ust_reklam
Keşfet

Tanzanya’da Vahşi Yaşam: Selous Game Reserve

Selous Game Reserve Hakkında

Selous Game Reserve, Tanzanya, Afrika’da korunan en büyük game rezervleri arasında yer alıyor. Selous Game Reserve, Tanzanya’nın güneyinde, Morogoro bölgesinde bulunuyor. Rezerv, yaklaşık 50.000 kilometrekareden meydana geliyor ve bu da Selous’u Tanzanya’nın en büyük game reserve’i haline getiriyor.

Selous Game Reserve, adını, 1. Dünya Savaşı sırasında ölen ünlü bir avcı ve koruma uzmanı Sir Frederick Selous’tan adını almış. Çeşitli yaban hayatı ve bozulmamış doğası nedeniyle 1992’den bu yana UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

Selous Game Reserve ve çevresinde hava genellikle ıslak ve kuru. Bölgeyi ziyaret etmek için en iyi zaman, kuru mevsimin yaşandığı haziran ve ekim ayları arasındaki dönem. Tanzanya’da safari yapma gibi bir fikriniz varsa, mutlaka Selous Game Reserve’i tercih etmelisiniz. Buradaki yaban hayatı, genellikle fil, aslan, siyah gergedan, vahşi köpek, çita, zürafa, su aygırı ve timsahtan oluşuyor.

Ulaşım

Selous Game Reserve, Daruselam’daki (45 dakikalık uçuş) Julius Nyerere Havaalanı’ndan charter uçuşları ile kolaylıkla ulaşılabileceğiniz bir konuma sahip. Karayolundan ulaşım ise havayoluna göre biraz daha zor.

Gezilecek Yerler

Parkın en çok ilgi gören özellikleri arasında yaban hayatı çeşitliliği var. Bu hayvanları görmek için safari ve doğa tutkunları Rufiji Nehri üzerindeki tekne gezintilerine katılıyor veya park etrafında rehberli yürüyüş ve safari turlarıyla sıra dışı deneyimler yaşıyor. Safari turu boyunca, aslanlar, sırtlanlar, filler, zebralar, beş göldeki timsahlar, devasa su aygırları gibi hayvan türlerine rastlamanız mümkün.

Selous, Belçika’nın neredeyse iki katı büyüklükte ve Tanzanya‘nın toprak alanının %5’ini kaplayan ünlü Serengeti’den dört kat daha büyük. Selous’un ekosistemi, bir bütün olarak kuzeydeki Mikumi ve batıdaki Kilombero gibi birkaç koruma alanının birleşimi.

Doğu Afrika’daki en büyük nehir olan güçlü Rufiji Nehri tarafından beslenen Selous, 1 milyondan fazla büyük hayvana ev sahipliği yapıyor ve Tanzanya’nın fil nüfusunun yarısından fazlası burada yaşıyor. Selous, Tanzanya’daki vahşi yaşam koruma alanlar arasında en benzersiz olanı.

Rufiji Nehri’nin kuzeyinde yer alan turistik bir alanda doğayla iç içe fevkalade yerler bulunuyor. Afrika doğasında sıklıkla görülen Terminaliaspinosa ağaçlarının gölgesinde dinlenin. Sonrasında parkın doğusunda kalan yoğun yapraklı ağaç ormanlarındaki yürüyüş rotalarını keşfe çıkın. Ayrıca batısındaki kayalık ve kurak tepeler, volkanik alanları da gezebilirsiniz.

Afrika’nın en büyük timsah ve suaygırı popülasyonlarından birine ev sahipliği yapan, dünyanın en iyi su kuşları ve balıklarıyla dolu nehrini gezmeden Tanzanya turunuzu sonlandırmayın. Bu olağanüstü derecede çeşitlilik gösteren, geniş ve sulak yaşam alanında 2.100’den fazla bitki türü, 350 kuş türü, 60.000 fil, 108.000 manda ve vahşi köpek türleri yaşamlarını sürdürüyor.El değmemiş vahşi doğadaki tüm egzotik hayvanları yakından gözlemleyebilirsiniz.

Tanzanya’nın en büyük nehri Rufiji tarafından batıdan doğuya bölünmüş ve sadece nehrin kuzeyinde kalan bölge ziyaretçilere açık. Rufiji Nehri’nin kuzeyinde bulunan Selous’un ziyaretçi alanı, yaklaşık 1.000 kilometrekare mesafede ve kuş gözlem alanları sunuyor. Tanzanya’nın dağlık bölgelerinde yükselen Rufiji Nehri, Doğu Afrika’nın en yüksek su toplama alanına sahip. Kuşkusuz su yollarıyla birbirine bağlanan beş küçük göl olan Tagalala, Manze, Nzerekea, Siwando ve Mzizimia, bölgeye “Botswana Okavango Deltası” hissi veriyor.

Safari ve kuş gözlemciliğinin inanılmaz popüler olduğu. Selous, milli park değil, bir game reserve (koruma alanı) olduğundan dolayı daha geniş bir yelpazede etkinliklere izin veriliyor, böylece yürüyebilir, kamp yapabilir ve bir tekne ile turlayabilir, ya da 4×4 ile safari yapabilirsiniz. Zürafalar, filler, buffalolar gibi çok sayıda hayvan türünü aynı yerde görmek, bambaşka bir deneyim kazandırıyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı