyıldan kalma Palacio Real de Olite adıyla görebileceğiniz bir de kaleye ev sahipliği yapıyor.

3. Morella

morella

İspanya’nın Castellon eyaleti içerisinde kurulan ve bir kale şehri olan Morella, surlarla çevrili ve mimari açıdan eşsiz güzellikte olan bir yerdir. Morella gezisi sırasında mutlaka görmeniz gereken yerler ise, antik Morella Surları, Santa Maria la Mayor Bazilikası ve Morella Kalesi’dir.

4. Casares

casares

Malaga sınırları içerisinde bulunan Casares kasabası, beyaz evleriyle ünlü bir bölgedir. Alboran Denizi’ni gören uçurumların hemen yanı başında kurulan bu evler, mimariyle uğraşanların mutlaka görmesi gereken bir tasarıma sahip.

5. Alquezar

alquezar

İspanya’nın kuzeyinde Aragon sınırlarında yer alan bir kasabadır. Kireçtaşı tabanı üzerine kurulan Alquezar kasabası, tarihi mimarileri ve Santa Maria la Mayor Müzesi içindeki eserleriyle en yoğun turist çeken noktalardan biri.

6. Cadaques

cadaques

Girona eyaletine bağlı Costa Brava kıyılarındadır. Bu kasabayı ünlü yapan şeylerden biri de, dünyaca ünlü ressam Salvador Dali’nin doğduğu yer olması. Eğer Cadaques turu yapmak isterseniz, Dali’nin bugün müze olarak kullanılan evini de gezebileceğinizi unutmayın.

7. Setenil de las Bodegas

setenil-de-las-bodegas

İspanya’nın köyleri arasında belki de en popüleri bu kasaba diyebiliriz. Neden mi? Çünkü köy koca koca kayaların altına kurulmuş durumda. Çatı görevi gören kayalıkların altında kendinizi minicik hissedebilirsiniz.

8. Frigiliana

frigiliana

Minik bir dağ köyü olan Frigiliana, Malaga’da bulunuyor. Endülüs tarzı mimarisi ve dar sokaklarıyla ünlü olan bu köyde yürüyüşe çıkarak bile bölgenin tarihi hakkında bir fikir edinmiş olursunuz.

9. Albarracin

albarracin

Aragon sınırları içerisindeki Teruel’de bulunan Albarracin, en az bir tablo kadar güzel diyebiliriz. 12. ve 14. yüzyıla ait birçok mimarinin hala ayakta olduğunu söyleyebileceğimiz Albarracin’de kasabanın surlarını ve katedralini mutlaka görmelisiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı